Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd oraz widowiskowy przelot satelitów Starlink. Fascynujące zjawiska dziś na małopolskim niebie!

OPRAC.:
Arkadiusz Bar
Arkadiusz Bar
Spadające gwiazdy. Takich widoków można się dziś spodziewać nad całą Małopolską
Spadające gwiazdy. Takich widoków można się dziś spodziewać nad całą Małopolską Nocne Niebo
Dzisiejszej nocy (21 października) szykuje się wielka gratka dla wszystkich fanów kosmosu i obserwacji nieba. Do podziwiania będą aż dwa wyjątkowe zjawiska. Jednym z nich jest noc spadających gwiazd z widocznym rojem meteorów Orionidy, a nieco wcześniej, bo już od godzin wieczornych nad Krakowem i Małopolską pojawi się kosmiczny pociąg, czyli przelot 21 satelitów Starlink, należących do Elona Muska. Sprawdziliśmy, kiedy patrzeć w niebo, aby obejrzeć kosmiczne spektakle.

Dziś rano wystartowała misja Starlink G7-5 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę 21 sztuk nowych satelitów telekomunikacyjnych od firmy SpaceX i to właśnie te satelity będzie można podziwiać dziś nad Małopolską i Krakowem.

Satelity Starlink przelecą nad Polską o godzinie 19:10. Będzie to wysoki przelot, przez 2/3 nieboskłonu. Starlinki pojawią się od strony południowo zachodniego nieba i przelecą w kierunku wschodnim - informuje Zbyszek Zając z portalu Nocne Niebo.

Poniżej znajduje się mapa, przedstawiająca przelot satelitów nad Krakowem

Tak będzie wyglądała trajektoria przelotu satelitów Starlink nad Krakowem
Tak będzie wyglądała trajektoria przelotu satelitów Starlink nad Krakowem Nocne Niebo

W niedzielę 22 października przelot spodziewany jest o godzinie 19:16. W poniedziałek o 19:22, a we wtorek o 19:27. Trzeba jednak pamiętać, że z każdym następnym wieczorem satelity będą wyżej na niebie, jednocześnie będą się separowały zmieniając swój szyk. Od ciasnego kosmicznego pociągu, po rozciągnięty łańcuch świetlnych koralików przemierzających nieboskłon.

Noc spadających gwiazd. Kiedy i gdzie gdzie obserwować Orionidy w Małopolsce?

Z soboty na dzielę (z 21 na 22 października) przypada październikowa noc spadających gwiazd. Rój meteorów Orionidy rozświetli niebo!

Jak informuje portal Nocne Niebo, radiant roju meteorów wzejdzie ponad horyzont około godziny 22:30. Maksimum swojej wysokości na niebie osiągnie o godzinie 5 nad ranem 22 października. To znaczy, że godziny nocne, między 22.30 w sobtoę a 5 nad ranem w niedzielę, będą najlepszym czasem na szukanie świetlnych śladów na niebie.

Spadające gwiazdy. Takich widoków można się dziś spodziewać nad całą Małopolską
Spadające gwiazdy. Takich widoków można się dziś spodziewać nad całą Małopolską Nocne Niebo

Orionidy - co o nich wiemy?

Orionidy to jeden z bardziej regularnych rojów meteorów, które pojawiają się co roku na naszym niebie. Skąd się wziął? Wyjaśnia Zbyszek Zająć z portalu Nocne Niebo - Rój ten związany jest z kometą Halleya. Gdy kometa przelatuje przez nasz układ słoneczny, zostawia za sobą ślad z drobinami pyłu i lodu. Ziemia każdego roku podczas swojej wędrówki wokół Słońca przecina ten ślad, wtedy cząstki mikro odłamków skalnych wchodzą w naszą atmosferę, tworząc meteory. Poniżej ilustracja przedstawiające możliwe kolory meteorów, które są uzależnione od składu chemicznego odłamków skalnych wchodzących w atmosferę naszej planety.

Orionidy na niebie
Orionidy na niebie Nocne Niebo

Czytaj też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Noc spadających gwiazd oraz widowiskowy przelot satelitów Starlink. Fascynujące zjawiska dziś na małopolskim niebie! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski