MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe 500 plus dla małżeństw. Gdzie złożyć wniosek? Masz 40-letni staż? Możesz ubiegać się o świadczenie!

wt
500 plus dla małżeństw. Na biurko Marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafiła obywatelska petycja dotycząca nowego świadczenia 500 plus. Tym razem dodatek ten miałyby otrzymywać małżeństwa z długoletnim stażem. Kto może otrzymać 500 plus dla małżeństw? Jakie będą wymagania? Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
500 plus dla małżeństw. Na biurko Marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafiła obywatelska petycja dotycząca nowego świadczenia 500 plus. Tym razem dodatek ten miałyby otrzymywać małżeństwa z długoletnim stażem. Kto może otrzymać 500 plus dla małżeństw? Jakie będą wymagania? Oto szczegóły!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
500 plus dla małżeństw. Na biurko Marszałek Sejmu Elżbiety Witek trafiła obywatelska petycja dotycząca nowego świadczenia 500 plus. Tym razem dodatek ten miałyby otrzymywać małżeństwa z długoletnim stażem. Kto może otrzymać 500 plus dla małżeństw? Jakie będą wymagania? Zobacz szczegóły!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

W Sejmie pojawiła się petycja obywatelska zakładająca wypłatę dodatkowych 500 zł dla małżeństw z długoletnim stażem. Jak tłumaczą pomysłodawcy petycji, takie pary często mają ogromny problem, aby się utrzymać.

500 plus dla małżeństw. Petycja w Sejmie

W Polsce przybywa rozwodów. Patrząc na statystyki, w 1980 roku na tysiąc zawartych małżeństw, rozwiodło się 130. W 2019 roku rozwodników było 351, a przez cały rok rozwiodło się ponad 65 tys. par. Dane za pierwsze półrocze 2021 roku wskazują, że do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło 38 662 spraw o rozwód, w poprzednim półroczu było ich 34 051, co pokazuje, że rozwodzimy się coraz częściej.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW O ZASADACH ŚWIADCZENIA 500 PLUS dla małżeństw ZNAJDZIESZ >>>> TUTAJ <<<

Kilka miesięcy temu do Sejmu, wpłynęła petycja obywatelska o przyznanie świadczenia dla małżeństw z długim stażem. Autorzy pisma piszą w nim np. o trudnej sytuacji seniorów, wysokich kosztach lekarstw, higieny osobistej czy żywności.

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie” – czytamy w petycji.

W petycji napisano również, że „długoletnie małżeństwo nie jest obecnie w modzie”. Autorzy petycji uważają, że małżeństwo w ogóle nie jest w modzie, a tych z długim stażem jest coraz mniej. - Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty – zaapelowano.

500 plus dla małżeństw. Nawet 600 zł dodatku!

Podobna petycja trafiła do prezydenta Andrzeja Dudy już 2 lata temu. Różniła się jednak od tej, która obecnie jest dyskutowana. Wówczas proponowano aby kwota świadczenia była zależna od różnych czynników. Świadczenie otrzymywałyby pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa – 500 zł, po 55 latach – 550 zł, a po 60 latach – 600 zł. Wdowcy mogliby liczyć, zgodnie z pomysłem, na dodatek dożywotnio. Pomysł nie był jednak brany pod uwagę.

Z entuzjazmem do pomysłu wprowadzenia świadczenia 500 plus dla małżeństw odniosła się eurodeputowana PiS, Elżbieta Rafalska.

- Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – powiedziała w rozmowie z „Faktem”.

Pary z 40-letnim stażem otrzymają pieniądze?

Nie wiadomo jednak, czy świadczenie otrzymywałyby pary z 40-letnim stażem, czy jeszcze dłuższym. Rafalska zastanawia się również nad opcją świadczenia jednorazowego, zamiast wypłacać 500 złotych cyklicznie. Jest to jednak jedynie pomysł, o którym w ostatnich dniach zrobiło się głośno. Nie wiadomo, czy posłowie w ogóle wezmą ten projekt pod uwagę i czy kiedykolwiek wejdzie w życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe 500 plus dla małżeństw. Gdzie złożyć wniosek? Masz 40-letni staż? Możesz ubiegać się o świadczenie! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski