Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze Grzegórzek. Blisko centrum, głównych tras komunikacyjnych i terenów rekreacyjnych

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Widok ogólny kompleksu wielofunkcyjnego Fabryczna City
Widok ogólny kompleksu wielofunkcyjnego Fabryczna City Wizualizacje: INTER-BUD
W Krakowie każda dzielnica ma swoje pięć minut. W początkach transformacji nowe inwestycje powstawały przede wszystkim w Krowodrzy, później przyszedł czas na Podgórze i rejon Ruczaju. Dziś uwagę zwracają przede wszystkim Grzegórzki, które z dzielnicy o charakterze przemysłowym przekształcają się w miejsce atrakcyjne pod względem mieszkaniowym, rekreacyjnym, a także kulturalnym. To proces zaskakująco szybki nawet dla kogoś, kto urodził się już w tym stuleciu.

Najlepszym dowodem jest zarówno powstanie Galerii Kazimierz, Teatru Variete, szeroko zakrojona przebudowa wiaduktu nad ulicą Grzegórzecką, jak i konsultacje w sprawie utworzenia pięciohektarowego parku w rejonie ul. Skrzatów, na terenie którego powstanie Centrum Muzyki oraz park, zaprojektowane przez światowej sławy architekta Franka Gehry’ego. Twórcę tak znanych budynków, jak Muzeum Guggenheima w Bilbao, czy Tańczącego Domu w Pradze.

Nic dziwnego, że ten rejon miasta, znajdujący się bardzo blisko jego ścisłego centrum, cieszy się zainteresowaniem dużych inwestorów. Kolejne bardzo ciekawe, kompleksowo zagospodarowane zespoły mieszkaniowe powstaną na terenie tej dzielnicy w najbliższych kilku latach za sprawą firmy INTER-BUD, która na stałe wpisuje się w krajobraz Grzegórzek.

Nowe inwestycje mają charakter futurystyczny i bardzo dobrze oddają ducha czasu. - Zaprojektowaliśmy osiedle Wiślane Tarasy 2.0, które jednoznacznie może kojarzyć się z nowym stuleciem - podkreśla Przemysław Łukasik, wiceprezes firmy INTER-BUD Developer .- Będzie ono nowoczesne i bardzo funkcjonalne, przyjazne do życia i proekologiczne.

Budynki mają kaskadowo ułożone tarasy i duże balkony.

Cechą szczególną budynków mieszkalnych będzie bardzo wysoka jakość wykonania przestrzeni wspólnych. Do budynku wejdziemy przez wysokie na dwie kondygnacje lobby, w którym istotny element stanowić będą zielone ekościany oraz detale architektoniczne wykonane z nowoczesnych materiałów.

W lobby zaplanowano dodatkowo usługi typu konsjerż. Jeśli ktoś będzie miał ochotę zamówić taksówkę, zarezerwować hotel, bilet na pociąg czy wezwać specjalistę, to załatwi to za niego dyżurujący w lobby portier.

W obrębie zielonych stref zastosowane zostaną unikatowe rozwiązania, m.in. w postaci żywych ogrodów wertykalnych, działających jak naturalny filtr powietrza. Ponadto, w specjalnie zaprojektowanych ażurowych konstrukcjach porośniętych roślinnością pnącą, umieszczone zostaną mikrodysze rozpylające suchy aerozol solny, tworzący specyficzny mikroklimat o walorach zdrowotnych, podobny do tego, jaki występuje w tężni czy nad morzem (tzw. haloterapia w tej właśnie postaci stosowana jest w kopalni soli Wieliczka).

Architekturę zielonych stref wzbogacą dodatkowo podświetlane „stalowe drzewa”, inspirowane konstrukcjami Podniebnego Lasu w Singapurze, modernistyczne rzeźby oraz oryginalne fontanny w formie kul i kaskad.

Industrialne klimaty

Nieco inny charakter ma kompleks Fabryczna City, powstający w rejonie ul. Fabryczna - Aleja Pokoju, który kryje niespodziankę urbanistyczną. Jest nią zespół historycznych budynków dawnej Państwowej Wytwórni Wódek nr 11 z lat 20. i 30. minionego stulecia. Budynki biurowe zespołu Fabryczna Office Park pozwalają na dowolną aranżację wnętrz. Pomieszczenia mają wysokość 2,7 m (od podłogi podniesionej do sufitu).

Podwieszane sufity i modułowe podłogi umożliwiają szybkie przearanżowanie powierzchni. Zgodnie z oczekiwaniami, jakie obecnie są stawiane, obiekty zostaną wyposażone w system zarządzania budynkiem BMS, integrujący wszystkie instalacje. W budynkach zastosowany będzie także system kontroli wilgotności umożliwiający punktowe sterowanie. Projekt daje także gwarancję maksymalnie dużej dostępności światła dziennego.

Do dyspozycji najemców oraz ich gości oddany zostanie rozległy parking w garażu podziemnym. W części parterowej zaplanowane jest wysokie lobby na dwie kondygnacje z recepcją.

Budynki posiadać będą całodobową ochronę wraz z systemem monitoringu CCTV. - W części zabytkowej planowany jest luksusowy hotel oraz lokale gastronomiczne typu concept z klimatycznymi ogródkami przy zewnętrznym deptaku, zadaszonym przeszklonym dachem, spełniającym funkcję ekranu LED-owego - podkreśla Przemysław Łukasik.

- W części gastronomicznej planowana jest m.in.: restauracja włoska z winiarnią, stek&burger house, sushi bar, whisky bar, kawiarnia z cukiernią. W jednym z budynków w części mieszkaniowej zaprojektowano małe mieszkania na wynajem. Projekt Fabryczna City wraz z częścią biurową Fabryczna Office Park ma w zamyśle stanowić samowystarczalną całość, gdzie wzajemna komplementarność usług będzie stanowić o unikatowym na skalę Polski charakterze całego przedsięwzięcia.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co ty wiesz o Krakowie, odc. 41

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski