Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe drogi Kościoła

Grażyna Starzak
Abp Stanisław Gądecki nie jest zadowolony z ustaleń synodu w Rzymie
Abp Stanisław Gądecki nie jest zadowolony z ustaleń synodu w Rzymie FOT. WALDEMAR WYLĘGALSKI
Kontrowersje. Podczas synodu w Rzymie biskupi zastanawiają się nad dopuszczeniem osób rozwiedzionych do komunii świętej. Czy oznacza to odejście od nauczania Jana Pawła II?

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gą­decki skrytykował dokument podsumowujący pierwszy tydzień obrad synodu poświęconego rodzinie, który odbywa się w Rzymie.

"Abp Gądecki, miłosierdzie i rozwodnicy" - przeczytaj komentarz Marka Bartosika >>

Duchowny z Polski stwierdził, że oznacza on odejście od nauczania Jana Pawła II, a nawet, że „widać w nim ślady antymałżeńskiej ideologii”.

262 biskupów uczestniczących w synodzie poważnie potraktowało papieski apel o szczerość wypowiedzi, dlatego dyskusja jest chwilami gorąca.

Kontrowersje budzi nie tylko sprawa rozwodników i możliwości dopuszczenia ich do komunii świętej, ale także kwestie związane z miejscem w Kościele dla osób homoseksualnych. Mówi się o potrzebie podjęcia „odważnych decyzji duszpasterskich”.

Z pierwszych ustaleń nie jest także zadowolony arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz. Przyznaje jednak, że „dokument jest lepszy niż się spodziewał, bo rozpoczął się przynajmniej od ewangelicznej wizji rodziny, a anomalie znalazły się dopiero w drugiej części”.

– Odnośnie do tych dewiacji zasygnalizowałem w dyskusji, że istnieje niebezpieczeństwo tańczenia pod muzyczkę świata i poddania się naciskowi ze strony środowisk laickich. Kontaktowałem się jednak z wieloma biskupami i mam wrażenie, że przeważająca większość z nich myśli zdrowo i nie zamierza popuścić i poddać się temu naciskowi – mówił Radiu Watykańskiemu abp Stankiewicz.

Nowością jest m.in. to, że również w związkach cywilnych i nieformalnych Kościół dostrzega elementy pozytywne. Do tego uczestnicy synodu wskazują na konieczność otoczenia szczególną troską „osób rozwiedzionych, które nie zawarły nowego związku, zwłaszcza, kiedy wiąże się to z biedą materialną”. I mówią o potrzebie „traktowania ich z miłosierdziem”. Sugerują również przyspieszenie procedur w sprawach o uznanie nieważności małżeństwa.

Inny kontrowersyjny temat poruszany w Rzymie to miejsce w Kościele dla osób homoseksualnych. Prymas Węgier kard. Peter Erdő mówił, że „konieczna jest refleksja nad tym, jaki wkład mogą one wnosić w życie wspólnot kościelnych. Jednocześnie podkreślił, że „związki osób tej samej płci nie mogą być zrównywane z małżeństwem kobiety i mężczyzny”.

Polemiki kardynałów na te tematy nie są nowością w Kościele. Nowe jest to, że tej debaty chce teraz papież. Na jak daleko idące zmiany jest gotowy Franciszek?

Ojciec prof. Andrzej A. Na­piórkowski, kierownik Katedry Eklezjologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przypomina, że „tradycja chrześcijańska rozwinęła naukę o małżeństwie na bazie słów Chrystusa: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”.

– Dziś idzie o to, czy można dopuścić rozwój i zmiany w tej doktrynie. Teologowie na to pytanie już odpowiedzieli. Co zrobi hierarchia? Zobaczymy. Pewne jest to, że Ewangelię należy wypowiadać w języku współczesnego człowieka i wobec problemów, z jakimi się aktualnie boryka – mówi o. Napiórkowski.

Z dotychczasowego przebiegu synodu są zadowoleni hierarchowie z Niemiec. Kardynał Reinhard Marx z Monachium już przed synodem zapowiadał, że będzie zabiegał o zmianę kościelnej praktyki względem rozwiedzionych. Wczoraj mówił, że nie chodzi tu o „zerwanie z tradycją”, ale o „otwarcie nowych dróg”.

– Wierzę, że znajdziemy rozwiązanie dla tej trudnej kwestii. Bo jest to problem całego Kościoła – powiedział kard. Marx.

Obecne spotkanie biskupów na temat rodziny to tzw. Synod Nadzwyczajny. Wypracowane podczas niego dokumenty będą konsultowane w Kościołach lokalnych, a dopiero w 2015 r. odbędzie się Synod Zwyczajny Generalny, który przedstawi dokument końcowy. Ostatnie słowo należeć będzie do papieża.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe drogi Kościoła - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski