Nominowani do Koryfeuszy

Nominowani do Koryfeuszy

AMS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

MUZYKA. Znamy już nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci zostaną przedstawieni w sobotę podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie.
Uroczystość będzie transmitowana w Programie 2 Polskiego Radia oraz w TVP Kultura.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nowa nagroda polskiego środowiska muzycznego. Jej celem jest uhonorowanie osób, grup artystów i instytucji działających w ramach szeroko pojętej artystycznej muzyki polskiej. Nagroda, która ma charakter honorowy, przyznawana jest w trzech kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku oraz Nagroda Honorowa. Laureaci otrzymają statuetkę wraz z dyplomem.

Od sierpnia na stronie internetowej można było zgłaszać kandydatury. W sumie zgłoszonych zostało 139 osób, w tym 45 w kategorii Osobowość Roku, 46 Wydarzenie Roku i 48 w kategorii Nagroda Honorowa. Spośród nadesłanych zgłoszeń rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca wybrała po 5 nominowanych w każdej kategorii.

W kategorii Osobowość Roku nominowani zostali: Łukasz Borowicz, dyrygent szef Polskiej orkiestry Radiowej; Stanisław Leszczyński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowych festiwali muzycznych Chopin i jego Europa oraz serii płytowej Real Chopin wydawanej przez NIFC; Marcin Masecki, pianista jazzowy i kompozytor; Krzysztof Pastor, choreograf i inscenizator, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego; Wojciech Ziemowit Zych, kompozytor z Krakowa, wykładowca krakowskiej AM, twórca nazywany kompozytorem intelektualistą.

W kategorii Wydarzenie Roku wśród nominowanych odnajdujemy: spektakl baletowy "Święto wiosny" (premiera 11 czerwca 2011 roku), zrealizowany w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej; zamówienie i prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna, zrealizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny; XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zrealizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina; Nagranie "Mikołaj Zieleński. Opera Omnia", zrealizowane przez Wydawnictwo DUX, którego pomysłodawcą i wykonawcą jest Stanisław Gałoński, krakowski dyrygent; płyta Aleksandry Kurzak "Gioia!" (premiera 12 sierpnia 2011 roku), nagranie zrealizowane przez Wydawnictwo DECCA.

Nominowani do Nagrody Honorowej nie zostali ujawnieni.

Laureatów nagrody wyłoni Kolegium Elektorów, złożone z dyrektorów instytucji muzycznych, rektorów i dziennikarzy. Nagrody zostaną wręczone podczas sobotniej gali, która odbywa się w Międzynarodowym Dniu Muzyki oraz w pierwszą rocznicę powstania Instytutu Muzyki i Tańca. Oprawą gali będzie koncert, na którym Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza zaprezentuje utwory Stefana Kisielewskiego, Ludomira Różyckiego i Witolda Lutosławskiego.

(AMS)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo