MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Brzesko. Strażnik skontroluje nie tylko czystość

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Już wkrótce na ulicach Nowego Brzeska może pojawić się strażnik
Już wkrótce na ulicach Nowego Brzeska może pojawić się strażnik Aleksander Gąciarz
Gmina Nowe Brzesko zamierza zatrudnić strażnika miejskiego. Zostanie wyłoniony w drodze konkursu

WIDEO: Krótki wywiad

Powodów zatrudnienia strażnika jest kilka. Są związane m. in. z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Osoba taka mogłaby kontrolować, czy właściciele posesji posiadają szczelne szamba i regularnie je opróżniają. Czy utrzymują czystość na posesjach, nie spalają odpadów w piecach itp. Odrębnym tematem są występujące na terenie gminy dzikie wysypiska śmieci. - Tego typu kontrole są obowiązkiem gminy i coraz częściej otrzymujemy od różnych instytucji zapytania o to, ile ich przeprowadziliśmy. Dlatego uznaliśmy, że powołanie strażnika jest konieczne - tłumaczy sekretarz gminy Iwona Latowska.

Druga grupa problemów związanych jest z bezpieczeństwem. Rolą strażnika mogłoby być np. uregulowanie nieuporządkowanej kwestii parkowania na nowobrzeskim rynku itp. Miałby też sprawować nadzór nad mieniem gminnym. O tym, że jest taka potrzeba świadczą choćby wydarzenia z ostatnich tygodni, gdy doszło do uszkodzenia (pomalowania) wiat przystankowych. Mieszkańcy i radni zgłaszają też przypadki notorycznego podorywania poboczy, czy brak dbałości o przepusty pod wjazdami.

Strażnik gminny w Nowym Brzesku to nie nowość. Już w 2004 roku taka osoba pracowała na tym terenie w ramach Związku Międzygminnego Składowisko Odpadów Żębocin. Dziesięć lat później etat został przeniesiony do struktur Urzędu Gminy i Miasta, ale tylko formalnie. Jednym z wymogów zatrudnienia takiej osoby jest wystąpienie o opinię do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a takiej nie było. - Dlatego, choć teoretycznie mamy etat strażnika, musieliśmy podjąć w tej sprawie nową uchwałę – wyjaśnia Iwona Latowska.

Uchwała w sprawie powołania straży gminnej zapadła jednogłośnie. Strażnik zostanie wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonego przez Urząd Gminy i Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski