Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa moneta z podtekstami

Redakcja
Niektórzy mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej są nieco zdziwieni. W tym tygodniu Narodowy Bank Polski uroczyście zaprezentował nową monetę o nominalne 2 zł. Na monecie oprócz wizerunku kalwaryjskiego klasztoru znajduje się też wizerunek - jak poinformowano na ulotkach promocyjnych - św. Antoniego. Pytanie tylko, czy to aby na pewno ten święty?

Podczas prezentacji sprzedano kilka tysięcy sztuk kalwaryjskich dwuzłotówek. Fot. Mirosław Gawęda

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA. Święty Antoni czy św. Franciszek? Pomyłka NBP?

Kalwaryjska moneta miała swoją premierę w miniony poniedziałek. Do obiegu trafiło milion sztuk, czyli całkiem sporo. Jest szansa, że nie wszystkie trafią do klaserów kolekcjonerów i część monet po prostu będzie w obiegu. To ma być forma promocji Kalwarii Zebrzydowskiej. Władze tego miasta o emisję monety od 3 lat zabiegały w NBP.

Teraz już jest, ale pojawiają się kontrowersje. Niektórzy w Kalwarii oburzają się i pytają, co rzekomo zaprezentowany na monecie św. Antoni ma wspólnego z Kalwarią? Sugerują, że może doszło do pomyłki i chodziło o św. Franciszka, założyciela zakonu franciszkanów. Klasztor franciszkanów, w Polsce zwanych potocznie bernardynami, znajduje się przecież w Kalwarii od ponad 400 lat.

Kalwaryjscy zakonnicy też są zdziwieni. Myśleli, że na monecie znajduje się wizerunek św. Franciszka - założyciela zakonu franciszkanów, czyli takiego, jaki jest w Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Byłem przekonany, że na monecie jest wizerunek świętego Franciszka, jako że trzyma w ręku krzyż. Święty Antoni z reguły jest przedstawiany z lilią w ręku - mówił dziennikarzom o. Joachim Ciupa, gwardian Klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Władze miasta najwyraźniej uznały, że rzeczywiście doszło do pomyłki i wbrew temu, co zaprezentowano na oficjalnej ulotce i podczas oficjalnej prezentacji monety - na stronie internetowej miasta zamieszczona została informacja, w której poinformowano, że "na rewersie znajduje się wizerunek figury św. Franciszka na tle wież Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego".

Wczoraj skierowaliśmy pytania w tej sprawie do biura prasowego Narodowego Banku Polskiego, ale gdy zamykaliśmy to wydanie dodatku lokalnego - nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Przedstawimy ją w sobotnim wydaniu.

Mimo tych nieporozumień moneta na wartości nie traci, a w przyszłości zapewne nawet zyska. Kalwaryjska dwuzłotówka jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Mirosław Gawęda

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski