Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta: szansa na metamorfozę ogrodów

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Zamiast smutnego podwórka lub zieleńca między blokami, nowohucianie mogą zyskać kwitnące ogrody. Wszystko dzięki siódmej edycji projektu Ogrody Nowej Huty. Zgłoszenia terenów do zagospodarowania mieszkańcy mogą przesyłać do 11 lipca.

W ramach wcześniejszych edycji udało się odnowić i zagospodarować 12 zielonych terenów w Nowej Hucie. Ostatnio nowy ogród edukacyjno-sportowy powstał przy Zespole Szkół Specjalnych nr 14 w os. Sportowym.

Teraz kolejne skwery, tereny zielone wokół bloków czy podwórka, mają szansę na zieloną metamorfozę. By wziąć udział w projekcie wystarczy zebrać siedmioosobową grupę sąsiadów, wybrać teren, który powinien zostać odnowiony oraz wypełnić deklarację przystąpienia do projektu.

Potem ze zgłoszeń zostaną wytypowane dwa tereny, na których organizatorzy w porozumieniu z mieszkańcami stworzą ogród. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie: ogrodynh.pl.

Po wybraniu dwóch lokalizacji, zostaną przeprowadzone konsultacje z okolicznymi mieszkańcami, którzy zdecydują o kształcie ogrodu.

W dobraniu odpowiedniej formy zagospodarowania, pomoże architekt krajobrazu i ogrodnik, którzy potem przygotują profesjonalne plany zieleni, także uwzględniające ewentualną rozbudowę zieleńca. - Dzięki temu projektowi powstały i będą powstawać piękne ogrody, w których można odpocząć, spotkać się z innymi, aktywnie spędzić czas - mówi Jolanta Zawitkowska, Eko-Ambasador z ArcelorMittal Poland w Krakowie, który dofinansowuje metamorfozy nowohuckich zieleńców.

- Otrzymaliśmy sygnały od mieszkańców, że mogą nie zdążyć ze złożeniem wniosku, bo potrzebują jeszcze dopełnić drobnych formalności. Dlatego przedłużyliśmy termin składania wniosków do dwa tygodnie. Dzięki temu wszyscy zainteresowani powinni zdążyć dostarczyć swoje propozycje - wyjaśnia Mateusz Pączek z pracowni animacji ekologicznej Ośrodka Kultury im. Norwida, która organizuje projekt.

Zwycięskie ogrody mają zostać zaprojektowane i wykonane do końca roku.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 11. Kim są akademicy?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski