Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Norma akustyczna dla budynku, by słuch nie cierpiał

(JM)
Prawo budowlane. Polski Komitet Normalizacyjny opublikował normę dotyczącą akustyki budynków, a dokładnie warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach. Prace nad normą trwały od kilku lat.

Polska jako jeden z niewielu krajów UE nie miała jeszcze oficjalnie zatwierdzonej normy w tym zakresie. Norma pomoże w projektowaniu wnętrz, tak by przebywanie w nich było komfortowe i bezpieczne dla słuchu użytkowników.

Nowa norma (PN-B-02151-4:2015-06) określa szczegółowo maksymalny czas pogłosu, jaki będzie dopuszczalny dla pomieszczeń zamkniętych – zaczynając od małych wnętrz, aż po galerie handlowe, czy terminale pasażerskie.

Ten czas, czyli w uproszczeniu czas, w którym zanika dźwięk po ustaniu jego emisji, jest ważny w projektowaniu budynków, gdyż odnosi się bezpośrednio do komfortu osób przebywających we wnętrzu. Nie trudno sobie wyobrazić jak męcząca może być praca lub nauka we wnętrzu, w którym dźwięki nieustannie odbijają się od powierzchni i krążą.

– W Polsce nie było wytycznych, więc wiele pomieszczeń, np. szkoły, biura czy obiekty medyczne mają niekorzystne środowisko akustyczne, niejednokrotnie będące zagrożeniem dla słuchu – komentuje Maciej Sobolewski, dyrektor polskiego oddziału firmy Armstrong, jednego z największych na świecie producentów akustycznych sufitów podwieszanych.

Budynki w zależności od specyfiki i wielkości mają określone różne rekomendowane czasy pogłosu. Im większa sala, tym czas pogłosu jest dłuższy. Dla pomieszczeń o pojemności od 120 do 150 m sześc. wynosić może nie więcej niż 0,6 sekundy.

W przypadku pomieszczeń o kubaturze od 250 do 500 m sześc. czas pogłosu nie może przekroczyć 0,8 sek., a dla wnętrz od 500 do 2 tys. m sześc. – sekundy. Natomiast wskaźnik transmisji mowy dla wszystkich pomieszczeń wykładowych określono na poziomie nie niższym niż 0,6 sekundy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski