MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa-stara szkoła

KAR
Centrum Edukacyjno-Kulturalne powstaje w oparciu o budynek starej szkoły (wybudowanej w 1914 roku). Pozwoliły na to wyniki wykonanych ekspertyz budowlanych. Całość ma być jednak rozbudowana. I tak w starej części znajdować się będzie przedszkole, pokój nauczycielski i zaplecze techniczne, w nowej - sześć sal dydaktycznych, biblioteka, czytelnia i sala gimnastyczna. Zwłaszcza brak tej ostatniej uczniowie z Zasani odczuli szczególnie dotkliwie, musząc odbywać lekcje wf. na korytarzu. Oprócz tego przy szkole powstaną dwa boiska sportowe.

Na bazie budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła podstawowa w Zasani, powstaje Centrum Edukacyjno-Kulturalne. Zajęcia mają się rozpocząć wraz z nowym rokiem szkolnym.

Na dzień dzisiejszy inwestycja jest w stanie surowym, prace idą jednak pełną parą i, jak ocenia Stanisław Makselon, radny z Zasani, zrealizowano już 90 proc. wartości przewidzianej w kosztorysie. W pełnym zakresie wykonano już instalację elektryczną, teletechniczną, odgromową oraz instalacje wewnętrzne: wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. W następnej kolejności wykonane zostaną: pokrycie dachowe, stolarka wewnętrzna, tynki wewnętrzne, posadzki, wykładziny, malowanie, elewacja, chodniki oraz podbudowa pod boiska. Jak zapewnia wykonawca prac - firma P.B. "OLEXBUD", inwestycja zostanie ukończona do końca czerwca br.
Równocześnie mieszkańcy wsi z zaangażowaniem realizują zobowiązania, które podjęli podczas zebrania wiejskiego jeszcze przed rozpoczęciem prac nad rozbudową, kiedy to toczyła się batalia o utrzymanie szkoły w Zasani. Chodzi tu o wykonane przyłącze kanalizacyjne (o wartości 4700 zł). Dwa dni temu rozpoczęły się prace przy instalacji przyłącza wodociągowego (za kwotę 3800 zł). Środki finansowe na wykonanie tych prac, jak i jeszcze planowanych, Komitet Budowy Szkoły oraz Komitet Rodzicielski zdobywa poprzez organizację zabaw, z których dochód w całości przeznacza na cele związane z budową szkoły. Na wybudowanie czeka jeszcze studnia. Jest ona niezbędna, ponieważ wodociąg wiejski nie może w pełni zabezpieczyć wody w ilości wymaganej przez Państwową Straż Pożarną.
Cała inwestycja kosztować będzie 1 mln 400 tys. zł, przy czym wkład Społecznego Komitetu Odbudowy Szkoły, to ok. 25 - 30 tys. zł. Znakomitą większość kosztów pokrywa zaś Urząd Miasta i Gminy Myślenice.
Otwarta pozostaje sprawa wyposażenia szkoły w nowy sprzęt. W tej kwestii rodzice, uczniowie i grono pedagogiczne liczą na hojność UMiG oraz prywatnych sponsorów.
Tekst i fot. (KAR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski