Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa szkoła na kredyt

Jolanta Białek
Edukacja. Niepołomice wznawiają przygotowania do budowy obiektu oświatowego na os. Jazy. Pieniądze na inwestycję wyłoży gmina.

Prace nad dokumentacją (wraz z pozwoleniem na budowę) pozwalającą na rozpoczęcie bardzo potrzebnej oświatowej inwestycji mają ruszyć w połowie następnego miesiąca.

– Jest zgoda Rady Miejskiej, aby rozpocząć proces projektowania, a później budowy nowej szkoły na Jazach. Jeśli prace nad dokumentacją pójdą zgodnie z planem, przetarg na budowę szkoły będziemy mogli ogłosić jeszcze tej jesieni. Nowa podstawówka powinna rozpocząć działalność 1 września 2017 roku – obiecuje burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Nowa podstawówka dla 300 uczniów (z salą gimnastyczną, ale bez projektowanego wcześniej przedszkola) ma powstać na tej samej 1,5–hektarowej działce, na której planowano w minionych latach wniesienie szkoły w ramach partnerstwa publi­czno–prywatnego (PPP).

Projekt skończył się niczym (w 2013 roku), bo okazało się że swoista pożyczka pod szyldem PPP, zostałaby wliczona do długo gminy.

– Z PPP wycofaliśmy się definitywnie, szkołę wybuduje gmina. Potrzeba na to około 15 mln zł. Weźmiemy na ten cel kredyt, bo nowa szkoła musi powstać jak najszybciej – mówi Roman Ptak.

Niepołomice, gdzie cały czas przybywa mieszkańców mają tylko jedną Szkołę Podstawową. Placówka, do której uczęszcza w tym roku szkolnym blisko 900 uczniów, pęka w szwach.

Na sale lekcyjne zaadaptowano tam już wszystkie pomieszczenia, które nadawały się na ten cel. Dzieci uczą się na dwie zmiany, a do szkolnej świetlicy co roku organizowana jest rekrutacja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Czasowym – i tylko częściowym – rozwiązaniem problemu ma stać się zagospodarowanie na potrzeby podstawówki dotychczasowej siedziby Biblioteki Publicznej (przy ulicy Szkolnej, w tym samym budynku, gdzie znajduje się gimnazjum). Latem tego roku książnica przeprowadzi się do a­daptowanego obecnie na cele administracyjne gminnego budynku, nazwanego hotelem Kubików przy ulicy Bocheńskiej, a opuszczone przez nią pomieszczenia mają zająć uczniowie.

Rozmowy w tej sprawie władz gminy z dyrektorami i nauczycielami szkoły podstawowej oraz gimnazjum jeszcze trwają. Rozważane są różne koncepcje, m.in. adaptacja budynku po bibliotece na potrzeby uczniów szkolnej „zerówki”. Które dzieci będą uczyć się przy ul. Szkolnej ma być wiadomo w najbliższych tygodniach.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski