Nowa Huta zostanie ogłoszona Pomnikiem Historii. Prestiż i nobilitacja

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Aleja Róż
Aleja Róż Marcin Banasik
3 lutego prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odbierze z rąk prezydenta kraju Andrzeja Dudy rozporządzenie ogłaszające ustanowienie „Krakowa – zespołu architektonicznego i urbanistycznego dzielnicy Nowa Huta” za Pomnik Historii. To finał wieloletnich zabiegów wielu środowisk o docenienie bogatego krajobrazu kulturowego tego obszaru i dopełnienie inicjatyw mających na celu promocję dziedzictwa Nowej Huty. Uznanie roli Nowej Huty w historii Polski pozwoli rozwijać turystykę kulturową, edukację historyczną, ale też otwiera drogę do starań o wpis tej części miasta na Listę Światowego Dziedzictwa.

Prestiż i nobilitacja

Uznanie za Pomnik Historii to jedna ze stosowanych w Polsce form ochrony zabytków, którą dotychczas zostało objętych 117 obiektów i miejsc w Polsce szczególnie cennych dla kultury narodowej. W Krakowie są to: Stare Miasto, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu i Kopiec Kościuszki, a teraz także zespół architektoniczny i urbanistyczny Nowej Huty.

Dokonywany przez prezydenta kraju wpis to zarówno prestiż i nobilitacja, jak też zapewnienie wyższej formy ochrony konserwatorskiej oraz otwarcie drogi do starań o uznanie danego zabytku czy miejsca za światowe dziedzictwo. Do wpisu można zgłaszać zabytek nieruchomy o znaczeniu ponadregionalnym, o dużych wartościach historycznych, naukowych i artystycznych, mający znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, utrwalony w świadomości społecznej i stanowiący źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Nowa Huta należy do miejsc spełniających wszystkie te kryteria, a ponadto dzięki skutecznej ochronie konserwatorskiej, zachowała pierwotną kompozycję przestrzenną, będącą wspólnym dziełem wybitnych twórców: architektów, planistów, architektów krajobrazu, ogrodników.

Ochrona krajobrazu kulturowego

Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę kierunkową w 2004 r., a w 2010 r. został przygotowany pierwszy wniosek o uznanie Nowej Huty za Pomnik Historii. Od tego czasu miasto zrealizowało wiele działań skoncentrowanych na trosce o ochronę krajobrazu kulturowego tego obszaru.

Nowa Huta w zimowej szacie. Zobacz "Białą Hutę" z lotu ptaka ZDJĘCIA

− Uznanie Nowej Huty za pomnik historii to formalne usankcjonowanie wieloletnich starań społeczności lokalnej, ekspertów oraz wszystkich osób i instytucji, którym zależało na tym, by chronić i informować o wyjątkowości tego kulturowego krajobrazu. My w Krakowie nie mamy wątpliwości, że Nowa Huta ma szczególne znaczenie dla dziedzictwa, historii i kultury naszego kraju ze wszystkimi jego wartościami materialnymi i niematerialnymi. Dzielnica tworzy spójny krajobraz kulturowy, będący miejscem zarówno ważnych wydarzeń historycznych, terenem z wyjątkową architekturą, miejscem akcji dla ważnych dzieł literackich i filmowych; jest także jedną z najbardziej aktywnych przestrzeni kultury z cenionymi teatrami, galeriami sztuki, alternatywnymi festiwalami. Uhonorowanie Nowej Huty wpisem na listę Pomników Historii traktuję jako ważny gest pozwalający opowiadać o dzielnicy w kontekście historii polskiej i światowej – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Krajobraz kulturowy Nowej Huty

Nowa Huta to zarówno charakterystyczna architektura i unikalna siatka urbanistyczna, jak też dobrze zachowane obiekty, z których wiele utrzymało pierwotne funkcje użytkowe. To dziś największa z dzielnic Krakowa, uchodząca za jedną z najbardziej zielonych i najbardziej przyjaznych dla mieszkańców, wpisująca się w popularne obecnie koncepcje miasta piętnastominutowego.

Często opisuje się tę część Krakowa tylko przez pryzmat socrealistycznego stylu architektonicznego, w jakim w zasadniczej formie została wybudowana i komunistycznego eksperymentu społecznego, jakim było sprowadzenie i osiedlenie tutaj młodych ludzi w znacznej mierze wyrwanych z tradycyjnych, wiejskich środowisk Polski południowej. Z jednej strony socjalistyczne miasto, wizytówka komunistycznego systemu w Polsce, z drugiej strony w latach 80. XX w. Nowa Huta stała się bastionem opozycji i ruchów antykomunistycznych w Krakowie.

Warto jednak pamiętać, że dziedzictwo kulturowe Nowej Huty sięga znacznie wcześniejszego okresu. Przykładem może być osiedle Wandy powstałe w Mogile, nieopodal najcenniejszej pamiątki czasów przedhistorycznych – kopca Wandy z ok. VII – VIII w. n.e. Mit o bohaterskiej Wandzie jest jedną z najstarszych polskich legend, a także inspiracją wielu dzieł literackich, muzycznych, malarskich. Uwiecznił ją pomnikiem posadowionym na szczycie kopca Jan Matejko, który w pobliżu miał dworek. Tuż obok znajduje się dziewiętnastowieczny cmentarz z grobami m.in. cystersów z opactwa w Mogile i mogilskich włościan, a także kwatera wojenna z okresu I wojny światowej.

Nowa Huta nocą. "Miasto idealne" nie potrzebuje słońca, żeby...

Ochrona dziedzictwa

W trosce o ochronę dziedzictwa Nowej Huty w 2004 r. układ urbanistyczny dzielnicy został wpisany do rejestru zabytków. Także w 2004 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę kierunkową, a w 2010 roku został przygotowany pierwszy wniosek o uznanie centrum Nowej Huty za Pomnik Historii. Odbyły się wówczas konieczne wizyty studyjne, złożono odpowiednią dokumentację.

W 2013 r. centrum Nowej Huty zostało objęte planem miejscowym, który chroni wszystkie elementy kształtujące urbanistykę dzielnicy. W wytycznych do planu Miejski Konserwator Zabytków szczególny nacisk położył na ochronę gabarytów, rozplanowania ulic i placów, wnętrz architektoniczno-krajobrazowych, zieleni komponowanej, a także wprowadził regulacje dotyczące informacji wizualnej (reklamy, szyldy) czy małej architektury.

W 2014 r. miasto podjęło starania o utworzenie w Nowej Hucie parku kulturowego. Diagnozę i wytyczne w zakresie ochrony i kształtowania krajobrazu dzielnicy stworzyli członkowie zespołu projektowego z Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Myczkowskiego. W 2020 roku obszar Parku Kulturowego Nowa Huta objął 376 hektarów, w tym między innymi: wpisany do rejestru zabytków układ urbanistyczny Nowej Huty, postmodernistyczne os. Centrum E, tereny wokół Zalewu Nowohuckiego i Nowohuckiego Centrum Kultury, część dawnej wsi Krzesławice wraz z posiadłością dworską należącą niegdyś m.in. do Hugona Kołłątaja i Jana Matejki, a także gotycki drewniany kościół pw. św. Bartłomieja z XV w.

Inwestycje i inicjatywy kulturalne

Obok działań miasta skoncentrowanych na ochronie dziedzictwa, w dzielnicy rozwija się działalność kulturalna, realizowane są też inwestycje w tym zakresie. Wśród ważniejszych inicjatyw warto wymienić między innymi adaptację budynków dawnych warsztatów szkolnych na potrzeby Teatru Łaźnia Nowa, powstanie Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, rewitalizację budynku ARTzony i utworzenie Galerii Huta Sztuki w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida czy remont Teatru Ludowego. Przy tym teatrze, w historycznej Stolarni, powstaje nowy kompleks, z przeznaczeniem na cele kulturalne, publiczne i społeczne. Od kilku lat prowadzona jest też sukcesywna odnowa Nowohuckiego Centrum Kultury wraz z otoczeniem.

Nowa Huta jak z bajki. Niezwykłe zdjęcia z malowniczych zaką...

Trwają również prace nad utworzeniem parku edukacyjnego „Branice” ze skansenem prezentującym zabudowę drewnianą Krakowa i okolic (realizowane przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości SA), sukcesywnie odnawiane są też neony Nowej Huty.

Huczne obchody 70-lecia Nowej Huty (2019 r.), obok kampanii informacyjno-promocyjnej, zaowocowały także projektami infrastrukturalnymi, takimi jak plan remontu dawnego kina Światowid na potrzeby Muzeum Nowej Huty. A w ramach projektu „Aleja Róż na nowo”, przygotowanego w budżecie obywatelskim (edycja 2019), przewidziano wizualny powrót alei do czasów sprzed przebudowy w latach 70. ubiegłego wieku. Warto też wspomnieć o działalności Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa, zajmującego się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym wschodniej części Krakowa, które powstało w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida.

Nowa Huta pomnikiem historii

Pierwsze próby uznania Nowej Huty za pomnik historii, w których wniosek w dużej mierze opierał się na obszarze tzw. starej Nowej Huty, nie zakończyły się sukcesem. Starając się ponownie o wpis, w konsultacji z Narodowym Instytutem Dziedzictwa poszerzono kontekst z odwołaniem do kategorii krajobrazu kulturowego. Znaczące zmiany w tym obszarze nastąpiły w wyniku opisanych, różnorodnych działań, zwłaszcza ochronnych, zrealizowanych od czasu przygotowania pierwszej wersji wniosku.

W dokumencie złożonym w 2022 roku, oprócz wskazania na wyjątkową architekturę nowohuckiego centrum, zostały uwzględnione także związane z dzielnicą wydarzenia, m.in. narodziny ruchu solidarnościowego, działalność opozycyjna w PRL, znaczenie dzieł literackich i filmowych, polityka kulturalna, prace rewaloryzacyjne, wprowadzone formy ochrony, zaangażowanie społeczności lokalnej. Za przygotowanie uaktualnionej wersji wniosku odpowiadał dyrektor Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida dr Jarosław Klaś. Wniosek posłużył do opracowania dokumentacji przez Narodowy Instytut Dziedzictwa – zajmował się tym zespół pod kierunkiem dyrektorki NID dr hab. Katarzyny Zalasińskiej.

− Uznanie „Krakowa – zespołu architektonicznego i urbanistycznego dzielnicy Nowa Huta” za pomnik historii to zwieńczenie wspólnych starań mieszkańców, władz miasta i specjalistów zajmujących się zabytkami. Mam szczególną satysfakcję i wdzięczność dla wszystkich środowisk i osób zaangażowanych w proces wpisu Nowej Huty na listę Pomników Historii. Byli to lokalni aktywiści miejscy, pracownicy instytucji kultury, radni dzielnicowi, zaangażowani konserwatorzy, pracownicy zespołu parków kulturowych, ale także przedstawiciele spółdzielni, wspólnot mieszkańców, kończąc na ekspertach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To nasz wspólny sukces – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, który od 2019 r. koordynował starania miasta o uznanie Nowej Huty za Pomnik Historii – Niech ten prestiżowy tytuł przynosi rozwój dzielnicy, wzmacnia jej tożsamość, ale i atrakcyjność dla turystyki kulturowej i inwestycji społecznych.

Uznanie Nowej Huty za Pomnik Historii może w przyszłości utorować drogę do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest ważnym uzupełnieniem procesu ochrony obszaru. Ma wartość promocyjną, edukacyjną i informacyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Nowa Huta zostanie ogłoszona Pomnikiem Historii. Prestiż i nobilitacja - Gazeta Krakowska

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
1 lutego, 12:31, alex:

Ochrona zabytków, to udręka dla lokalnych mieszkańców ... więc raczej nie ma z czego się cieszyć.

Nie daj Boże znaleźć się na takiej liście. To wór kosztów bez dna i wieczna szarpanina z konserwatorami zabytków.

dokładnie. huta skończy jak wiekszośc zabytków- nie bedzie remontów

G
Gość
to żadna nobilitacja i prestiz- to oznacza że nie bedzie remontów..bo nie bedzie na to stac miasta.. tak samo jak tym prestiżem zniszczyliscie kazimierz.. i stare miasto- nie stac włascicieli na remont bo trzeba zrobić to tak jak w średniowieczu... kto za to zapłaci ??? puknijcie sie w czoło
Z
Zbigniew Rusek
Diobrze byłoby, żeby zwieńczeniem tego yła secesja Nowej Huty. Powinna stać się odrębnym miastem i - automatycznie - odrębną gminą. Kraków jest zbyt duży.
n
nemorus
Pomnikiem historii to mogłaby zostać (tuż)powojenna Warszawa. Gdyby to ode mnie zależało, obecna stolica nigdy nie zostałaby odbudowana. Byłyby wyznaczone ścieżki i całe ruiny traktowane jako owoc wojny. Pozostawiony w ramach lekcji dla przyszłych pokoleń, a przy okazji byłoby to źródło zarobku. Podejrzewam, że kolejki ustawiałyby się do zwiedzania, jak to ma miejsce chociażby z obozami.

Pieniądze możnaby przekuć na rozwój kraju, w tym budowę nowej stolicy. Życie wynikające ze śmierci.

Niestety stało się inaczej. Ludzie "wybrali" socrealizm.
a
alex
Ochrona zabytków, to udręka dla lokalnych mieszkańców ... więc raczej nie ma z czego się cieszyć.

Nie daj Boże znaleźć się na takiej liście. To wór kosztów bez dna i wieczna szarpanina z konserwatorami zabytków.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie