Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Huta wraca do wiejskich korzeni

Redakcja
W najbliższą niedzielę na Błoniach Kościelnickich odbędą się Dożynki Dzielnicowe. Będzie konkurs na wieniec dożynkowy, kolorowy korowód i tańce.

Dożynki w Łuczanowicach w 2008 r. Fot. Piotr Kędzierski

TRADYCJA. Dożynki, święto dyni, rok ziemniaka, darcie pierza. Tak seniorzy uczą młodych

- Wieńce będą oceniane w kategorii tradycyjnej i współczesnej. Chcemy kultywować ludową tradycję i promować dorobek kulturalny polskiej wsi - mówi Anna Pabis z Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta, który wraz z Dzielnicą XVIII przygotował imprezę.

Dawne wsie, na których postawiono Nową Hutę zainspirowały także Adama Gryczyńskiego, fotografika, który od 2006 r. zbiera fotografie, listy, wspomnienia i dokumenty związane z przednowohucką przeszłością. W tym czasie udało mu się dotrzeć do 200 osób, zarchiwizować tysiące zdjęć.

- Do niektórych ludzi dotarłem w ostatniej chwili i już nie żyją. Opowiadali jak odebrano im ziemię i inwentarz. Byli wśród nich chłopi, którzy dołączyli do junaków i budowali Nową Hutę. Ale byli też tacy, co uciekali, bo nie chcieli mieszkać w blokach - mówi Adam Gryczyński, autor albumów "Czas zatrzymany".

Dziś Nowa Huta jest na drugim miejscu w Krakowie pod względem obszaru pól uprawnych. Ponad 6 tys. hektarów nadal może mieć przeznaczenie rolnicze (Podgórze ma użytków rolnych o 750 ha więcej). Adam Gryczyński wylicza, że w granicach obecnej Nowej Huty, żyło 12,5 tysiąca ludzi, mieszkańców kilkunastu dawnych wsi i wiosek. Dlatego dziś najstarsi mieszkańcy dbają, żeby przekazać młodym, jak wyglądało ich życie. Klub Karino z Chałupek każdego roku organizuje "Chatę wiejską z tradycjami", w ramach której było już pieczenie chleba, kiszenie kapusty, wędzenie śliwek, darcie pierza.

- Dopóki nie braknie pomysłów, będziemy chatę rozbudowywać. Każde spotkanie to u nas pełna sala gości - mówi kierownik Elżbieta Nowak.

Dorota Adamska z Klubu Herkules wspomina o dorocznym święcie dyni: - Mamy w Branicach wielu hodowców dyni, którzy wystawiają swoje plony na konkurs. Prócz tego są rywalizacje kulinarne i plastyczne. Najbliższa edycja już 19 września - zapowiada Dorota Adamska.

Dzielnicowe Dożynki w dn. 22 sierpnia rozpoczną się wymarszem korowodu spod remizy OSP Kościelniki (14.30). Będzie msza św. polowa (godz. 15), wystąpi zespół folklorystyczny Modlniczanki, a imprezę zakończą tańce do pierwszej w nocy.

(PP)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski