MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Brzesko. Konsultacje w sprawie przebudowy drogi krajowej

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Droga krajowa nr 79 w Nowym Brzesku
Droga krajowa nr 79 w Nowym Brzesku Aleksander Gąciarz
Rozpoczynają się konsultacje w sprawie planowanej przebudowy drogi krajowej nr 79 na odcinku przebiegającym przez gminę Nowe Brzesko.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Początek konsultacji dla odcinka liczącego ponad 10 kilometrów wyznaczono na 22 czerwca i mają one potrwać do 12 lipca. W tym czasie zaplanowano dwa terminy, w których na miejscu, w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Promocji będą się odbywały dyżury projektanta. W czasie ich trwania będzie można zgłaszać swoje uwagi, zastrzeżenia i oczekiwania wobec planowanej inwestycji. Można to zrobić również drogą pocztową lub elektroniczną, wypełniając ankiety dostępne pod adresem dk79nowe-brzesko.pl.

Planowana przebudowa drogi krajowej nr 79 na odcinku między granicą województwa świętokrzyskiego a Krakowem została podzielona na odcinki położone w gminach Koszyce, Igołomia-Wawrzeńczce (tam, ze względu na epidemię koronawirusa, konsultacje miały formę elektroniczną) oraz Nowe Brzesko.

W tej ostatniej projektanci opracowali dwa warianty przebudowy. W pierwszym przypadku droga zmieniłaby swoje parametry, ale jej przebieg pozostałby niezmieniony. Drugi wariant zakłada skrócenie drogi przez likwidację istniejącego ostrego łuku na terenie Starego Hebdowa. Zgodnie z tym pomysłem powstałby w tym miejscu fragment zupełnie nowej drogi, która na mapie wygląda jak cięciwa istniejącego łuku. Wybór tego wariantu oznaczałby jednak konieczność wyburzeń istniejącej zabudowy.

Planowana przebudowa zakłada poprawę parametrów drogi przez wzmocnienie jej konstrukcji oraz poszerzenie jezdni. Planowana jest także poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, przebudowa skrzyżowań i zatok autobusowych, budowa ekranów akustycznych i nowych fragmentów chodników dla pieszych. Efektem końcowym ma być poprawa bezpieczeństwa, komfortu jazdy oraz dostosowanie infrastruktury drogowej do zwiększającego się ruchu.

Inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad założył, że przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie decyzji ZRID potrwa do lutego 2024 roku. Do czerwca 2024 ma się zakończyć procedura przetargowa. Zakończenie inwestycji zaplanowano na rok 2027.

Droga nr 79 to jedyna droga krajowa, przebiegająca przez teren powiatu proszowickiego. Odcinki koszycki i nowobrzeski liczą w sumie ponad 25 kilometrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski