Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowak, Kowalski i inni

Redakcja
Prof. Aleksandra Cieślikowa Fot. Anna Kaczmarz
Prof. Aleksandra Cieślikowa Fot. Anna Kaczmarz
Nazwisko Kowalski, które stało się synonimem Polaka, czasami używane wręcz z przymiotnikiem "przysłowiowy", w Małopolsce wcale nie jest takie popularne. W rejestrze najczęściej występujących w naszym regionie zajmuje dopiero 7. - 8. miejsce. Czy można mówić o specyfice nazwisk w Małopolsce?

Prof. Aleksandra Cieślikowa Fot. Anna Kaczmarz

Rozmowa z prof. dr hab. Aleksandrą Cieślikową, kierowniczką Zakładu Onomastyki Instytutu Języka Polskiego PAN, członkinią Rady Języka Polskiego

- Na południu Polski dominują nazwiska apelatywne, pochodzące od zwierząt lub zawodów. Dlatego na początku listy najpopularniejszych w Małopolsce znajdziemy Zająca, Barana, Dudka, Woźniaka, Wróbla, Sikorę, Krawczyka, Szewczyka, Kozioła. Jednak najpopularniejszy w Małopolsce jest, oczywiście, Nowak.
- Dlaczego to tak oczywiste? Na Podkarpaciu najpopularniejsze jest nazwisko Mazur, na Mazowszu - Kowalski, na Lubelszczyźnie - Wójcik...
- Od wielu lat Nowak znajduje się na pierwszym miejscu listy najczęściej występujących nazwisk w Polsce. Nowakiem nazywano tego, który był nowy, dopiero przybył do jakiegoś miejsca. Takich ludzi było wielu w każdym regionie kraju. Gdy urzędnicy zaczęli spisywać ludność, a stało się to w XVIII wieku, najpóźniej w Galicji, przezwiska stawały się nazwiskami, dlatego mamy tak wielu Nowaków. Wielu mamy - z tego samego powodu - Przybyłów, Przybylskich, mniej Przybyszów (w woj. małopolskim - 141). Nowaków w Małopolsce jest cztery - pięć razy więcej niż Kowalskich. Drugie miejsce w Małopolsce pod względem częstości występowania zajmuje Wójcik. Tak prawdopodobnie mówiono o synu wójta, chociaż mogło to być zdrobnienie od imienia Wojciech. W Małopolsce pierwsza możliwość jest pewniejsza.
Gdyby nie było dowodów osobistych, nazwiska by się zmieniały, a tak raczej się utrwalają. Są stabilne i oficjalne Razem z imieniem identyfikują osoby. Jednak ostatnio przybywa nam w Polsce nazwisk obcojęzycznych, notabene trudnych do zapisania. To efekt migracji, wynik globalizacji.
- Czy można w naszym regionie wskazać skupiska niektórych nazwisk?
- W samym Krakowie to bardzo trudne - za dużo osób i za duża migracja. Łatwiej pokusić się o takie analizy w mniejszych miastach i miejscowościach. Wystarczy pójść na cmentarz albo przejrzeć szkolne dzienniki. W Wieliczce np. znajdziemy bardzo wielu Nowaków, Wieczorków, Górków, Krupów, Cieślików, Lepiarzy i Windaków. Nagromadzenie osób noszących te nazwiska da się wyjaśnić. Windak prawdopodobnie pochodzi np. od niemieckiego wind (wiatr). To nie może dziwić, jeśli przypomnimy sobie o osadnikach niemieckich pracujących w kopalni.
W Tenczynku mieszka dużo osób o nazwiskach Pałka, Godyń, Dudek. W Nowym Sączu jest wielu Popielów. Funkcjonuje nawet potocznie używana nazwa dzielnicy - Popielaki. Dla Rabki charakterystyczne jest nazwisko Handzel, dla Zakopanego dwuczłonowe, np.: Bachleda (Curuś, Księdzulorz), Gąsienica (Byrcyn, Jacków, Szymków), Karpiel (Bułecka). W Bukowinie w dziennikach szkolnych znajdziemy mnóstwo Budzych. Proszę zauważyć, że niektóre z tych nazwisk mają jako podstawę apelatyw nieprzyzwoity, tak jak np. Srale w Waksmundzie. Jednak lokalnie nikt tak tych nazwisk nie odbiera. One są zakorzenione w określonym miejscu i pozytywnie kojarzone z osobami. Tak jak my np. pozytywnie kojarzymy z osobą nazwisko Fiut.
- Ludzie jednak zmieniają środowiska i nazwiska dotychczas obojętne, zaczynają przeszkadzać. Czy zawsze uzasadnieniem do ich zmiany są nieprzyzwoite skojarzenia?
- Często opinie dotyczą zmian nazwisk odzwierzęcych, jak np. Baran, Byk. Jednak Baranów w Polsce jest tak wielu, że nie ma szans, aby to nazwisko zostało wyeliminowane. Przypominam sobie wnioski o zmianę nazwisk: Kupija, Wozignój, Burdel czy Suka. Z drugiej strony w rejonach, gdzie powszechnie nie kojarzy się znaczenia z wyrazami pospolitymi, nie ma problemu ze zmianą nazwisk. W Zagłębiu Ruhry, według badań, są duże skupiska osób noszących nazwiska: Moczygęba, Parzybok, Pierdziwół, Wozignój.
- Z jakim najdziwniejszym nazwiskiem zetknęła się Pani Profesor?
- Ta osoba już nie żyje. Nazywała się Cichowszędzieszybkodajka.
- A najdziwniejsze imię?
- Rodzice chcieli syna nazwać... Opieńkiem. Pewien dorosły mężczyzna nie chciał już być Janem, wolał zostać Tworzyrodem. Dał się namówić na imię Tworzymir. Jeden z dziennikarzy upierał się, aby jego imię - Konrad - pisać przez "C". Chciał być oryginalny również w dokumentach. W Komisji Kultury Języka Polskiego, a potem w Radzie Języka Polskiego, podjęto decyzję o dopuszczeniu oryginalnej, obcojęzycznej pisowni niektórych imion. Zrobiliśmy to, gdy zobaczyliśmy, jak urzędnicy w częstochowskim, opolskim i tarnowskim zapisali w polskiej formie imię dziewczynek: Drzesika. Niech już lepiej będzie Jessica, Dustin czy Brian, bo inaczej trudno się będzie domyślić etymologii tych imion.
Zgodziłam się, wyjątkowo, na nadanie imienia w formie zdrobniałej - Jagienka, ale już nie wydałam zgody na zmianę z Adolfa na Adasia.
- Dlaczego? Jest precedens. Włoski eurdeputowany polskiego pochodzenia nazywa się Jaś Gawroński, w Krakowie od pewnego czasu mieszka Janio Potocki.
- Ale te formy zostały ustalone poza terenem Polski. W naszym kraju funkcjonują imiona Adam i Jan. Jednak przybyło nam kolejne imię w formie zdrobniałej: Kuba. Mamy zatem dwa: Jakub i Kuba, jak w starej przyśpiewce: "Pije Kuba do Jakuba".
- Jakub bije rekordy popularności w ostatnich 10 latach. Nie ma chętniej nadawanego imienia dla chłopców. Wśród dziewczynek powtarza się ten sam zestaw: Aleksandry, Natalie, Julie, Wiktorie.
- Gdyby nie Nikole, Patrycje i Maje, a wśród chłopców Dawid i Oskar (dawniej rzadko nadawane) można by powiedzieć, że Małopolanie zdecydowanie wybierają dla swoich dzieci imiona tradycyjne. Oprócz wymienionych przez panią, do łask rodziców wróciły dla dziewcząt: Zofie, Marie, Weroniki, Gabriele. Coraz więcej rodziców wybiera dla chłopców imiona Jan, Franek, Antoni czy Stanisław. Dla mnie zaskakująca była informacja, że we Francji często nadawane jest imię... Stanislav.
ROZMAWIAŁA EWA PIŁAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski