Sobotnia akcja ogławiania została przeprowadzona ze sporym rozmachem. Pracowali druhowie z Majkowic, Rudna Dolnego, Hebdowa i Szpitar. Uczniowie ze Szkół w Nowym Brzesku i Ostrowie, ochotnicy i sympatycy przyrody. Przybyła nawet kilkuosobowa delegacja z podproszowickiej Szreniawy. - Udało nam się ogłowić piętnaście wierzb ale - co jeszcze ważniejsze – posadziliśmy jedenaście nowych – mówi inicjator akcji Waldemar Bucki. Każda z jedenastu zasadzonych wierzb ma swojego patrona, który został zobowiązany do dbania o „swoje” drzewo.
Po raz pierwszy w swojej kilkunastoletniej historii Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej przekroczyły granice gminy Proszowice. - W ubiegłym roku pan Bucki zaprosił nas na akcję ogławiania do Szreniawy i wtedy zaproponował, by kolejna edycja odbyła się u nas. Oczywiście zgodziłem się bez namysłu. Uważam, że to świetna inicjatywa i coś co możemy pożytecznego zrobić dla naszych miejscowości. Na pewno będziemy to kontynuować. Jeżeli nie nie w ramach Dni Wierzby to postaramy się z własnej inicjatywy chronić wierzbowe szpalery – zapewnia burmistrz Nowego Brzeska Krzysztof Madejski.
Wierzba głowiasta to drzewo wyjątkowe. Zostało uformowane ręką człowieka i systematyczne ogławianie nie szkodzi mu, a przeciwnie – pozwala na dłuższy żywot. W przeszłości wierzbowe szpalery były stałym fragmentem lokalnego krajobrazu. Dzisiaj coraz rzadziej można je oglądać, gdyż nieogławiane wierzby giną. A przecież bez żadnej przesadny można je nazwać pierwszym odnawialnym źródłem energii.
- Dawniej ludzie nie mieli węgla. Na naszym terenie terenie nie było lasów. Skąd zatem mieli brać drewno na opał, do wypieku chleba? Właśnie z wierzb, które ogławiali i w ten sposób pozyskiwali drewno. Wierzba była też źródłem wikliny do wyplatania koszy, a każdy dom był otoczony wierzbowym płotem – przypomniał historyk regionalista Henryk Pomykalski, uhonorowany w sobotę tytułem „Króla Wierzby”. Rolę Królowej powierzono tym razem Alinie Kroście, radnej i działaczce Koła Gospodyń Wiejskich w Szpitarach.
Zanim na nadwiślańskich błoniach doszło do ogławiania wierzb, w piątek w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Nowym Brzesku odbyła się konferencja poświęcona ekologii połączona z warsztatami. Można było się sporo dowiedzieć na potrzeby ratowania wierzb głowiastych. - Sam do tej pory nie miałem świadomości, że te drzewa wymagają pielęgnacji. Tego, że aby ich ochrona była skuteczna, ogławianie powinno się odbywać raz na cztery lata - mówi burmistrz Madejski.
W czasie dwudniowej akcji o to, by jej uczestnicy nie byli głodni zadały panie z kół gospodyń z Hebdowa, Szpitar i Majkowic.
- Niegardów. Los ośrodka zdrowia w rękach pacjentów
- Proszowice. Rozpoczęła się modernizacja oczyszczalni ścieków
- Proszowice. Umowa na budowę przystani kajakowej podpisana
- Proszowice. Przetarg na park and ride już ogłoszony
- Proszowice. Rusza przebudowa ulicy Kościuszki
- Proszowice. Fatalna informacja dla rodziców małych dzieci [28.01.]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?