Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna i weekendowa pomoc lekarza bez wychodzenia z domu. Konsultacje także po ukraińsku

materiał informacyjny NFZ
Pixabay
Potrzebujesz pomocy medycznej w nocy, w weekend czy w święto, kiedy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują? Skorzystaj z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Zadzwoń pod bezpłatny numer 800 137 200 i skonsultuj swój stan zdrowia z pielęgniarką lub lekarzem. Porozmawiasz z nimi także w języku ukraińskim.

Gorączka, która pojawia się późnym wieczorem, zatrucie, ostatnia tabletka leku wydawanego jedynie na receptę. Każdemu z nas zdarza się szukać pilnej pomocy medycznej w czasie, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są zamknięte. Dzięki Teleplatformie Pierwszego Kontaktu uzyskanie jej jest jeszcze łatwiejsze.

TPK jest narzędziem, które umożliwia skonsultowanie niepokojących objawów czy otrzymanie potrzebnej e-recepty bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 – taki sam w każdym regionie kraju. Telefony od pacjentów są odbierane wtedy, gdy nie działają gabinety lekarzy rodzinnych – od poniedziałku do piątku od 18:00 do 8:00 rano kolejnego dnia oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta. Konsultację z medykiem można również umówić, wypełniając specjalny formularz dostępny na stronie internetowej gov.pl/tpk.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu jest uzupełnieniem stacjonarnych gabinetów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które niezmiennie funkcjonują na terenie całej Polski i wieczorami oraz w święta przejmują obowiązki przychodni POZ. Pod numerem TPK dyżurują pielęgniarki, położne oraz lekarze. Podczas połączenia personel medyczny udziela porad dotyczących stanu zdrowia, a w razie potrzeby może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli lekarz podejrzewa u dzwoniącego pacjenta COVID-19, może również wystawić mu zlecenie na badanie PCR potwierdzające zakażenie.

Porady pod numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu są udzielane w języku polskim, angielskim oraz języku migowym – dzięki połączeniu wideo z profesjonalnym tłumaczem. Od ubiegłej niedzieli TPK dodatkowo działa również w języku ukraińskim. Dzięki temu z tego narzędzia mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy uciekając przed trwającą tam wojną, znaleźli schronienie w Polsce. Na język ukraiński został również przetłumaczony formularz służący do umawiania telekonsultacji.

NFZ zapłaci za pomoc medyczną dla Ukraińców

Ukraińcy, uciekający przed agresją militarną Rosji, którzy z problemem zdrowotnym zgłoszą się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej czy szpitala, mogą liczyć na adekwatną, bezpłatną pomoc medyczną. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Obecnie są przygotowywane specjalne rozwiązania prawne w tym zakresie. Przepisy te obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i będą obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego br.

Minister zdrowia dopisał również obywateli Ukrainy do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Oznacza to, że mogą oni w Polsce skorzystać z profilaktyki COVID-19, pod warunkiem, że posiadają dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. E-skierowanie na szczepienie może wystawić lekarz.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy – zasady udzielania i rozliczania świadczeń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski