Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Teatrów i Noc Tańca w Krakowie 2019. Znamy program! Przedstawiamy najciekawsze propozycje [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
"Salto w tył" w Teatrze Ludowym
"Salto w tył" w Teatrze Ludowym Archiwum
Program Nocy Teatrów i Nocy Tańca 2019 w Krakowie zapowiada się interesująco.

Noc Teatrów 2019 po raz ósmy

Po raz ósmy w czasie Nocy Teatrów wręczona zostanie Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa, przyznawana za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w roku 2018. W tym roku wyróżnienie w wysokości 30 tys. zł brutto otrzymał Maćko Prusak i aktorzy i aktorki Teatru Ludowego w Krakowie za spektakl „Salto w tył”. Z kolei „małego Wyspiańskiego” - jak nagrodę dla teatrów niezależnych w wysokości 15 tys. zł brutto ochrzciła Małgorzata Jantos, szefowa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków - dostał w tym roku Teatr Figur.

Noc Teatrów 2019. Trudno było wyłonić zwycięzcę

Prof. Jacek Popiel, przewodniczący 15-osobowego jury nagrody zdradził, że wniosków zgłoszonych było ponad 41, z czego 20 dotyczy zgłoszeń spektakli, 13 zespołów artystycznych, 12 osób indywidualnych i 2 tandemy. Dodaje też, że obrady ponoć były bardzo burzliwe. Dopiero w piątym, tajnym głosowaniu udało się wyłonić zwycięzców.

Co nas czeka w Noc Teatrów i Noc Tańca w Krakowie?

Ale poza wręczeniem Nagrody im. Wyspiańskiego na publiczność tej szczególnej nocy na scenach krakowskich czekają spektakle.

Często jeżdżę po mieście taksówkami. I jak kierowcy widzą, jakie kolejki ustawiają się przed takimi właśnie specjalnymi wydarzeniami to zawsze pytają: „ale co ci ludzie tu robią?”. Bo muszą Państwo wiedzieć, że te kolejki to często od 5 rano stoją

- mówi Krzysztof Jasiński, założyciel Teatru STU.

Noc Teatrów 2019. W tegorocznej edycji Nocy Teatrów weźmie udział 12 teatrów instytucjonalnych:

  • Krakowski Teatr Scena STU (godz. 22, „Boże mój”, reż. Andrzej Seweryn)
  • Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Scena w Strefie K-805, al. Waszyngtona 1, godz. 16, „Szklana menażeria”, reż. Filip Gieldon)
  • Teatr w Krakowie, im. Juliusza Słowackiego (godz. 18, „Wyspiański. Koncert”, reż. Ewa Kaim)
  • Teatr Ludowy (godz. 18, „Salto w tył”, reż. Maćko Prusak)
  • Teatr Łaźnia Nowa (godz. 18, „Pluton p-brane”, reż. Mateusz Pakuła)
  • Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego (godz. 21, „Co gryzie Gilberta Grape′a”, reż. Marcin Czarnik, Spektakl studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.)

Poza tym sporo będzie się działo na scenach nieinstytucjonalnych. W teatrze Barakah o godz. 11 czeka na widzów Stowarzyszenie na Scenie i jego „Opowieści wiatru”, reż. Wojciech Graniczewski, o godz. 18 „Wkrótce nadejdzie ten czas” Line Knutzon w reżyserii duetu Ana Nowicka i Paweł Partyka, a o godz. 22 - rewia „Królowe dancingu”. W Teatrze Nowym o 19.15 premierowy spektakl „Złote lata ekstremizmu” w reż. Fabian Lettow, Mirjam Schmuck / kanikollektiv, czyli produkcja ukraińsko-niemiecko-polska. Loch Camelot na ten wieczór przygotowało na godz. 17 spektakl „6 sekund” - monodram Beaty Malczewskiej w reż. Pawła Szumca. Warto zajrzeć też do CSW Wiewiórka w Składzie Solnym, gdzie o godz. 22 i 23 Teatr Figur Kraków „Huljet, huljet” (reż. Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya, rezerwacje: [email protected]). Poza tym widowiska plenerowe czekają na Małym Rynku, pl. Szczepańskim, pl. Niepodległości i w al. Róż.

Dzień później, z 16 na 17 czerwca, czeka widzów Noc Tańca. W Muzeum Tadeusza Kantora warto zwrócić uwagę na Krakowski Teatr Tańca i jego spektakl „TAKARAZUKA Camp” (godz. 19 i 21), inspirowany teatrem japońskim - popularną rewią żeńską.

Tego wieczoru także dużo zaplanowano w plenerze - na Małym Rynku, al. Jana Pawła II 232, Rynku Podgórskim i przy ul. Papierniczej 2.

Noc tańca 2019. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale na większość spektakli obowiązują nieodpłatne wejściówki. Będzie je można odbierać od środy, 12 czerwca w siedzibach poszczególnych teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Na część spektakli obowiązywać będzie wcześniejsza rezerwacja telefoniczna lub mailowa - szczegółowy program można znaleźć na stronie krakowskienoce.pl.

WIDEO: “Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery”. Ministerstwo infrastruktury przedstawiło projekt regulacji

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski