MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2024 w Białymstoku. Zwiedzanie schronu przeciwlotniczego pod siedzibą RDLP. Zobacz zdjęcia, jak wygląda schron w środku

ska
źródło: RDLP w Białymstoku/ Rafał Supiński
To gratka nie tylko dla amatorów eksploracji miejsc na co dzień niedostępnych. W Noc Muzeów będzie można wejść do schronu przeciwlotniczego zlokalizowanego pod siedzibą Lasów Państwowych w Białymstoku. Największą atrakcją tego wieczoru będzie możliwość wyjścia specjalnym wyłazem awaryjnym, przewidzianym na wypadek zawalenia budynku.

Noc Muzeów 2024 w Białymstoku. Zwiedzanie schronu przeciwlotniczego RDLP

W ramach Ogólnopolskiej Nocy Muzeów Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku we współpracy z Muzeum Wojska w Białymstoku organizuje Noc w schronie. W najbliższą sobotę (18.05) od godz. 18:00 do północy, leśnicy wspólnie z pracownikami Muzeum oprowadzą wszystkich chętnych po dawnym schronie przeciwlotniczym zlokalizowanym pod budynkiem "lasów" w Białymstoku i opowiedzą o jego historii. Noc w schronie w RDLP w Białymstoku jest organizowana po 10 latach przerwy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentująca repliki wyposażenia i ekwipunku oraz funkcjonowanie schronów przeciwlotniczych w okresie po II wojnie światowej.

Największą atrakcją tego wieczoru będzie możliwość wyjścia specjalnym wyłazem awaryjnym, przewidzianym na wypadek zawalenia budynku.

Schron przeciwlotniczy w Białymstoku. Noc Muzeów 2024

Budowa siedziby „Lasów" w Białymstoku rozpoczęła się w 1953 r. czyli w czasie, gdy ówczesne władze przywiązywały wielką wagę do zabezpieczenia ludności przed atakami lotniczymi. Leśny schron przy ulicy Lipowej, przeznaczony dla pracowników instytucji państwowej, był jednym z lepiej zaprojektowanych i wyposażonych schronów w mieście. Były tam m.in.:

  • magazynek broni,
  • izolatka,
  • śluza z grubymi ścianami i gazoszczelnymi drzwiami,
  • a dalej już właściwa część dawnego schronu przeciwlotniczego, z toaletami, pomieszczeniem ze sprzętem filtrowentylacyjnym i trzema izbami mieszkalnymi, w których łącznie miało się mieścić ok. 70 osób.

Schron przeciwlotniczy został wbudowany w piwnicy budynku RDLP w Białymstoku, przy ul. Lipowej. Znajduje się pod poziomem gruntu, prawie w centralnej części budynku.

Zobacz na zdjęciach jak wygląda schron przeciwlotniczy RDLP w Białymstoku:

Schron ma znacznie grubsze rozmiary ścian i stropów, specjalnie zbrojonych prętami żelaznymi (co widać też na zachowanych dokumentach projektowych), w porównaniu do innych pomieszczeń piwnicy. Wynika z tych dokumentów, że w latach 50. ubiegłego wieku, czyli w czasach zimnej wojny, gdy projektowano budynki instytucji państwowych, myślano o stawianiu schronów dla ludności, w tym przypadku dla pracowników zatrudnionych w dyrekcji Lasów i specjalnie je projektowano. Budynek projektowany był jako biura dyrekcji lasów państwowych i dla innych instytucji tego resortu, np. takich jak Przedsiębiorstwo „Las” i inne - informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Schron przeciwlotniczy w budynku RDLP ograniczony jest dwiema śluzami, posiadający w sumie cztery żelazne drzwi.

  • Wewnątrz schronu (pomiędzy śluzami) znajdują się trzy pomieszczenia dla około 20 osób każde
  • Jest też sanitariat i pomieszczenie z urządzeniem do filtrowania powietrza
  • Z jednego z pomieszczeń prowadzi wyłaz ewakuacyjny, którym w przypadku zbombardowania budynku i uszkodzonego wyjścia ze schronu, pracownicy przebywający w schronie mogli się ewakuować

Wyjścia na powierzchnie z takich wyłazów, często są spotykana na białostockich osiedlach w postaci charakterystycznych „grzybków”, „budek”.

Co znajduje się w schronie przeciwlotniczym w Białymstoku pod siedzibą RDLP

Pomieszczania piwnicy RDLP w Białymstoku zostały kilka lat temu zmodernizowane. Mimo że schron przeciwlotniczy i jego pomieszczenia, wraz z urządzeniem do filtrowania powietrza w dalszym ciągu są widoczne w „strukturze” piwnicy budynku, to w pomieszczeniach schronu przeznaczonych pierwotnie dla pracowników, obecnie znajduje się archiwum dyrekcji.

Podczas „Nocy Muzeów – Nocy w Schronie” pokażemy zwiedzającym cały schron, w tym śluzy i wszystkie pomieszczenia. Zwiedzający wypełnią specjalne „karty pobytu w schronie” jako pamiątkę z pobytu w schronie, a także otrzymają pamiątkowy magnez. Zaaranżujemy „ewakuację” do schronu, pokażemy urządzenie do filtrowania powietrza, chętnych wyprowadzimy wyłazem ewakuacyjnym - dodaje Jarosław Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny