MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe karetki dla pogotowia

Redakcja
Nowe karetki są znakomicie wyposażone Fot. Maciej Hołuj
Nowe karetki są znakomicie wyposażone Fot. Maciej Hołuj
Dwie nowe karetki, które trafiły do myślenickiej Stacji Pomocy Doraźnej działającej przy SP ZOZ, w sposób zdecydowany podniosą standard pracy tej placówki, przyczynią się także do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Oba samochody pozyskane zostały dzięki funduszom unijnym oraz środkom własnym Starostwa Powiatowego w Myślenicach.

Nowe karetki są znakomicie wyposażone Fot. Maciej Hołuj

RATOWNICTWO. Stacja Pomocy Doraźnej otrzymała dwa dobrze wyposażone volkswageny. Trafią one do Myślenic i Dobczyc.

- Pozyskane na zakup karetek pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - mówi szefowa Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia w starostwie myślenickim Małgorzata Bajer. - Środki unijne to kwota w wysokości 510 tysięcy złotych, 90 tysięcy złotych to pieniądze z budżetu starostwa.

Nowe karetki to volkswageny: transporter (mniejsza) oraz krafter (większa). Obie wyposażone są zgodnie z przepisami i standardami zarówno Unii Europejskiej jak i Narodowego Funduszu Zdrowia. - Karetki posiadają w swoim wyposażeniu respiratory zastępujące oddech, ssaki, specjalne nosze z lawetami pozwalające na przyjmowanie różnych pozycji przez chorego, deski ortopedyczne dla dzieci i dla osób starszych, defibrylatory najnowszej generacji - mówi Małgorzata Bajer. - Jedna z karetek, ta mniejsza, ma napęd na cztery koła, co bardzo chwalą członkowie zespołu ratunkowego.

Nowe karetki zastąpią stare i wysłużone. Jedna stacjonować będzie w Myślenicach, druga w Dobczycach. - Kryteria dla wniosku o dotacje na zakup samochodów były bardzo rygorystyczne - mówi Małgorzata Bajer. - Stare karetki, które miały zostać zastąpione przez nowe, musiały mieć w "kołach" określoną liczbę kilometrów wskazującą na duży stopień zużycia. W naszym przypadku normy zużycia spełniały dwa samochody: myślenicki i dobczycki. Informacje o tym, gdzie powinny stacjonować karetki otrzymaliśmy na etapie pisania wniosku od dyrektora SP ZOZ w Myślenicach Adama Stycznia.

Istotnie. Decyzję o miejscu przeznaczenia nowych karetek podjął dyrektor myślenickiego SP ZOZ Adam Styczeń. - Karetka dobczycka liczy sobie dziesięć lat i dawno powinna zostać wymieniona, myślenicka przekroczyła limit 400 tysięcy kilometrów. Wiem o tym, że o nową karetkę zabiega Pcim, ale tamta po pierwsze nie spełniała kryteriów wniosku, po drugie nie jest jeszcze tak wyeksploatowana jak dobczycka i myślenicka. Oczywiście pamiętamy o Pcimiu i docelowo będziemy chcieli również wymienić karetkę, które tam stacjonuje.

Innego zdania niż dyrektor Styczeń jest jeden z członków zespołu medycznego obsługującego pcimską karetkę. Twierdzi on, że ta, którą dysponuje Pcim, nie nadaje się do eksploatacji i że w wielu przypadkach nie można nią dotrzeć w trudno dostępne, górskie regiony wsi.

- Przypominam, że dobczycka karetka obsługuje także teren górski, choćby w gminie Raciechowice - mówi Adam Styczeń. - Zakładamy kompleksową wymianę taboru ratunkowego, tak więc Pcim wcześniej czy później także otrzyma nową karetkę.

O potrzebie wymiany karetki w Pcimiu mówi także kierownik myślenickiej Stacji Pomocy Doraźnej Zbigniew Klich. - Na pewno pcimska karetka ma za sobą swoje najlepsze dni, ale myślę, a przynajmniej mam nadzieję, że w najbliższych dwóch, trzech latach uda się ją wymienić na nową. Szef myślenickiego pogotowia dodaje, że nowe karetki w sposób znaczący podniosą standard pracy kierowanej przez niego placówki.
W środowe popołudnie przed myślenickim szpitalem dokonano prezentacji i poświęcenia obu nowych samochodów.

Maciej Hołuj

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski