Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne odkrywanie muzeów Krakowa

Marcin Dyrcz
Znów czeka nas zwiedzanie muzeów pod osłoną nocy
Znów czeka nas zwiedzanie muzeów pod osłoną nocy fot. Adam Wojnar
W tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów (13-14 maja) bierze udział 26 instytucji, co łącznie z ich oddziałami i filiami daje prawie 50 miejsc. Wszystkie warte odwiedzenia.

- Impreza ta od samego początku organizowana jest z piątku na sobotę - w przededniu ogólnopolskiej Nocy Muzeów, aby zarówno mieszkańcy jak i turyści mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniach organizowanych w innych miastach - podkreślał podczas wczorajszej konferencji prasowej Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury UMK.

W Nocy udział biorą m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Wstęp do wszystkich placówek biorących udział w imprezie jest bezpłatny. Tradycyjnie już, specjalnie na tę okazję, wybita została kolekcjonerska moneta w cenie 1 zł. Zarówno moneta, jak i symboliczny bilet wstępu, uprawniają zwiedzających do wejścia oraz umożliwiają bezpłatny przejazd komunikacją miejską.

Uroczysta inauguracja imprezy rozpocznie się w piątek, o godz. 18 w otwartym niedawno Pawilonie Józefa Czapskiego przy ul. Piłsudskiego 14b.

- To miejsce niezwykłe, które pozwala poznać wyjątkową dla polskiej kultury postać, a za jej sprawą spory kawałek sztuki europejskiej i światowej - przekonywał Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, któremu podlega pawilon.

Poszczególne oddziały Muzeum Narodowego przygotowały bogaty program, w ramach którego odbędą się m.in. spotkania z kustoszami, konserwatorami dzieł sztuki, pokazy filmowe, warsztaty i gry edukacyjne dla rodziców z dziećmi. W holu głównym MNK, o godz. 20, zaplanowano koncert Sinfoniety Cracovii - Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

- Tegoroczne hasło „Odkrywamy nieznane” to również zachęta do odwiedzenia miejsc, które nie są tak bardzo popularne, np. Domu Zwierzynieckiego czy budynku zwanego Celestatem - ulokowanego w Parku Strzeleckim - zachęcał Jacek Salwiński, wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Po raz pierwszy w imprezie weźmie udział oddział Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach oraz powstające dopiero Muzeum Podgórza, które już teraz przygotowuje warsztaty dla dzieci na temat historii dzielnicy. Dla zwiedzających do północy otwarte będzie też Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Organizatorem Nocy Muzeów jest prezydent Krakowa razem ze Stałą Konferencją Dyrektorów Muzeów Krakowskich.

Pierwsza krakowska Noc Muzeów zorganizowana została w 2004 roku, na wzór berlińskiej „Lange Nacht der Museen”. Wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tys. osób. W ubiegłym roku liczba zwiedzających oszacowana została na ponad 145 tysięcy.

- W Krakowie w ostatnich latach udało nam się obalić stereotyp muzeum kojarzonego jako miejsce, gdzie chodzi się w kapciach i niczego nie wolno dotknąć - podkreślał Stanisław Dziedzic.

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski