Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Brzesko na czele

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W trzech oddziałach w Mniszowie jest w sumie 56 przedszkolaków
W trzech oddziałach w Mniszowie jest w sumie 56 przedszkolaków Fot. Aleksander Gąciarz
Fundusze Unijne. Z najnowszego rankingu Wspólnoty wynika, że gmina Nowe Brzesko najskuteczniej w Polsce pozyskiwała unijne dotacje na bieżące zadania oświatowe.

W latach 2011-15 na cele związane z oświatą gmina Nowe Brzesko pozyskała łącznie 7 milionów złotych. I to tylko na bieżącą działalność, bez uwzględnienia wydatków inwestycyjnych. W przeliczeniu na mieszkańca, daje to kwotę nieco ponad 1155 zł. Takim wynikiem nie może się pochwalić żaden samorząd w Polsce. Tylko trzem gminom w kraju udało się przekroczyć sumę 1000 zł na mieszkańca.

Środki zdobyte przez Nowe Brzesko pochodziły z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pierwszy z serii projektów był zatytułowany „Gmina Nowe Brzesko przyjazna dla rodziców i dzieci” i został zrealizowany w latach 2009-11. Za 660 tys. udało się utworzyć m.in. dwuoddziałowy punkt przedszkolny „Klub dla maluchów” przy SP w Mniszowie oraz jeden oddział przedszkola w Nowym Brzesku.

„Klub dla maluchów” już co prawda nie funkcjonuje, ale stał się zalążkiem dla oddziałów przedszkolnych, działających przy szkole w Mniszowie do tej pory. W tej chwili w trzech oddziałach jest 56 dzieci. - Kilkanaście z nich dowożą rodzice z innych gmin, głównie Proszowic, ale też z Kazimierzy Wielkiej - mówi dyrektorka SP w Mniszowie Renata Regnowska.

Pozostałe programy (niektóre opiewały na milionowe kwoty) pozwoliły m.in. na zakup wyposażenia do przedszkoli i szkolnych pracowni, budowę placów zabaw, organizację zajęć dodatkowych, wycieczki edukacyjne i wiele innych przedsięwzięć związanych z oświatą i wychowaniem przedszkolnym. - Myślę, że największą wartością tych programów jest to, że w tej chwili wszystkie dzieci, których rodzice mają taką wolę, są objęte wychowaniem przedszkolnym. Z czterech oddziałów, które mieliśmy kilka lat temu w Przedszkolu w Nowym Brzesku, doszliśmy do dziewięciu, działających na terenie gminy - podkreśla burmistrz Jan Chojka.

Burmistrz nie kryje, że za sukcesem gminy kryje się przede wszystkim praca Katarzyny Kazanowskiej, mieszkanki Nowego Brzeska i nauczycielki, która zainicjowała i przygotowała projekty, na które udało się zdobyć środki.

W tej chwili Nowe Brzesko przystąpiło do projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, dzięki któremu powstaną dwa szkolne punkty informacji i kariery. Gmina stara się też o środki na projekt „Twórcze szkoły - kreatywni uczniowie”. W jego ramach uczniowie Zespołu Szkół w Sierosławicach mogliby podnieść swoją wiedzę z przedmiotów przyrodniczych, matematyki i informatyki.

Wśród gmin wiejskich bardzo wysoko w rankingu Wspólnoty znalazły się Radziemice (21. miejsce) i Pałecznica (28.). Koniusza jest na 160. pozycji, a Koszyce na 299. miejscu. Z gmin powiatu miechowskiego najwyżej były Racławice (464.) Wśród powiatów miechowski zajął 39., a proszowicki 153. miejsce. W kategorii miast powiatowych Miechów był 42., a Proszowice 71.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski