Nowe centrum zdrowia psychicznego w Krakowie. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym

Redakcja
Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Zdjęcie ilustracyjne
Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay
Od 1 marca w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką działa Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza dla dorosłych w kryzysie psychicznym. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gminach Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

Model opieki psychiatrycznej zmienia się z izolacyjnego, na taki kładący nacisk na opiekę środowiskową, blisko domu i rodziny chorego. Centra zdrowia psychicznego są ważnym elementem tej zmiany. W Małopolsce jest ich już 11. Do każdego można zgłosić się bez skierowania i otrzymać profesjonalne wsparcie – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Bezpłatne wsparcie w kryzysie

Centra zdrowia psychicznego są elementem pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej dla dorosłych. Oferują one osobom w kryzysie psychicznym bezpłatne wsparcie. Pomoc jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb.

Plan leczenia może obejmować regularne wizyty u psychiatry, psychoterapię indywidualną czy grupową, pobyt na oddziale dziennym, wizyty w domu pacjenta zespołu leczenia środowiskowego i pracę z nim oraz jego rodziną, w razie potrzeby – także pobyt w szpitalu.

Jeśli specjaliści uznają, że chory wymaga pilnej pomocy, leczenie startuje w ciągu 72 godzin od pierwszej wizyty w centrum.

Wystarczy się zgłosić

Od początku marca kolejny taki ośrodek w Małopolsce działa w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby w kryzysie psychicznym, które mieszkają w dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gminach Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki. Nie obowiązują skierowania, wizyty nie trzeba wcześniej umawiać.
Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów koordynacyjno-zgłoszeniowych, w których specjaliści dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-18:

Centrum w szpitalu wojskowym jest 11 tego rodzaju ośrodkiem w Małopolsce. Pozostałe działają na terenie m.in. Krakowa, Myślenic, Gorlic, Tarnowa i Chrzanowa. W ub. roku z ich pomocy skorzystały ponad 43 tys. osób – najwięcej w Szpitalu Klinicznym im. J. Babińskiego w Krakowie, Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.
Pracę centrów zdrowia psychicznego finansuje Narodowy Funduszu Zdrowia. W tym roku małopolski NFZ przeznaczy na ten cel ponad 112 mln zł.

Pomoc także dla dzieci

W Małopolsce nieustannie rozwijany jest również model wsparcia dla dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych. W ich przypadku jest on podzielony na trzy tzw. poziomy referencyjne. W ramach każdego z nich placówki udzielają pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych.
Pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników. Za wsparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają także ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów, odpowiadają lecznice z II poziomu referencyjnego – centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, na III poziomie referencyjnym lecznice udzielają całodobowej, stacjonarnej pomocy.
Łącznie w Małopolsce za takie wsparcie odpowiada 48 placówek. 32 to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, 13 to centra zdrowia psychicznego, 3 to szpitala z całodobową opieką.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie