Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe maleństwa z krakowskiego zoo: dwutygodniowy wielbłąd, mały kangur i bliźniaki lemura katta [ZDJĘCIA] 18.03.2021

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W krakowskim zoo można już zobaczyć nowo narodzone zwierzęta - maluchy z 2021 roku
W krakowskim zoo można już zobaczyć nowo narodzone zwierzęta - maluchy z 2021 roku Konrad Kozłowski
Do zoo w Krakowie powoli zagląda wiosna i rodzą się kolejne maluchy. Można tutaj oglądać "przyklejone" do swoich mam kilkutygodniowe małpki. Wychodzi na wybieg wielbłądziątko, które przyszło na świat 2 marca. Pośród nowych mieszkańców ogrodu zoologicznego jest też mały kangurek, który już zaczął wystawiać główkę z torby kangurzycy. Jak prezentują się niedawno urodzone zwierzaki - pokazujemy w naszej galerii zdjęć.

FLESZ - Lockdown w kolejnych województwach

Jeśli chodzi o małe małpki, są to mangaba czarna i gereza abisyńska. Urodziły się ok. 3-4 tygodnie temu. Jeszcze nie wiadomo, jakiej są płci. Oba te gatunki żyją w Afryce Centralnej. Ciekawostka dotyczy gerezy abisyńskiej: gdy rodzi się, jest biała. Natomiast z wiekiem te małpy stają się czarne, mają tylko białe "akcenty" (jak np. końcówka ogona). Teraz w zoo nowo narodzoną białą małpkę łatwo wypatrzyć.

- Obie małe małpki cały czas wiszą u mam przy piersiach, cały czas piją mleko. Widok na razie jest jak małego dziecka przy mamie. Ale myślę, że pewnie na początku maja, jak słonko zacznie wychodzić, już będą się od mam oddalały - mówi Marcin Pałys, zastępca dyrektora ds. hodowlanych zoo w Krakowie.

Pośród zwierząt, które jako pierwsze przyszły na świat w krakowskim zoo w 2021 roku, jest wielbłąd dwugarbny (baktrian). W naturze żyją one w Azji. W zoo w Krakowie praktycznie co roku przybywa kolejny taki wielbłąd - są tu dwie samice, które na zmianę rodzą, a potem przez dwa lata odchowują młode. Tegoroczne wielbłądziątko urodziło się 2 marca. To dziewczynka.

- Normalnie już wychodzi na wybieg, więc można ją zobaczyć - podpowiada Marcin Pałys. - Małe wielbłądy praktycznie od razu po porodzie samodzielnie stoją, zbierają się do życia. W środowisku naturalnym, gdzie są drapieżniki, jest to jedna z rzeczy warunkujących przeżycie malucha. Im szybciej wstanie, podniesie, im bardziej będzie sprawny, tym ma większe szanse na przeżycie.

Zoo zaprasza obecnie w godz. 9-16

Zwierzaki w krakowskim zoo w jesiennej odsłonie. Zobacz, jak...

Tegoroczne potomstwo mają też, wywodzące się z Madagaskaru, lemury katta. Urodziły się bliźniaki, około tydzień temu. Maluchy pozostają wczepione w matkę, rosną, mają się świetnie. W ich wypadku też jeszcze nie wiadomo, jakiej są płci.

Wschodnie wybrzeże Australii zamieszkują kangury walabia Bennetta. W krakowskim zoo są przedstawiciele tego gatunku. I właśnie do rodziny dołączył mały kangurek.

- Zaczął od jakiegoś czasu główkę wystawiać, jeszcze nie wychodzi z torby mamusi. Widzimy, że ma się świetnie, rośnie. A jeszcze podejrzewamy, że u innej samicy też mamy w torbie jedno małe, ponieważ brzuch, ta torba, trochę jej się powiększa - opowiada dyr. Pałys.

Pracownicy zoo spodziewają się kolejnych narodzin u swoich podopiecznych. Część ptaków zaczęła lęgi, zaczynają się pojawiać pierwsze jajka. Do miesiąca powinny się wykluć młode ptaki paru gatunków. Pośród skrzydlatych maluchów prawdopodobnie będą m.in. struś emu, szpak balijski, papugi. Ponadto jest szansa na młode marmozety - jedne z najmniejszych małp, a także młode antylopy i lamy.

W krakowskim zoo, zlokalizowanym w Lesie Wolskim, mieszka obecnie 1460 zwierząt. Są to przedstawiciele 278 gatunków, w tym 127 gatunków chronionych.

ZOO Kraków. Młody ocelot zaczyna odkrywać świat. Jest napraw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski