MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lokalizacja stacji komunikacyjnej w Krakowie. Teraz jakość powietrza badana jest przy ul. Kamieńskiego

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Nowa lokalizacja stacji komunikacyjnej w Krakowie. Teraz jakość powietrza badana jest przy ul. Kamieńskiego
Nowa lokalizacja stacji komunikacyjnej w Krakowie. Teraz jakość powietrza badana jest przy ul. Kamieńskiego Fot. Tomasz Róg/UMK
Stacja monitoringu jakości powietrza, która była zlokalizowana dotychczas przy ul. Dietla, od 25 marca prowadzi pomiary w nowej lokalizacji, jaką jest ciąg komunikacyjny przy ul. Kamieńskiego. Decyzja o zmianie lokalizacji dla stacji wynikła z przebudowy rejonu ul. Dietla i reorganizacji ruchu drogowego na tym obszarze.

Nowa lokalizacja stacji komunikacyjnej w Krakowie

- W związku z wprowadzonymi zmianami stacja przy ul. Dietla nie spełnia kryteriów lokalizacyjnych dla stacji komunikacyjnej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa wyznaczył nową lokalizację przy ul. Kamieńskiego, gdzie aktualnie stacja monitoringu jakości powietrza prowadzi pomiary - informuje krakowski magistrat.

Osiem stacji w Krakowie

Na terenie Krakowa funkcjonuje osiem referencyjnych stacji monitoringu jakości powietrza, działających w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dla miasta Krakowa do oceny jakości powietrza wystarczające byłyby trzy stacje monitoringu jakości powietrza. Jednakże, prezydent Krakowa chcąc zapewnić mieszkańcom dostęp do dokładniejszych informacji, wzmocnił sieć monitoringu i zakupił ze środków budżetu miasta pięć spośród ośmiu funkcjonujących stacji.

System monitoringu jakości powietrza oparty na stacjach pomiarowych włączonych w sieć stacji PMŚ jest niezbędny dla uzyskania informacji o przestrzennym zróżnicowaniu stężeń na całym obszarze miasta oraz o bieżącym stanie jakości powietrza.

Lokalizacja stacji monitoringu jakości powietrza w Krakowie nie jest przypadkowa, jest zależna od charakteru danej stacji. Rozróżniamy następujące rodzaje stacji:

  • stacje tła miejskiego
  • stacje przemysłowe
  • stacje komunikacyjne.

Do stacji tła miejskiego, tj. stacji reprezentatywnych dla terenu miasta Krakowa, należą stacje przy ul. Bujaka, ul. Złoty Róg, os. Piastów i os. Swoszowice (ul. Lusińska). Stacje te pozwalają odzwierciedlić stan jakości powietrza, charakterystyczny dla obszaru miasta. Dzięki monitoringowi tła miejskiego możliwe jest prowadzenie oceny narażenia zdrowia ludzi na zanieczyszczenia powietrza takie jak: SO2, NO2, NO, NOx, CO, benzen, pył PM10, pył PM2.5 oraz As, Cd, Ni, Pb i B(a)P w pyle PM10.

Stacje o charakterze przemysłowym zlokalizowane są przy ul. Bulwarowej oraz przy os. Wadów. Znajdują się w pobliżu obszaru przemysłowego i ich rolą jest kontrolowanie stężeń zanieczyszczeń powietrza pochodzących z emisji przemysłowej.

Do stacji komunikacyjnych na obszarze miejskim, tj. stacji odzwierciedlających stan jakości powietrza w ciągach komunikacyjnych, należą: stacja na al. Krasińskiego i stacja przy ul. Kamieńskiego (przeniesiona z ul. Dietla).

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski