Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa aparatura pomaga ratować kręgosłupy

Paulina Marcinek
Prof. Andrzej Maciejczak korzystał już z supersprzętu m.in. do zoperowania Józefa Solaka (małe zdjęcie)
Prof. Andrzej Maciejczak korzystał już z supersprzętu m.in. do zoperowania Józefa Solaka (małe zdjęcie) Fot. Paulina Marcinek
Tarnów. Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie kupił neurochirurgom sprzęt wart ponad 3 mln zł. Supernowoczesny tomograf wraz z nawigacją to pierwsze takie urządzenie w całej Małopolsce.

Józef Solak ze Strzelc Wielkich w ubiegłym tygodniu miał ciężki wypadek. - Spadłem na ziemię z kombajnu, który się popsuł. Od razu poczułem ogromny ból - opowiada. Do tarnowskiego szpitala 60-latek trafił ze złamanym kręgosłupem. Miał mnóstwo szczęścia, bo tutejszy oddział neurochirurgii słynie z sukcesów, nie tylko w Polsce. Teraz jeszcze ma do dyspozycji supernowoczesny sprzęt. Pan Józef w miniony piątek od razu trafił na stół operacyjny.

- Już po pięciu godzinach od zakończenia operacji mogłem wstać z łóżka i chodzić. Jednym słowem „miodzio” - zachwyca się chory. Może już wrócić do domu. Jest jednym z pierwszych pacjentów, którego tarnowscy specjaliści postawili na nogi z wykorzystaniem nowo zakupionego sprzętu. Chodzi o tak zwane „Ramię O”, czyli supertomograf komputerowy.

Na stole jak w grze

Urządzenie wyposażone w system nawigacji neurochirurgicznej pozwala na precyzyjne operacje złamanego albo zdeformowanego kręgosłupa.

- Maksymalnie ogranicza możliwość błędu medycznego oraz wystąpienia ewentualnych powikłań - wyjaśnia Anna Czech, dyrektor tarnowskiego szpitala.

„Ramię O” generuje wirtualny model kręgosłupa pacjenta, który lekarze obserwują na bieżąco na monitorze. Sprzęt dysponuje wirtualnymi modelami narzędzi chirurgicznych, modelami śrub i implantów, które wprowadzane są do kręgosłupa operowanego.

- Praca z urządzeniem „Ramię O” przypomina grę komputerową. Z tą zasadniczą różnicą, że tutaj w tle jest żywy człowiek, którego musimy zoperować - podkreśla prof. Andrzej Maciejczak, ordynator Oddziału Neurochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.

Dzięki sprzętowi i systemowi nawigacji, operacje kręgosłupa trwają teraz kilka godzin krócej niż jeszcze niedawno.

Szybciej i bezbłędnie

Przy niezwykle skomplikowanych zabiegach chirurdzy musieli wcześniej polegać na własnej wyobraźni, wspieranej zdjęciami rentgenowskimi, których nieraz trzeba było wykonać kilkadziesiąt.

- Narażało to pacjenta i personel na dużą dawkę szkodliwego promieniowania - mówi prof. Maciejczak. Teraz udało się je ograniczyć do minimum w przypadku pacjentów, a dla personelu wyeliminować całkowicie.

W dodatku system neuronawigacji kręgosłupa pozwoli uniknąć błędów, które mogły zdarzyć się nawet najlepszym specjalistom. - Możemy wprowadzać implanty do kręgosłupa z dokładnością co do milimetra - zachwala słynny neurochirurg.

Dodaje, że tarnowscy lekarze mogą teraz interweniować w coraz bardziej skomplikowanych przypadkach urazów kręgosłupa, a także chorób nowotworowych.

Jedni z nielicznych

Ramię „O” to urządzenie, którym mogą pochwalić się w tej chwili jedynie nieliczne szpitale w Polsce. Prócz Tarnowa mają je do dyspozycji placówki w Zielonej Górze, Wrocławiu, Gdańsku, Opolu i Łodzi.

- Nasz szpital jest pierwszym w Małopolsce i jedynym na wschód od Wisły - podkreśla dyr. Czech.

Sprzęt kosztował ponad 3 mln zł. Zakup w całości sfinansowany został ze szpitalnego budżetu. Jest dostępny dla pacjentów w ramach kontraktu szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z jego wykorzystaniem, prócz Józefa Solaka, zoperowano już ponad 30 pacjentów. Wszystkie zabiegi skończyły się pełnym powodzeniem, bez powikłań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski