Nowa Huta Przyszłości żyje głównie na papierze, a wydaje...

Nowa Huta Przyszłości żyje głównie na papierze, a wydaje realne miliony

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Branice, rejon Igołomskiej i Przylasek Rusiecki. Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... do końca nie wiadomo co. Tereny w rejonie ul. Igołomskiej
1/28
przejdź do galerii

Branice, rejon Igołomskiej i Przylasek Rusiecki. Tu na razie jest ściernisko, ale będzie... do końca nie wiadomo co. Tereny w rejonie ul. Igołomskiej leżą odłogiem. Największą szansę na zagospodarowanie ma teren w rejonie Przylasku Rusieckiego
©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Nowa Huta Przyszłości to projekt, który ma do wschodniej części Krakowa ściągnąć wielki biznes, stworzyć tysiące miejsc pracy oraz nowe miejsca rekreacji. Na razie jest szansa na realizację tych drugich - w Przylasku Rusieckim. Pod względem biznesowym projekt się wlecze, choć spółka za niego odpowiedzialna działa blisko 4 lata i wydaje coraz więcej pieniędzy. Właśnie czeka na przekazanie 75 mln zł ze strony Krakowa oraz województwa.
Zobacz galerię
Projekt Nowa Huta Przyszłości zakłada stworzenie terenów rekreacyjnych (Przylasek Rusiecki), koncertowych (Błonia 2.0) oraz wielkiej przestrzeni pod inwestycje, głównie te związane z nowymi technologiami, ale także i logistyką. Ma temu towarzyszyć powstanie tysiąca nowych miejsc pracy. W tym celu pod koniec 2014 roku została powołana, przez władze Krakowa i województwa, spółka Nowa Huta Przyszłości (NHP).

Miasto ma w niej 70 procent udziałów. Dotąd włożyło w spółkę 13 mln zł, a województwo 428 tys. zł. Do tego doszły grunty w Hucie. W zeszłym roku Kraków przekazał spółce blisko 7-hektarową działkę przy ulicy Cementowej, a wcześniej oddał w użytkowanie wieczyste pięć działek o łącznej powierzchni blisko 27 ha.

- Aktualnie posiadamy tytuł prawny do działek o łącznej powierzchni ok. 76 ha. Do roku 2030 spółka pozyska jeszcze ok. 300 ha - zaznacza Artur Paszko, prezes NHP.

Na obszarze NHP działa obecnie pięciu przedsiębiorców.- Do tego podpisaliśmy 24 listy intencyjne i 4 umowy o poufności z przedsiębiorcami. Trwają rozmowy z kolejnymi 6 przedsiębiorcami - zaznacza prezes Paszko. Do końca weekendu prezes nie doprecyzował jednak o jakie firmy czy branże chodzi.

Spółka czeka na 75 mln zł


Większość terenów, na których operuje NHP to obszary poprzemysłowe. Żeby można było tam prowadzić działalność gospodarczą, trzeba je przygotować. Na to są potrzebne pieniądze, które w tym roku zagwarantowało województwo - prawie 59 mln zł, oraz miasto - 16 mln zł. Środki z województwa mają posłużyć na realizację Strefy Aktywności Gospodarczej. Wartość tego projektu to ponad 85 mln zł. Wspomniane 59 mln zł to dofinansowanie unijne. Będzie ono przeznaczone na rewitalizację obszaru 40 ha, na których zlokalizowanych zostanie ok. 50 przedsiębiorstw. Choć uchwałę w tej sprawie zarząd województwa podjął już w lutym, to spółka wciąż nie dostała pieniędzy.

- Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu opinii stosownych organów. Obecnie oczekujemy na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakładamy, że do podpisania umowy dojdzie jeszcze w tym roku - mówi Artur Paszko. Jak zaznacza, spółka nie otrzyma od razu całej kwoty. Województwo będzie ją wypłacać sukcesywnie, w trakcie realizacji zadania. Czy tak będzie po ewentualnej zmianie władzy w województwie po jesiennych wyborach?

- Zobaczymy. Nie ma dobrej kontroli i diagnozy, trzeba zrobić raport otwarcia w spółce i zobaczyć, w jakim kierunku może to pójść - zaznacza Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa.

Z kolei w marcu tego roku Rada Miasta Krakowa zdecydowała o zwiększeniu kapitału spółki NHP poprzez zakup 16 tys. akcji za 16 mln zł. Tyle, że Krajowy Rejestr Sądowy wciąż nie zarejestrował podwyższenia kapitału. Artur Paszko uważa, że stanie się to jeszcze w tym toku.

- Spółka nie buduje, bo czeka na środki. Ale czy ma już gotowe projekty, pozwolenia budowlane, uzgodnienia? To podstawa, a bez tego szybko nie zaczną się żadne inwestycje - uważa Grzegorz Stawowy (PO), szef komisji planowania przestrzennego Rady Miasta Krakowa.

Trochę lepiej idzie z projektami rekreacyjnymi. W tym roku na zagospodarowanie terenów w Przylasku Rusieckim spółka uzyskała dofinansowanie w wysokości 5,2 mln zł (cały projekt jest wart 9,5 mln). Wybrano już inżyniera kontraktu, a jeszcze w tym kwartale ma zostać rozpisany przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę. Całość ma być gotowa w czerwcu 2020 roku.2,6 mln zł wydatków i nowe auto


Choć oszałamiających efektów pracy NHP nie widać, to spółka wydaje realne pieniądze. Tylko za jeden kwartał roku 2018 koszty jej funkcjonowania wyniosły 667 tys. zł. Jeśli w pozostałych kwartałach są one podobne, to w skali roku daje to ponad 2 mln 600 tys. zł. Na koszty składają się m.in. zużycie materiałów i energii, podatki i opłaty, wynagrodzenia czy ubezpieczenia społeczne. Spółka zatrudnia aktualnie 11 osób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w zeszłym roku wyniosło 4110 zł brutto. W tym roku ma wzrosnąć o 5 proc. Prezes Paszko za rok 2017 zarobił 172 tys. zł - wynika z jego oświadczenia majątkowego. Wśród kosztów jest też samochód KIA Sportage, którym jeździ głównie prezes. Auto, warte ponad 123 tys. zł, spółka wzięła w leasing. Miesięczna rata wynosi ponad 2600 zł.

Na stronie spółki można za to znaleźć informacje o wyjazdach na różne targi w Niemczech czy Chinach, gdzie są poszukiwani inwestorzy. Ale o efektach tych wyjazdów już nie przeczytamy.

- Spółka idzie w kierunku tworzenia miejsca pod magazyny i hale. Nie widać ruchu w stronę generowania nowych miejsc pracy. Samo zagospodarowanie terenu nie wystarczy - kwituje radny Pietrus.

Spółki mało aktywne


Nowa Huta Przyszłości to nie pierwsza spółka, której efektów pracy za bardzo nie widać. W październiku ubiegłego roku działalność rozpoczęła nowa spółka samorządu województwa: Małopolski Fundusz Rozwoju (MFR), którego prezesem został Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, polityk PO. Głównym zadaniem MFR jest zarządzanie pieniędzmi m.in. z pożyczek, które zostały udzielone przedsiębiorcom, a później przez nich zwrócone. Do tej pory spółka za jeden ze swoich największych sukcesów uważa... zakończenie procesu formalnej organizacji. To m.in. wystarczyło, by za każdy miesiąc pracy Kośmider dostawał na rękę ponad 9 tys. zł. Spółka w ciągu najbliższych 10-20 lat ma dysponować kwotą 600 mln zł i pomagać dzięki temu kolejnym przedsiębiorcom. Na razie zmieniła m.in. siedzibę. Nowy lokal kosztuje 4 tys. zł miesięcznie.

Podobnie było swego czasu z krakowską spółką Miejska Infrastruktura, która nadzoruje strefę płatnego parkowania i miała budować także parkingi. Pierwszy z nich powstał dopiero w zeszłym roku, po blisko trzech latach działalności spółki. Tymczasem roczna działalność spółki kosztowała nas 6,5 mln zł rocznie. Plany parkingowe są co prawda ambitne i zakładają budowę 8 obiektów, ale na razie głównie na papierze.

ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze (18)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polemika

Kraków Nowa Huta Przyszłości (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

http://krakow.pl/opinie__stanowiska__polemiki/222087,28,komunikat,odpowiedz_na_artykul_w_gazecie_krakowskiej__nowa_huta_przyszlosci_zyje_glowne_na_papierze__a_wydaje_realne_pieniadze_.html

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KIA Sportage

Zty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

I już nic więcej o osobowości prezesa spółki nie trzeba mówić... Ciekawe, czy tam też wejdzie CBA pierwszego września?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ustawić kolegów

8ola (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Takich spółek jest pewnie jeszcze więcej z pozorowaną pracą, a z dużymi zarobkami. Trzeba ustawić kolegów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie jedyna

Krakus% (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

To nie jedyna taka spółka miejska która tylko wydaje pieniądze. Kolejna to MFR na czele z panem Kośmidrem. Majchrowski to wszystko firmuje.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wydatki bez sensu

Adhd4 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

Ile jeszcze pieniędzy z kasy miejskiej wyda Majchrowski bez sensu. A brakuje na zieleń i parki.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dojna zmiana

cccp (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

ale czyja?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ch. z Nową Hutą

Olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

Grunt że Szacher Majchrowi miasto wybuduje drogę do jego uczelni...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
3,2,1,... i wybory

KRK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

Jedna z wielu wydmuszek jaśnie panującego. Najważniejsze, że powstały nowe etaty. Krewni i znajomi królika karnie pójdą na wybory, aby głosować na "niezastąpionego"...dla nich.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nowa Huta pryzszłości - tak, ale jednocześnie secesja.

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

Przede wszystkim treba wreszcie doprowadzić do tego, by Nowa Huta stała się samodzielnym miastem (czyli oczywiście samodzielną gminą) i wtedy wprowadzić Nową Hutę przyszłości. Kraków jest za duży.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ktoś musi zrobić porządek

Klik@ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

Majchrowski ustawił kolegów i znajomych i teraz oni staną na głowie żeby on został prezydentem., Nie jego, nie ma ich. Gibałę można zweryfikować po 4 latach, ale na pewno teraz zrobiłby porządek.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?