Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta Przyszłości -projekt do poprawy?

Sylwia Nowosińska
Cały obszar projektu ma zajmować ponad 5,5 tys. ha
Cały obszar projektu ma zajmować ponad 5,5 tys. ha Wizualizacja Biuro Arca
O tym się mówi. Oddalenie osiedli od centrów akademickich i niedokładne zaplanowanie stacji metra budzą wątpliwości mieszkańców. Kontrowersje także wokół ośrodka naukowego AGH.

Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba przedstawiła w Nowohuckim Centrum Kultury plany dotyczące projektu "Nowa Huta Przyszłości". W jego ramach ma powstać Centrum Logistyczne za 401,3 mln, park naukowo-technologiczny za 437,8 mln oraz Błonia 2.0 w pobliżu Przylasku Rusieckiego , które będą kosztowały 165 mln zł. Kolejne 135 mln zł ma pochłonąć rewitalizacja zabudowy blokowej.

Zdaniem wiceprezydent zaletą ostatniej części projektu ma być możliwość swobodnego dysponowania terenem (np. wybudowania tam sceny, której nie dają miastu istniejące już Błonia. Koszty inwestycji to ponad 2 mld złotych, z czego 85 proc. mają pokryć fundusze UE. Pierwszym etapem projektu, który ma zostać zrealizowany do 2030 roku, będzie wykup i scalanie gruntów. Wiceprezydent podkreśla, że plany rozwoju skupiają się na inwestorach i przyciągnięciu kapitału komercyjnego.
Mieszkańcy zwracają uwagę, że podczas planowania "NHP" zapomniano o mieszkańcach osiedli i rowerzystach. Ich zdaniem także stacje metra w proponowanym położeniu nie wszystkim umożliwią dojazd do pracy. Wątpliwości budzi także położenie centrum logistycznego w pobliżu torów kolejowych.

Organizatorzy obiecują, że po wprowadzeniu projektu ma powstać 30-40 tys. miejsc pracy, m.in. w obiektach biurowych i laboratoryjnych. Mieszkańcy zastanawiali się, jak uda się władzom przyciągnąć do Nowej Huty pracodawców i studentów, skoro dzielnica jest oddalona od głównych ośrodków akademickich. Wiceprezydent wyjaśniła, że sytuacja ma ulec zmianie, ponieważ Akademia Górniczo-Hutnicza planuje rozwijać działalność naukową na terenie Nowej Huty.

Tymczasem rzecznik prasowy uczelni wyjaśnia, że AGH bierze udział w realizacji projektu, ale o powstaniu ośrodka naukowego nie ma mowy. - Specjaliści naszej uczelni pełnią rolę doradczą w zakresie technologii w związku z planowanym powstaniem parku technologicznego, jednak nie planujemy powstania ośrodka naukowego w Nowej Hucie - tłumaczy Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski