Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych. Innowacyjne terapie dla pacjentów z agresywną białaczką i zanikiem mięśni

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Po miesiącach oczekiwań na wykaz refundacyjny trafiły m.in. nowe medykamenty dla chorych na nowotwory.

Lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące. Najnowszy spis przygotowany przez resort zdrowia zacznie obowiązywać od jutra. Na wykazie znalazły się kolejne innowacyjne preparaty do tej pory niedostępne dla polskich pacjentów. Szansę na bezpłatne leczenie zyskali m.in. chorzy z przewlekłą białaczką limfocytową. Z myślą o nich do listy refundacyjnej dopisano lek wenetoklaks, o którego finansowanie zabiegali hematolodzy i organizacje pacjentów.

– To bardzo dobra wiadomość dla naszych podopiecznych. Od wielu miesięcy działaliśmy na rzecz chorych z przewlekłą białaczką limfocytową, dla których dostęp do wenetoklaksu był ostatnią szansą na życie. I udało się – mówi Aleksandra Rudnicka, rzecznik prasowy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Nowa lista leków refundowanych - kto może liczyć na bezpłatną terapię?

Innowacyjny medykament będzie refundowany w ramach programu lekowego dla pacjentów, u których ten rodzaj białaczki wiąże się z pewnymi szczególnymi mutacjami w genach. U takich chorych nowotwór rozwija się wyjątkowo agresywnie, a tradycyjne metody leczenia szybko przestają być skuteczne. Wenetoklaks – z powodzeniem stosowany w innych krajach europejskich – to dla nich nadzieja na dłuższe życie i poprawę jego jakości.

Na bezpłatną terapię od stycznia mogą liczyć również pacjenci cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Ta rzadka choroba jest najczęstszą genetyczną przyczyną zgonów wśród niemowląt i małych dzieci. Niszczy mięśnie oraz nerwy i w konsekwencji prowadzi do ciężkiego kalectwa. W ostatnim stadium SMA pacjent nie jest już w stanie nawet samodzielnie oddychać. Na wykaz refundacyjny trafił nusinersen, który jest jedynym medykamentem wykorzystywanym do walki z rdzeniowym zanikiem mięśni. Innowacyjny preparat należy do najdroższych na świecie, a roczna terapia nim to koszt nawet miliona złotych. W ramach programu lekowego będzie on dostępny dla pacjentów za darmo. Co istotne, z bezpłatnego leczenia przy jego użyciu skorzystają wszyscy chorzy, bez względu na wiek. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w całym kraju z SMA mierzy się ok. 700 osób.

Nowe preparaty zyskają także pacjenci z nowotworami płuc. Do listy tych refundowanych dołączył atezolizumab, stosowany w leczeniu raka tego narządu. Większa grupa chorych na nowotwór płuca będzie mogła również liczyć na finansowanie terapii crizotini­bumem.

W porównaniu do listopadowego wykazu refunda­cyjnego, od jutra w okienkach aptek pacjenci zapłacą mniej za blisko 1,5 tys. różnych produktów. Obniżki dotyczą m.in. leków stosowanych u osób po przeszczepach i tych cierpiących na padaczkę. Więcej chorzy dopłacą z kolei do 926 medykamentów. Droższe będą m.in. niektóre produkty stosowane przez pacjentów w trakcie chemioterapii.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski