Nowe Brzesko. Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej. Ogławiali i sadzili wierzby nad Wisłą [ZDJĘCIA]

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Czternasta edycja Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej odbyła się w Nowym Brzesku. Akcję ogławiania drzew przeprowadzono na nadwiślańskich błoniach.

Sobotnia akcja ogławiania została przeprowadzona ze sporym rozmachem. Pracowali druhowie z Majkowic, Rudna Dolnego, Hebdowa i Szpitar. Uczniowie ze Szkół w Nowym Brzesku i Ostrowie, ochotnicy i sympatycy przyrody. Przybyła nawet kilkuosobowa delegacja z podproszowickiej Szreniawy. - Udało nam się ogłowić piętnaście wierzb ale - co jeszcze ważniejsze – posadziliśmy jedenaście nowych – mówi inicjator akcji Waldemar Bucki. Każda z jedenastu zasadzonych wierzb ma swojego patrona, który został zobowiązany do dbania o „swoje” drzewo.

Po raz pierwszy w swojej kilkunastoletniej historii Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej przekroczyły granice gminy Proszowice. - W ubiegłym roku pan Bucki zaprosił nas na akcję ogławiania do Szreniawy i wtedy zaproponował, by kolejna edycja odbyła się u nas. Oczywiście zgodziłem się bez namysłu. Uważam, że to świetna inicjatywa i coś co możemy pożytecznego zrobić dla naszych miejscowości. Na pewno będziemy to kontynuować. Jeżeli nie nie w ramach Dni Wierzby to postaramy się z własnej inicjatywy chronić wierzbowe szpalery – zapewnia burmistrz Nowego Brzeska Krzysztof Madejski.

Wierzba głowiasta to drzewo wyjątkowe. Zostało uformowane ręką człowieka i systematyczne ogławianie nie szkodzi mu, a przeciwnie – pozwala na dłuższy żywot. W przeszłości wierzbowe szpalery były stałym fragmentem lokalnego krajobrazu. Dzisiaj coraz rzadziej można je oglądać, gdyż nieogławiane wierzby giną. A przecież bez żadnej przesadny można je nazwać pierwszym odnawialnym źródłem energii.

- Dawniej ludzie nie mieli węgla. Na naszym terenie terenie nie było lasów. Skąd zatem mieli brać drewno na opał, do wypieku chleba? Właśnie z wierzb, które ogławiali i w ten sposób pozyskiwali drewno. Wierzba była też źródłem wikliny do wyplatania koszy, a każdy dom był otoczony wierzbowym płotem – przypomniał historyk regionalista Henryk Pomykalski, uhonorowany w sobotę tytułem „Króla Wierzby”. Rolę Królowej powierzono tym razem Alinie Kroście, radnej i działaczce Koła Gospodyń Wiejskich w Szpitarach.

Zanim na nadwiślańskich błoniach doszło do ogławiania wierzb, w piątek w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Nowym Brzesku odbyła się konferencja poświęcona ekologii połączona z warsztatami. Można było się sporo dowiedzieć na potrzeby ratowania wierzb głowiastych. - Sam do tej pory nie miałem świadomości, że te drzewa wymagają pielęgnacji. Tego, że aby ich ochrona była skuteczna, ogławianie powinno się odbywać raz na cztery lata - mówi burmistrz Madejski.

W czasie dwudniowej akcji o to, by jej uczestnicy nie byli głodni zadały panie z kół gospodyń z Hebdowa, Szpitar i Majkowic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kolejna wpadka. Zapisujemy w notesie...

G
Gość

A zgoda Polskich Wód na sadzenie drzew w miedzywale jest ?

K
Koronawirus
9 marca, 19:37, Gość:

No tak przytocz art 88 l. Prawo wodne czyli pełne wyczerpanie tematu. NIE WOLNO SADZIĆ DRZEW pkt 2 !!!!!!!!!!!!!!!!

Podaj ten punkt 2 z przepisów, bo ja nie znajduję tam nic na temat drzew.

K
Koronawirus
9 marca, 19:37, Gość:

No tak przytocz art 88 l. Prawo wodne czyli pełne wyczerpanie tematu. NIE WOLNO SADZIĆ DRZEW pkt 2 !!!!!!!!!!!!!!!!

Prawo wodne, Art.88.1., cytuję "Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych, którego integralną część stanowi wykaz aglomeracji oraz wykaz niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy i modernizacji urządzeń kanalizacyjnych, sporządza i aktualizuje minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, a zatwierdza Rada Ministrów." Gdzie tu jest cokolwiek o drzewach?!

G
Gość

No tak przytocz art 88 l. Prawo wodne czyli pełne wyczerpanie tematu. NIE WOLNO SADZIĆ DRZEW pkt 2 !!!!!!!!!!!!!!!!

K
Krucafuks
9 marca, 14:44, Gość:

Prawo Wodne jasno mówi o tym art 175 i 176 - NIE WOLNO

Prawo wodne, art. 175, cytuję: "W celu zapewnienia właściwych warunków przepływu wód powodziowych właściwy organ Wód Polskich MOŻE, w drodze decyzji, nakazać usunięcie drzew lub krzewów NA OBSZARACH SZCZEGÓLNEGO ZAGROŻENIA POWODZIĄ".

Art. 176: "W celu zapewnienia szczelności i stabilności WAŁÓW PRZECIWPOWODZIOWYCH zakazuje się wykonywania robót lub czynności, które mogą wpływać na szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych, w tym (...) 2. uprawy gruntu, SADZENIA DRZEW lub krzewów na wałach oraz W ODLEGŁOŚCI MNIEJSZEJ NIŻ 3 od stopy wału". Podkreślenia specjalnie dla Gościa. Żaden z tych przepisów nie ma zastosowania do tego, co działo się w sobotę. Nie ma zakazu sadzenia drzew, jeśli odbywa się to w odległości większej niż 3 m od stopy wału. I tyle, zamknięty temat.

G
Gość

no i art 88I Prawa wodnego

G
Gość

Prawo Wodne jasno mówi o tym art 175 i 176 - NIE WOLNO

G
Gość
9 marca, 12:27, Gość:

Fajna inicjatywa, ale też mi się wydaje że między wałami nie wolno nic robić (sadzić drzew, budować itd) . Trzeba by to sprawdzić jak jest w prawie.

Chyba w ogóle nie można zmieniać rzeźby terenu tego obszaru....

G
Gość

Fajna inicjatywa, ale też mi się wydaje że między wałami nie wolno nic robić (sadzić drzew, budować itd) . Trzeba by to sprawdzić jak jest w prawie.

G
Gość
9 marca, 7:53, Gość:

Tak się zastanawiam ( nie wiem czy tak jest) że między wałami nie wolno nasadzać drzew lub nie powinno się tego robić.

Mi również się tak wydaje... ale z drugiej strony myśle, że sprawdzili to przed sadzeniem czy można czy nie....

G
Gość

Tak się zastanawiam ( nie wiem czy tak jest) że między wałami nie wolno nasadzać drzew lub nie powinno się tego robić.

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie