Nowa Ordynacja podatkowa. Organy podatkowe będą mogły...

Nowa Ordynacja podatkowa. Organy podatkowe będą mogły nadużywać prawa? To nie jedyna kontrowersyjna zmiana! Sprawdź, co czeka podatników!

js

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Nowa ordynacja podatkowa wejdzie w życie w 2020 r.

Nowa ordynacja podatkowa wejdzie w życie w 2020 r. ©Pixabay.com

Nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w 2020 r. Ministerstwo Finansów szykuje spore zmiany. Celem projektu jest przede wszystkim ograniczenie biurokracji. Część z proponowanych zmian z całą pewnością spodoba się podatnikom. Niestety, kontrowersje wzbudza usunięcie klauzuli o zakazie nadużywania prawa przez organy podatkowe.
Nowa ordynacja podatkowa wejdzie w życie w 2020 r.

Nowa ordynacja podatkowa wejdzie w życie w 2020 r. ©Pixabay.com

Fiskus wybaczy Ci drobne kwoty


Nowa Ordynacja podatkowa zakłada, że nie będą ścigane daniny do 50 zł. Przy sprawach, które dotyczą kwot do 5 tys. zł będzie można wnioskować o postępowanie uproszczone. Jak podaje „Rzeczpospolita” - będzie ono polegało na wydaniu decyzji (za zgodą podatnika), jeżeli stan faktyczny nie wzbudzi żadnych wątpliwości. W założeniu uproszczona procedura nie będzie trwała dłużej niż 14 dni.


Zmiana proponowana przez MF wynika ze znacznego obciążenia obywateli, urzędników i firm. Resort finansów – w załączonym do projektu uzasadnieniu – podkreśla, że dziś aż 67% postępowań dotyczy kwot, które nie przekraczają 5 tys. zł.

Ciekawe wydają się też inne propozycje MF. „Rzeczpospolita” podaje, że nowa Ordynacja podatkowa zakłada m.in. zawieranie z Urzędem Skarbowym tzw. porozumienia o współdziałaniu lub porozumienia w konkretnej sprawie.

Organy podatkowe będą mogły nadużywać prawa?


Nowa Ordynacja podatkowa ma być ukłonem w stronę podatników. Założenie to kłóci się jednak ze zmianą, która pojawia się w projekcie zaproponowanym przez MF. W nowej Ordynacji podatkowej zniknął zapis zakazujący organom podatkowym nadużywania prawa przez działania niezgodne z celem przepisów prawa. Zlikwidowanie klauzuli może być furtką dla obchodzenia reguł przez Fiskus.

„Rzeczpospolita” przypomina jednak, że podatników chroni ciągle konstytucja. Jeśli odpowiednia klauzula zostanie usunięta z Ordynacji podatkowej, podatnicy będą mogli powoływać się na Ustawę Zasadniczą i przepisy o ochronie praworządności.Czy znasz swoje prawa i wolności? [QUIZ]

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Konstytucja?

Glu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

W Polsce dowolna ustawa (byle uchwalona po 2015 roku) jest wazniejsza niż jakaś tam Konstytucja.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko to jest logiczne

Prawicowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

zmniejszenie biurokracji - jeżeli pociągnie za sobą wywalenie połowy zbędnych urzędników, zaoszczędzenie publicznych pieniędzy i przez to obniżenie podatków jestem na TAK

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo