MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta: coraz bliżej utworzenia parku kulturowego

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wstępnie przyjęto, że ochroną zostanie objęty obszar o powierzchni ok. 300 ha w dzielnicy XVIII Nowa Huta
Wstępnie przyjęto, że ochroną zostanie objęty obszar o powierzchni ok. 300 ha w dzielnicy XVIII Nowa Huta fot. Anna Kaczmarz
Krajobraz. - Sprawa jest ważna - mówi Jan Janczykowski. - Ale w znacznie większym stopniu uporządkowania wymaga Podgórze.

Do końca września ma być gotowy plan Parku Kulturowego Nowa Huta. W najbliższym czasie zostanie też przygotowana uchwała w sprawie rozpoczęcia prac nad utworzeniem tej formy ochrony. Po jej przyjęciu mieszkańcy będą mieli czas na składanie swoich wniosków.

Wstępnie przyjęto, że park kulturowy obejmuje zespół urbanistyczny centrum Nowej Huty oraz przylegające do niego stare układy zabudowy wsi Krzesławice oraz Mogiła. To obszar o powierzchni około 300 ha, nazywany Starą Nową Hutą.

- Przebieg granic przyszłego parku nie jest jeszcze ustalony, może ulec zmianie po analizie wyników badań przeprowadzonych w ramach opracowywania projektu planu ochrony tego terenu oraz po konsultacjach z wojewódzkim konserwatorem zabytków - zaznacza Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury urzędu miasta.

Wśród obiektów chronionych, oprócz śródmieścia Nowej Huty, znajdą się na pewno budynki centrum administracyjnego kombinatu metalurgicznego i klasztor cystersów w Mogile.

Planuje się, że chronione będą też historyczne linie zabudowy, osie komunikacyjne, przestrzenie publiczne wraz z kompozycjami zieleni, jak również osie i punkty widokowe.

- W przypadku Nowej Huty w szczególności ochrona powinna dotyczyć małej architektury, która tam, zwłaszcza w ostatnich latach, ginęła w wielu miejscach. Murki, rzeźby ogrodowe, ładne elementy dekoracyjne w przestrzeniach osiedlowych - w tym momencie już w większości ich nie ma - zwraca uwagę wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski.

Oczywiście, jak wszędzie, trzeba uporządkować w Nowej Hucie kwestię reklam.

- Miejsca szczególne, czyli plac Centralny i aleja Róż, wymagają bardziej precyzyjnego określenia wytycznych, co jest tam możliwe, tak, żeby wystrój plastyczny był w miarę ujednolicony - mówi konserwator.

Projekt planu ochrony przygotowują naukowcy z Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem dr hab. Zbigniewa Myczkowskiego. Ten sam zespół opracował plan ochrony dla Parku Kulturowego Stare Miasto.

Pewne rozwiązania prawne, które już się sprawdziły w przypadku Parku Kulturowego Stare Miasto, zostaną odpowiednio zaadaptowane dla potrzeb ochrony krajobrazu Nowej Huty. Wykorzystane zostaną też zebrane tu doświadczenia. - Lepiej uregulowana powinna być choćby kwestia uporządkowania wejść do niektórych bram i lokali, które często są obwieszone i zastawione towarem i reklamami - mówi dyr. Dziedzic. Inny problem to obrazy, dźwięki i światła, które atakują nas z wnętrz lokali. - Chodzi tu o umieszczone w witrynach wyświetlacze LCD i LED czy też głośniki emitujące dźwięk przede wszystkim do obszaru przestrzeni publicznej. Taka emisja powinna być zakazana - mówi dyr. Dziedzic.

- Sprawa jest ważna - tak mówi o Parku Kulturowym Nowa Huta Jan Janczykowski. - Ale w znacznie większym stopniu uporządkowania wymaga Podgórze. Tam jest teraz najgorzej: najbardziej zwariowane reklamy, najdziwniejsze witryny - zaznacza. Dodaje, że koniecznie też trzeba się zająć ustanowieniem parku Kazimierz.

O zamiarze utworzenia parku Stare Podgórze z Krzemionkami - tak jak dla Nowej Huty - mówi uchwała z 2014 r. Magistrat informuje, że prace nad nim mogą zostać podjęte po wejściu w życie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego Nowa Huta. - Przedmiotem rozważań jest również utworzenie parków kulturowych na obszarze Kazimierza i Stradomia oraz w rejonie dawnego lotniska Czyżyny - informuje dyr. Dziedzic.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski