Noc Muzeów w Krakowie z 18 na 19 maja. Znamy program...

Noc Muzeów w Krakowie z 18 na 19 maja. Znamy program wydarzenia!

Łukasz Gazur

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

09.09.2008 krakow ..fort mogila nowa huta forty koszary podziemia schrony gazeta krakowska fot. katarzyna prokuska / polskapresse
1/33
przejdź do galerii

09.09.2008 krakow ..fort mogila nowa huta forty koszary podziemia schrony gazeta krakowska fot. katarzyna prokuska / polskapresse ©brak

Z 18 na 19 maja odbędzie się kolejna Noc Muzeów w Krakowie. Częściej też będą jeździły tramwaje
Zobacz galerię

Noc Muzeów odbywa się w Krakowie po raz piętnasty. Inauguracja nastąpi w Muzeum Archeologicznym, bo obchodzi ono 160 urodziny. Z tej okazji przypomniana zostanie wystawa z... 1858 roku.

– Mamy wciąż przecież w zbiorach tamte eksponaty. Zostaną ustawione na tkaninach przypominających te, na których leżały wówczas – mówi dyrektor Jacek Górski.

Ale obok tradycji czeka nowoczesność, czyli badania, które dziś służą archeologii – dendrochronologiczne, metoda C14 i analizy DNA.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa szczególną uwagę zwraca na swoje nowe oddziały: otwarte dla zwiedzających magazyny Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza, z jedną z najlepszych przestrzeni edukacyjnych w Polsce, zwaną "Alchemią miasta". Do tego oddział Dzieje PRL-u zaprasza na wycieczkę autobusową po fortach.

Tegorocznym hasłem Nocy są "Muzea w niepodległej Polsce". Stąd w Muzeum Armii Krajowej zobaczymy wystawę „Piękna Niepodległa”. Dalej jest choćby "Ojczyzna w sztuce", którą zobaczyć można w MOCAK-u.

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema natrafimy na „Wybuchy zimne i gorące” i „Pomiary krzykaczy”, wizualizacje fal dźwiękowych.

W Muzeum Lotnictwa można będzie zajrzeć do kabin maszyn podniebnych, a także... zagrać w strategicznych rozgrywkach.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowało pokaz mody kimon, uroczystą ceremonię parzenie herbaty, warsztaty kaligrafii i origami.

Muzeum PRL-u zaprezentuje wystawy „Huta stanęła” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie zaprasza na „Nowe światy odzyskanych wolności” – projekcje fragmentów przedstawień Starego Teatru: Andrzej Wajda „Z biegiem lat, z biegiem dni”, Jerzy Jarocki „Matka”, „Trzeci akt wg Szewców”, Jerzy Grzegorzewski „Tak zwana ludzkość w obłędzie”, Krystian Lupa „Lunatycy”, Maciej Wojtyszko „Miłość na Krymie”, Jan Klata „Wesele hrabiego Orgaza”.

Muzeum Fotografii zaprasza do zabytkowej strzelnicy na Woli Justowskiej na pokazy związane z technikami fotograficznymi, optyką, światłem i barwą: rysowanie przy użyciu camery lucidy oraz camery obscura, sprawdzanie spektrum światła przy różnych źródłach światła, pokazy działania lustra magicznego, zabawy z próbą odgadywania koloru przy różnobarwnym świetle. Przypomnijmy, że w tym roku siedziba tej placówki - czyli budynek przy ul. Józefitów - jest nieczynny z powodu remontu.

W Muzeum Narodowym w Krakowie na uwagę z pewnością zasłużyły wystawy - "Druga strona rzeczy. Design po 1989 roku", "Teraz komiks!", "Sytuacja się zmieniła" i - oczywiście - bijący rekordy popularności "Wyspiański".

O godz. 21.30 odbędzie się multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic pt. „Muzeum utracone 2018”. To prezentacja dzieł sztuki, które zniknęły z polskich zbiorów w wyniku strat wojennych.

Jak zwykle wstępem do wszystkich muzeów będzie specjalna, wybitna na ten dzień pamiątkowa moneta.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo