Normy dla węgla i pieców, tani prąd do ogrzewania

Normy dla węgla i pieców, tani prąd do ogrzewania

Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

(zdjęcie ilustracyjne)

(zdjęcie ilustracyjne) ©fot. Andrzej Banaś

Ochrona powietrza. Normy dla pieców i węgla, dopłaty do wymiany starych kotłów grzewczych, obniżenie cen prądu wykorzystywanego do ogrzewania w porze nocnej, rozwój sieci pomiaru zanieczyszczeń - to tylko niektóre z działań na rzecz ochrony powietrza, które znalazły się w rządowym pakiecie antysmogowym.
(zdjęcie ilustracyjne)

(zdjęcie ilustracyjne) ©fot. Andrzej Banaś

- Przyjmiemy program działania i konsekwentnie krok po kroku będziemy go wcielać w życie - tak przed wczorajszym posiedzeniem rządu o pakiecie antysmogowym mówiła premier Beata Szydło.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Odważne deklaracje. Czas na ich realizację

Pierwszy krok został zrobiony - Rada Ministrów ten pakiet zaakceptowała.
Zakłada on nie tylko przyspieszenie podjętych już działań, ale też wiele nowych. Rząd zadeklarował bowiem przyjęcie norm jakości dla węgla i to już w I kwartale tego roku. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem ma być wprowadzenie niższych cen prądu wykorzystywanego w nocy do celów grzewczych. Będą dopłaty do wymiany starych pieców, a opieka społeczna ma pomagać tym, którzy sami nie poradzą sobie najpierw z likwidacją przestarzałego systemu grzewczego, a potem z utrzymaniem nowego.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Rząd postawi też na niskoemisyjny transport. Akcyza na samochody hybrydowe zostanie obniżona, a całkowicie z tego podatku będą zwolnione auta elektryczne.

Propozycje zostały przygotowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, któremu przewodzi wicepremier Mateusz Morawiecki. Zanim pakiet został przedstawiony rządowi, o wnioski do niego poproszono samorządy i działaczy antysmogowych.

I wygląda na to, że większość ich wniosków znalazła uznanie w oczach najpierw wicepremiera, a potem całej Rady Ministrów. Nie potwierdziły się obawy, że pakiet antysmogowy będzie tylko małym ukłonem w kierunku alarmujących, że smog zabija.

Nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o normy dla kotłów grzewczych. Projekt rozporządzenia zakazujący sprzedaży pieców emitujących nadmierną ilość zanieczyszczeń jest gotowy od wielu miesięcy, ale miał wejść w życie dopiero w przyszłym roku. Rząd zadeklarował, że stanie się to najpóźniej w kwietniu, co oznacza, że przed nowym sezonem grzewczym nie będą już montowane kopciuchy.

Walczący o czyste powietrze nie wierzyli, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie norm jakości węgla. Tymczasem pakiet antysmogowy zakłada, że stanie się to jeszcze w tym kwartale, co oznacza, że węgiel najgorszej jakości zostanie wyeliminowany z obrotu, a tym samym nawet chcący nim palić w piecach nie będą mogli go legalnie kupić. - To bardzo ważna i odważna deklaracja, wierzę, że zostanie spełniona - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Zaznacza jednak, że chodzi nie tylko o wyeliminowanie mułów i innych odpadów, ale o zakaz sprzedaży węgla najgorszej jakości. - I o to, czy rozporządzenie w sprawie norm dla węgla zostanie podpisane, bo minister gospodarki Janusz Piechociński też to obiecywał, ale ostatecznie rozporządzenia nie podpisał - przypomina Andrzej Guła.

Pojawi się obowiązek podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Rewolucyjna wydaje się zapowiedź obniżenia cen prądu dla tych, którzy korzystają z niego do ogrzewania. Ale nie będzie to przez całą zimę, tylko „w okresach zmniejszonego zapotrzebowania”, w praktyce - w nocy.

Ważna jest deklaracja o dopłatach dla wymieniających stare piece na nowe. A to dlatego, że w ostatnim roku rząd ograniczył środki na ten cel. Nowością będzie włączenie w proces wymiany służb opieki społecznej, jej pracownicy mają docierać do najbiedniejszych i najmniej świadomych, pomagać im w przygotowaniu i sfinansowaniu inwestycji, a potem także uzyskać ewentualne wsparcie finansowe na wyższe rachunki za ekologiczne ogrzewanie.

Sporą część pakietu zajmuje niskoemisyjny transport. Zostaną wprowadzone zachęty podatkowe dla kupujących samochody ekologiczne. Akcyza na auta hybrydowe ma być niższa, a samochody elektryczne będą całkowicie zwolnione z podatku akcyzowego.

Wszystkie te zapowiedzi zasługują na pozytywną ocenę. Jest jednak małe ale: premier Beata Szydło zastrzegła, że na wdrożenie całego pakietu antysmogowego potrzeba czasu.

- To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie - tłumaczy premier Szydło.

Druga wątpliwość dotyczy tego, czy rzeczywiście rząd wróci do dopłat do wymiany pieców. W pakiecie antysmogowym znalazł się zapis o „priorytetyzacji środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na działaniach prowadzących do jak najszybszej poprawy jakości powietrza”. Gdy w ostatnim czasie cała Polska zmagała się ze smogiem, NFOŚiGW chwalił się, że właśnie z nim walczy, przeznaczając duże pieniądze na geotermię.

***

Przez megafon ostrzegą mieszkańców

Skawiński Alarm Smogowy zamierza ostrzegać mieszkańców o utrzymujących się wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza. Jeśli dziś będą one wysokie, w godz. 7-8 działacze antysmogowi będą przez megafon informować o tym mieszkańców i przechodniów.

Bo Ludzie nie wiedzą. Akcja ma na celu uświadomienie zagrożenia. 11 stycznia średniodobowe stężenie niebezpiecznego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wyniosło w Skawinie 314 mikrogramów w m sześc. (przy dopuszczalnym stężeniu 50). Informacja o tym dotarła jedynie do nielicznych, ponieważ została opublikowana tylko na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy.

(GEG)

Komentarze (15)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kalkulator Akcyzy 2017

Zgłoś naruszenie treści / 1

Potrzebujesz darmowy kalkulator nowej akcyzy na telefon?
Android:
play.google.com/store/apps/details?id=pl.pawelczechowski.akcyza
iOS:...rozwiń całość

Potrzebujesz darmowy kalkulator nowej akcyzy na telefon?
Android:
play.google.com/store/apps/details?id=pl.pawelczechowski.akcyza
iOS:
itunes.apple.com/us/app/oblicz-akcyze-na-samochod/id1189090085?l=pl&ls=1&mt=8zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
AGH

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

pracować nad grafenowym akumulatorem do transportu, nad wodorem jak regulatorem napięcia w KSE i nośnikiem energii w transporcie,,,, Cholera niech dobrobyt zacznie płynąć z nauki!!!
to na...rozwiń całość

pracować nad grafenowym akumulatorem do transportu, nad wodorem jak regulatorem napięcia w KSE i nośnikiem energii w transporcie,,,, Cholera niech dobrobyt zacznie płynąć z nauki!!!
to na emeryturze będziemy śpiewać "wesołe jest życie staruszka..."zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co z samochodami?

Pol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

8,5 miliona starych 13 letnich gratów sprowadzonych głównie z Niemiec kopci niemiłosiernie na polskich drogach i ulicach i to jest w porządku? Pocałujcie mnie w du ... .


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
heh

heh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Dokładnie samochody to tez problem i to nie tylko w kwestii smogu, ale pani Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że będą strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej w ramach elektromobilności oraz...rozwiń całość

Dokładnie samochody to tez problem i to nie tylko w kwestii smogu, ale pani Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że będą strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej w ramach elektromobilności oraz uwolnienie opłat za parkowanie. Na chwilę obecną wierzę, że tak będzie i rozwiążą problem Smogu kompleksowo na wszystkich poziomach, a nie wyrywkowo tylko wprowadzając ekogroszek do obrotu. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Co powoduje smog w Krakowie? Jaki jest udział procentowy podzielony na samochody, niską emisję, przemysł i napływ z zewnątrz?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dane z Raportu GIOŚ

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Główną przyczyną tego stanu jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania domów – aż 83.3% udziału procentowego pyłu PM10, kolejna to transport w centrach miast – 7,4%.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niby

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

to takie proste :/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kurier

Kurier (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Polecam opowiadanie o morderczym smogu:
http://aspidistra.blog.pl/2016/01/12/723/

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niskie ceny prądu - będzie go w Polsce brakować!

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Myślę, że obniżki cen prądu do ogrzewania to fikcja, gdyż bilans energetyczny jest napięty a bywa, że jest niedobór energii (lato 2015 r. - zwłaszcza sierpień i podczas dużych upałów 20-ty stopień...rozwiń całość

Myślę, że obniżki cen prądu do ogrzewania to fikcja, gdyż bilans energetyczny jest napięty a bywa, że jest niedobór energii (lato 2015 r. - zwłaszcza sierpień i podczas dużych upałów 20-ty stopień zasilania). Elektryczne auta i hybrydowe -ja bym nie obniżał cen, gdyż powinno sie doprowadzić do zmniejszenia liczby aut w miastach w ogóle, by autobusy mogły sprawniej jeździć (autobus spalinowy też jest ekologiczny, pod warunkiem, że jedzie szybko i nie staje na sygnalizacjach świetlnych, stąd też powinny być miejskie autostrady autobusowe). Obowiązkowe podłączanie do sieci ciepłowniczej - najbardziej słuszne a ciepło z sieci miejskiej jest jedynym o cenie porównywalnej z własnym ogrzewaniem węglowym (ogrzewanie gazowe jest droższe, elektryczne - jeszcze droższe). Każde miasto - nawet niewielkie - powinno mieć swoją miejską ciepłownię z wysokim (ponad 100 m.) kominem i do niej powinno się podłączać domy, szkoły, urzędy itd. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy będą skuteczne

ba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

W porównaniu z propozycjami stopniowego eliminowania węgla jako materiału opałowego są to propozycje co najmniej wątpliwe. Opierają się na nieuzasadnionej wierze w przywiązanie rodaków do...rozwiń całość

W porównaniu z propozycjami stopniowego eliminowania węgla jako materiału opałowego są to propozycje co najmniej wątpliwe. Opierają się na nieuzasadnionej wierze w przywiązanie rodaków do legalności (kupowania tylko markowego węgla i tylko licencjonowanych pieców). A samo ograniczenie obrotu gorszymi sortami węgla da do myślenia związkom zawodowym. Skuteczność rządowych propozycji będzie sprawdzalna w prosty sposób: przez publikację pomiarów zanieczyszczeń powietrza. Trzymajmy kciuki, żeby to ciut-ciut pomogło.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to tylko

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

potwierdzenie w jakiej ruinie zostawiły państwo poprzednie rządy..


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
50 mld deficytu

ubawiony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

rocznie się zapowiada, czyli jakieś 10 lat i będzie bankructwo

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ruiny pooglądamy

dopiero (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

po podłej zmianie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smieci ..

sympatyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

mysle ze jakby gaz do ogrzewania albo prąd byl polowe tanszy to by nie bylo dziadostwa pt. palenie najgorszego wegla i smieci ....ludzie biedni nie dadzo rady kupowac wegla po 1000zl za tone...rozwiń całość

mysle ze jakby gaz do ogrzewania albo prąd byl polowe tanszy to by nie bylo dziadostwa pt. palenie najgorszego wegla i smieci ....ludzie biedni nie dadzo rady kupowac wegla po 1000zl za tone bo na zycie im nie starczy zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
przekręty

POpierdek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Dlaczego nie stosować wkładów gazowych do pieców kaflowych.Były popularne w latach 70.Instalacja jest prosta i tania.Stare piece kaflowe długo "trzymają" ciepło.Wymianie pieców zapoczątkowanej...rozwiń całość

Dlaczego nie stosować wkładów gazowych do pieców kaflowych.Były popularne w latach 70.Instalacja jest prosta i tania.Stare piece kaflowe długo "trzymają" ciepło.Wymianie pieców zapoczątkowanej przez PO ,trzeba się dobrze przyjrzeć,czy to znów nie przekręt.Członki PO,SLD i PSL mają chyba genetyczne skłonności ,do dobrego "ustawiania się",kosztem innych.Ciekawe,że w wielu krajach(np.Francja,Niemcy,Chiny)kiedy zagraża smog jest ograniczany,albo zakazany ruch samochodów osobowych. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo