Ponieważ Noc Muzealna cieszy się co roku dużym zainteresowaniem, można sądzić, iż tarnowianie tłumnie odwiedzą siedzibę etnografów. Program - jak zaznacza Urszula Gieroj- zastępca kierownika placówki - wypełni muzyka i taniec. Wystąpią romska kapela Kałe Jakha z Nowej Huty i tarnowski zespół taneczny Newo Drom. Jest to grupa dziewcząt, które w trakcie występu prezentują piękne stroje i tańce cygańskie.
Od wieków cygańscy rzemieślnicy trudnili się wytwarzaniem patelni. W dobie, gdy nie znano teflonu patelnie te były poszukiwane przez gadziów. Noc muzealna będzie okazją do kupna takiej żelaznej patelni, "bielonej" nad ogniskiem. Muzeum przygotowuje monidło - planszę z postaciami pary cygańskiej, z otworami zamiast twarzy. W tym otworze umieszcza się głowę, pozując do zdjęcia.
Muzeum będzie czynne do północy. Przez cały czas czynne będą także wystawy, w tym najnowsza: "Czerwona Księga Pogórza", z kolekcją unikalnych obrazów i rzeźb przedstawiających zwierzęta i ptaki. Dzieła wykonali Wojciech Sanek i Andrzej Kwapniewski.
Warto wybrać się w ten wieczór całą rodziną do muzeum, bo czekać tam będą także inne atrakcje duchowe i... gastronomiczne. (KIS)
Noc Muzealna u etnografów
KIS TARNÓW. Tegoroczną "Noc Muzeów" organizuje w Tarnowie Muzeum Etnograficzne przy ul. Krakowskiej 10. W sobotę, o godzinie 19. zainaugurowana zostanie Romska Wiosna. Jest już ustalony rytuał: wciągnięcie flagi na maszt, rozpalenie ogniska.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.
Podaj powód zgłoszenia
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.