Noc Świętojańska 2018, Noc Kupały 2018: kiedy jest? Google...

Noc Świętojańska 2018, Noc Kupały 2018: kiedy jest? Google podaje błędną datę! Noc Świętojańska 2018 – zwyczaje i tradycje

js

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Noc Kupały wypada w nocy z 21 na 22 czerwca.
1/6
przejdź do galerii

Noc Kupały wypada w nocy z 21 na 22 czerwca. ©Tomasz Ho£Od

Kiedy jest Noc Świętojańska 2018 i Noc Kupały 2018? Oba święta wypadają tuż po rozpoczęciu lata. Zwyczaje Nocy Świętojańskiej i Nocy Kupały są podobne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że święta te nie są tożsame. Wypadają dosłownie dzień po dniu. Tradycja Nocy Świętojańskiej i Nocy Kupały wywodzi się jednak z różnych obrzędów.

Kiedy jest Noc Świętojańska 2018?


Noc Świętojańska (Wigilia św. Jana) to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. Przypada w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Kościół katolicki ustanowił je jako próbę zasymilowania święta pogańskiego (Nocy Kupały), które związane jest z celebrowaniem letniego przesilenia słońca.

Wyszukiwarka Google podaje błędna datę Nocy Świętojańskiej. Po wpisaniu fraz: „Noc Świętojańska 2018” lub „Noc Kupały 2018” dostajemy informację, że święto wypada 6 lipca.
To błąd. 6 lipca Noc Świętojańską obchodzi się w prawosławiu – zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. W Polsce zarówno Noc Świętojańska, jak i Noc Kupały wypadają dużo wcześniej. Są to święta związane z rozpoczęciem lata. Odbywają się w najkrótsze noce w roku.

Kiedy jest Noc Kupały 2018?


Noc Kupały 2018 wypada w nocy z 21 na 22 czerwca. Pogańska sobótka była jednym z najważniejszych świąt słowiańskich. Nasi przodkowie celebrowali najkrótszą noc w roku. Noc Kupały i Noc Świętojańska to nie to samo! Pierwsze ze świąt związane jest z czczeniem darów natury i rozpoczęciem lata. Co ciekawe, Noc Kupały ma różne nazwy:
  • na Warmii i Mazurach to palinocka,
  • na południu Polski to sobótka lub sobótki,
  • na Mazowszu i w okolicy Podlasia to kupalnocka.
Noc Kupały 2018 – zwyczaje i tradycje związane ze świętemNoc Kupały to noc świętowania natury. W trakcie obrzędów tradycyjnie czci się:
  • wodę i ogień,
  • słońce i księżyc,
  • urodzaj i płodność,
  • radość i miłość.


Zwyczaje związane z Nocą Kupały miały zapewnić zdrowie i urodzaj. W nocy z 21 na 22 czerwca rozpalano ogniska i tańczono wokół nich. Tradycją Nocy Kupały, którą z całą pewnością wszyscy kojarzą, jest puszczanie wianków na wodę. Zajmowały się tym dziewczęta. Zwyczaj stanowi formę dobrej wróżby. Wianek, w którym umieszczona była świeca, dziewczyna puszcza na wodę. Jeśli jakiś kawaler go wyłowił, oznaczało to ogromne szczęście. Dziewczyna szybko wyjdzie za mąż. Jeżeli wianek popłynął daleko, na zamążpójście trzeba będzie poczekać.

W niektórych regionach ciągle pokutuje zwyczaj Nocy Świętojańskiej jako daty granicznej dla kąpieli w jeziorach. Przed świętem nie można było pływać. Podobno kąpiel w jeziorze, rzece lub strumieniu przed Nocą Kupały mogła skończyć się spotkaniem z demonami, w tym z:
  • wodnikami,
  • wodnicami,
  • utopcami.


Kościół Katolicki wykorzystał ten zwyczaj. W Noc Świętojańską święci się wodę. Stanowi to oficjalne rozpoczęcie sezonu kąpielowego.

W Noc Kupały podobno zakwita paproć. Jego znalezienie przynosi szczęście.

ZOBACZ, jak Noc Świętojańską 2018 obchodzi się w Tokarni:Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mydło i powidło

Gall Anonim (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Niby dni nie te same ale ciągle w tekście sa mieszane. Zdecydujcie się wreszcie!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pogańskie zwyczaje

Prawda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

Pogańskie zwyczaje nie mające nic wspólnego z Pismem Świętym i prawdziwym pierwotnym chrześcijaństwem.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pogańskie zwyczaje

w (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

"Prawdziwe" pierwotne chrzescijanstwo nie ma nic wspolnego z naszymi pierwotnymi europejskimi wierzeniami, dlatego ulepiono hybryde w takiej postaci jaka mamy dzisiaj by ludziom twojego pokroju...rozwiń całość

"Prawdziwe" pierwotne chrzescijanstwo nie ma nic wspolnego z naszymi pierwotnymi europejskimi wierzeniami, dlatego ulepiono hybryde w takiej postaci jaka mamy dzisiaj by ludziom twojego pokroju latwiej bylo ja lyknaczwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo