Nowe Brzesko. Bank pomoże gminie, ale chce się zabezpieczyć

Aleksander GąciarzZaktualizowano 
Dyskusje o finansach w Nowym Brzesku zwykle są burzliwe
Dyskusje o finansach w Nowym Brzesku zwykle są burzliwe Fot. Aleksander Gąciarz
Co musi zastawić samorząd, aby uzyskać odroczenie spłaty kredytów?

Nie widać końca kłopotów finansowych gminy Nowe Brzesko. W listopadzie minął termin wykupu obligacji komunalnych wartych 300 tysięcy złotych. Do końca grudnia trzeba spłacić 700 tysięcy raty kredytu zaciągniętego w Krakowskim Banku Spółdzielczym. Obligacji gmina nie wykupiła, na spłatę kredytu nie ma pieniędzy.

Ze strony skarbnik Agnieszki Ochojskiej radni usłyszeli wczoraj tylko zapewnienie, że do końca roku gmina spłaci półmilionowy kredyt krótkoterminowy. - Nasze problemy wynikają z tego, że nie udało się rozstrzygnąć przetargu na przejęcie naszych zobowiązań, tzw, subrogację długu - mówi burmistrz Jan Chojka. Dodaje też, że nawet gdyby miał środki, by spłacić w tym roku 1 milion zł zobowiązań, nie może tego zrobić.

Przypomnijmy, że zadłużona gmina chce, aby jej wynoszące ponad 9 milionów zobowiązania przejął bank, który zaspokoi obecnych wierzycieli, a następnie rozłoży całą należność na okres dłuższy niż to wynika z obecnych umów. Problem w tym, że do pierwszego przetargu przystąpiła tylko jedna instytucja, która zaproponowała warunki dla gminy nie do przyjęcia. Drugi przetarg ma się rozstrzygnąć 28 grudnia, ale w międzyczasie mijają terminy wykupu obligacji i spłaty kredytu. - Obie te kwoty są częścią subrogacji, dlatego przed rozstrzygnięciem przetargu nie możemy ich spłacić - wyjaśnia burmistrz.

W tej sytuacji gmina zwróciła się do wierzyciela, Krakowskiego Banku Spółdzielczego, o przesunięcie terminu spłaty zobowiązań do końca stycznia. KBS jest w stanie tę prośbę spełnić, ale stawia warunek: chce ustanowienia hipoteki na majątku gminnym wartym co najmniej tyle, ile wynoszą gminne zaległości.

W przypadku KBS to ponad 7 milionów złotych. - Wielokrotnie szliśmy gminie na rękę i przesuwaliśmy terminy spłaty zobowiązań. W tym wypadku musimy jednak założyć scenariusz, że drugi przetarg na przejęcie długu też nie zostanie rozstrzygnięty. Dlatego chcemy mieć zabezpieczenie w postaci majątku gminnego - tłumaczy dyrektor nowobrzeskiego oddziału KBS Waldemar Wadowski.

Stanowisko banku wywołało dyskusję. - Takich wymogów bank nigdy nie stawiał. Moim zdaniem oznacza to, że stoimy nad przepaścią finansową - przekonywał radny Jan Sroga.

Jak to zwykle w podobnych okazjach w Nowym Brzesku bywa, zaczęło się wzajemne obwinianie, kto do tak fatalnej sytuacji finansowej gminę doprowadził. Burmistrz Chojka przypomniał Janowi Srodze, że w poprzedniej kadencji był on przewodniczącym Rady Miejskiej i ponosi współodpowiedzialność za to, co się teraz dzieje. Zwłaszcza, że wg przedstawiciela banku kłopoty w spłatach miały się pojawić od 2011 roku. Tamtem z kolei stwierdził, że Jan Chojka wcześniej był przez 12 lat wójtem. - Za publiczne piętnowanie mogę pana pozwać do sądu - zapowiedział.

Na razie nie wiadomo jaki ewentualnie majątek gmina mogłaby przedstawić jako zabezpieczenie dla banku. - Jeszcze się nad tym nie zastanawialiśmy. Cały czas mam nadzieję, że przetarg na subrogację się powiedzie i nie dojdzie do takiej konieczności - mówi burmistrz.

proszowicki@dziennik.krakow.pl

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe Brzesko. Bank pomoże gminie, ale chce się zabezpieczyć - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
g
gość 1.2

Zapomniałem dodać jeszcze jedno, z efektem ekologicznym na ul. Błotnych się troszkę mylisz. Do nowej kanalizacji podpięta jest jeszcze końcówka ul. Spółdzielczej i ul. Nadwiślańska a chyba jest tam kilka domów. Ciekawe czy byś poszedł do tych mieszkańców i powiedział im że niepotrzebnie zostali podłączeni. To był oczywiście żart.

zgłoś
g
gość1.1

Hmm odnoszę wrażenie iż wdajemy się w polemikę która nic kompletnie nie wnosi oprócz udowadniania sobie racji (typowa "mojsza racja niż twojsza" jak w znanym filmie). Ale pozwole sobie odnieść się do kanalizowania tych tzw. "błotnych uliczek" - jeśli się nie mylę to właśnie na taki cel gmina otrzymała pieniądze gdyż nie generowało to znaczącego udziału finansowego gminy, to po pierwsze, po drugie pomyśl ile będie kosztowało zrobienie dalszej części kanalizacji ul. Nekanowice!!! Kwota nie do uniesienia dla gminy w tym momencie. Pozostaje rozpatrzyć kwestie - zrobić dwie błotne uliczki czy nie robić nic. Zrobiono dwie błotne uliczki, które się powolutku zabudowują i uważam że bardzo słusznie. Dzięki infrastrukturze uliczki stały się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, Na zachodzie tak się przygotowuje teren do zainwestowania a u nas jak widać jeszcze do tego nie dorośliśmy - przynajmniej mentalnie. Co do NOG-u uważam że dużym błędem zarówno obecnego Burmistrza jak i jego poporzednika była i jest kompletna ignorancja jesli chodzi o zachęcenie inwestorów do NOG-u. Oprócz stworzenia strefy nie zrobiono kompletnie nic lub robiono to w sposób tak żałośnie nieporadny i nieprofesjonalny żeby ściągnąć inwestorów że chce się płakać . Banerek na płocie "zapraszamy do NOG" czy stronka internetowa poniżej krytyki (lepszą zrobił by uczeń 1 klasy liceum informatycznego") na pewno nie zachęcą poważnych inwestorów. A jak widać władza nic się nie nauczyła od sąsiadów z Niepołomic jak się to robi profesjonalnie oraz tego iż w marketing i reklamę należy też zainwestować. Z tym się zgadzam w zupełności z przedmówcą. Tyle w temacie.

zgłoś
i
innn

Ci złośliwi to ty.

zgłoś
g
gość

Z mojej wypowiedzi wynika zupełnie coś innego.( tylko ty tego nie chcesz zrozumieć). NA NOWYCH ULICACH POWINNO SIĘ BUDOWAĆ INFRASTRUKTURĘ ,tyle że: 1. ulice o których piszę to ulIce widmo ( one istnieją coś na wzór Państwa Polskiego - tylko teoretycznie,kanalizacje i wodociąg zaprojektowano tam tylko dlatego że osoba lub osoby lobbujące za ich powstaniem z powodów ekonomicznych ( wzrost wartości działek związanej z budową infrastruktury ) dysponowały dużą siłą nacisku na wójta i burmistrza ( burmistrza dlatego .że mógł się z tej inwestycji spokojnie wycofać) 2. W normalnie zarządzanej gminie najpierw uzbraja się w kanalizacje ulice już istniejące jak. np. Nękanowice, a dopiero wtedy tereny, które w przyszłości planuje się zabudować ( 1 czy 2 nie zamieszkałe domy na tych ,, ulicach'' wiosny nie czynią.) Kiedy skarbiec gminy jest pusty idiotyzmem jest ( zapożyczając się budować kanalizacje w polach. 3. Trochę ekonomi. Dzisiaj 3 lata po oddaniu inwestycji, do kanalizacji nie przyłączył się ani jeden mieszkaniec. Z prostego powodu- na tych ulicach nikt nie mieszka. A kredyt trzeba spłacać. W tej chwili rurami kanalizacyjnymi latają tylko szczury i myszy a przez nie domknięte dekle hula wiatr..Na koniec pytanie.Każda inwestycja finansowana ze środków unijnych wymaga złożenia w Urzędzie Marszałkowskim sprawozdania na temat jaki efekt ekologiczny uzyskaliśmy poprzez realizację inwestycji.W naszym przypadku efekt ekologiczny wynosi 0 ( mówiąc prostym językiem- nie ma efektu ). I co ?. Znowu poleciało ,,lewe" ( czytaj : fałszywe sprawozdanie ). Teraz o NOG. Problem nie tkwi w tym co w tej sprawie zrobił jeden czy drugi włodarz . Problemem jest to czy NOG ma sens. Moim zdaniem nie. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda prawdziwa strefa gospodarcza -polecam wycieczkę do Niepołomic. Uważam, że te 6 000 000 zł ( główna przyczyna bankructwa Gminy ) zostały źle ulokowane. Tutaj pies z kulawą nogą nie zainwestuje ( mówię o poważnych firmach , a nie o manufakturze np. wytwarzającej końskie podkowy ). Wyobrażasz sobie sytuacje że inwestor wmaluje kilkanaście milionów w zakład, a przyjdzie pierwsza duża ulewa i go zatopi. Żeby na poważnie myśleć o strefie to trzeba mieć do dyspozycji co najmniej 200-300 hektarów a nie 35. ( szkoda że pan Chojka o tym wcześniej nie pomyślał ). Proszę, odpowiedz mi na pytanie ile podatków wpłynęło do Gminy przez 5 lat istnienia strefy. I na koniec małe sprostowanie .Przedwczoraj pisałem, że w nowobrzeskim obszarze gospodarczym nie ma już żadnego inwestora. Myliłem się. W nowobrzeskim obszarze został jeszcze jeden ,,poważny'' inwestor. Jest nim Pan Śiwa, właściciel sieci sklepów Paleo. Jak dotąd jego jedyną, ale bardzo ,,poważną'' inwestycją na terenie NOG jest bilbord reklamujący sklep na ulicy Targowej.Przepraszam ,że przedstawiłem czarny scenariusz co do przyszłości NOG. jako obywatel tej Gminy bardzo chciałbym się mylić. Ale akurat w tej sprawie jestem sceptykiem.

zgłoś
H
HA HA

Co za bzdury,zadłużajmy sie Bank ŚWIĘTY Mikołaj i podaruje .Będzie sprzedawał wszystko po koleji.

zgłoś
O
Operator

Ludzie co z bzdury piszecie o zadłużeniu niech i będzie 100 mln zł
Kraków zadłużony
Michałowice zadłużone i wiele miast na setki mln zł
I co ktoś weźmie zabierze asfalt ,kostkę brukową zerwą bzdury opowiadacie nie znacie się i dyskutujecie
Niech się zadłużają i coś robią niech się rozwijają
A co do podatków to co rolnik święta krowa ja mam tylko płacić
PSL z panem S. niech nie rzucają kłód pod nogi, bo w poprzedniej zadęci nie zrobili nic PO PROSTU NIC !!
Zero Inwestycji Pozyskiwania Środków Ratowania Gminy NIC a teraz dyskutanci wielcy i manipulanci !!
Jest dług niech będzie nawet większy ALE niech się coś dzieje !!!

zgłoś
G
Gość

Patrząc na poziom Twojej wypowiedzi i głębokie rozwinięcie rzeczywiście szkoda słów. Widać że masz wiele do powiedzenia. Ale lepiej się nie wypowiadaj więcej. Lepiej nie.

zgłoś
g
gość1

Z Twojej wypowiedzi wynika iż na nowych ulicach nie powinno się budować żadnej infrastruktury. Brawo !!!! Z Twoim poziomem myslenia właśnie cofnęliśmy się do średniowiecza - nośmy wodę nosidłami w skopkach i załatwiajmy się za stodołą. Genialne i proste muszę przyznać i nie generuje żadnych kosztów.
Co do NOG - powiedz co zrobił w tej sprawie poprzedni Burmistrz. Odpowiedź - NIC !!

zgłoś
s
słów

Szkoda atramentu na takie bzdurne wpisy.

zgłoś
g
gazowy

Można popatrzeć na oświadczenie majątkowe p. Chojki to się okaże ile wziął z tego związku!!!!!!!!!

zgłoś
M
Mieszkaniec

O co tyle krzyku PIS się z Tymi Panami niedługo policzy ,zrobi porządek.Oby jak najszybciej.

zgłoś
D
Dla kogo

Dla kogo podwyżki podatków - pewnie na podwyżki płacowe wice burmistrz już cieszy i ręce zaciera. dla niego słowo kasa brzmi tak jak dla głodnego kiełbasa, a chłop pracuje- nosi papiery na sesje i z powrotem. Złośliwi mówią ze dlatego bierze tyle tych teczek żeby Go wiatr nie porwał.

zgłoś
m
miłek

Wczoraj na sesji nie przegłosowano żadnej podwyżki podatków!!!

zgłoś
H
HA HA

To nagle wyższe podatki są Gminnie potrzebne .A co nato radny z N. B ,P M Wójcik.

zgłoś
g
gość

Dodaj do tych,, sukcesów''- NOG -wyrzucone miliony w błoto. Pytam się, gdzie inwestorzy? ( ostatni i jedyny podobno już upadł .) Kanalizacja i wodociągowanie tkz. ulic błotnych ( Widokowa i Armii Krajowej ). 3 lata od ukończenia inwestycji. Ile ścieków z tych ulic trafiło na oczyszczalnie , ile wody tam dostarczyliście.Zmarnowane kolejne setki tysięcy. Panie Burmistrzu daj sobie spokój , odpuść. Ta subrogacja długów to nic innego jak tylko dalsze zadłużanie Gminy aby realizować swoje surrealistyczne pomysły takie jak np. rewitalizacja GOK-u z pomocą funduszy unijnych. I znowu będzie tak jak wcześniej.Wątpliwe inwestycje i znowu lecimy do banku po pieniądze. A za 10 lat kolejna subrogacja długów, lub i to jest bardziej prawdopodobne, przejęcie Gminy przez wierzycieli.I tutaj optymistyczna wiadomość. Z powyższego artykułu wynika, że przejmie nas KBS z siedzibą w Nowym Brzesku.Na koniec .Drodzy Radni obudźcie się, zacznijcie w końcu reprezentować interesy mieszkańców.Po to was wybieraliśmy.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3