Nowe oddziały Muzeum Narodowego wokół Błoń. Kiedy powstaną?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Minister kultury Piotr Gliński w Kamienicy Szołayskich
Minister kultury Piotr Gliński w Kamienicy Szołayskich Małgorzata Mrowiec
Udostępnij:
- W Polsce wciąż rzadkie są ekspozycje dotyczące historii designu, a także współczesnego designu i architektury. Więc bardzo dobrze, że ta część polskiej kultury znalazła swój dom - na razie w Kamienicy Szołayskich w Krakowie, natomiast docelowo w Cracovii. Po to został zakupiony dawny hotel Cracovia i w tej chwili toczą się przygotowania do przekształcenia tego pięknego, wspaniałego miejsca w nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - mówił w sobotę w Krakowie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że między gmachem głównym Muzeum Narodowego a Cracovią powstaje cała sfera kultury, tworzona wspólnie z miastem Kraków. - Do tego miejsca dołączy, mam nadzieję szybko, Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach - stwierdził min. Gliński.

FLESZ - Pandemia nie zwalnia tempa

Wicepremier zwiedził w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, dwie nowe wystawy stałe: „Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku”.

- To jest krótki przegląd tego, co najbardziej cennego jest w polskim designie i architekturze. Myślę, że to będzie miejsce bardzo popularne - mówił po obejrzeniu wystaw min. Gliński. Jak podkreślił desing i architektura to coś, co jest bliskie każdemu człowiekowi - obcujemy z nimi na co dzień. - A jednocześnie jest to sztuka, a więc jest to sztuka bliska człowiekowi i niezbędna do życia ludzkim wspólnotom - stwierdził wicepremier.

Pytany o to, kiedy rozpocznie się remont Cracovii, gdzie docelowo ma funkcjonować muzeum poświęcone architekturze i designowi, minister odpowiadał, że ten remont w tej chwili się toczy - w fazie przygotowawczej. Jak stwierdził, podstawową sprawą, która musi tam być rozwiązana, jest połączenie zabytkowego charakteru budynku z nowymi funkcjami, które pomieści ten nowy oddział MNK.

- I tutaj kwestie nakładów finansowych są drugorzędne. Pierwszorzędne są uzgodnienia dotyczące praw właścicielskich do budynku, który jest częściowo zabytkiem, kwestie konserwatorskie i kwestie koncepcji - mówił wicepremier. Dodawał, że Cracovia będzie wielkim centrum przemysłów kreatywnych, z częścią muzealną, edukacyjną, aktywizującą przemysł kreatywny (czyli też sektor prywatny). - Takie centra na świecie są budowane, są bardzo potrzebne i mają olbrzymią popularność. Stąd te prace przygotowawcze muszą zająć odpowiedni czas - dodawał.

Piotr Gliński podczas wizyty w stolicy Małopolski zwracał uwagę na współpracę rządu z samorządem na rzecz miasta i regionu - wskazując na takie wspólne przedsięwzięcia jak np. tworzone Muzeum KL Plaszow. - Także Oleandry. To jest nasze wspólne działanie, razem z miastem idziemy w kierunku powołania kolejnego nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, który się będzie mieścił na Oleandrach - mówił wicepremier.

W Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach, przy krakowskich Błoniach znajdują się unikatowe pamiątki - zbiory związane z walką Polaków o niepodległość, m.in. eksponaty mówiące o historii Legionów Polskich, organizacji patriotycznych i niepodległościowych, a także pamiątki po marszałku Józefie Piłsudskim i marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym.

- Sprawy prawne już są finalizowane i w zasadzie tylko covid uniemożliwia pójście dalej - stwierdził minister. - Dotychczasowi użytkownicy nie mają prawa prowadzić tam działalności muzealnej już od dawna. Myśmy przeprowadzili zgodnie z prawem kontrolę tego muzeum. Tam nie były przestrzegane podstawowe reguły - od higienicznych począwszy, do związanych z zachowaniem w odpowiednim stanie eksponatów muzealnych. Więc musieliśmy niestety zawiadomić użytkowników, że nie mogą prowadzić tej działalności - powiedział min. Gliński.

Jak przekazał dziennikarzom, ministerstwo jest w tej sprawie w kontakcie z miastem. Efektem współpracy ma być nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które zaopiekuje się tymi zbiorami, dołoży też własne. Dodatkowo istnieją plany funkcjonowania organizacji niepodległościowych w budynku na Oleandrach.

Jednak miasto od dawna toczy batalię o odzyskanie budynku - Domu im. Józefa Piłsudskiego. W 2020 roku sąd nakazał Związkowi Legionistów Polskich wydanie go gminie, jednak Związek odwołał się od tego wyroku, wpłynęła apelacja.

- Moim zdaniem przeszkadza nie covid, a sąd - powiedział w sobotę w nawiązaniu do słów wicepremiera o sprawie Oleandrów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak przekazał, ponad dwa tygodnie temu w sądzie apelacyjnym odbyła się kolejna rozprawa. Sąd oczekiwał przekazania w ciągu dwóch tygodni określonych danych, m.in. informacji o liczbie członków Związku Legionistów Polskich w latach 90. i wysokości składek, jakie płacili. - Na niejawnej rozprawie ma zapaść wyrok. Nie wiem kiedy - zaznaczał Jacek Majchrowski.

Przedstawiciele gminy w obecnej sytuacji nie mogą wejść do budynku na Oleandrach. - Jest koncepcja, żeby część tych zbiorów, rzeczy, które mają charakter muzealny, przenieść do Muzeum Narodowego, zabezpieczyć i zakonserwować (bo obecnie są w takiej sytuacji, że część z nich lada moment może się rozlecieć). Wtedy dopiero mówilibyśmy o tym, żeby zrobić to tak, jak muzeum powinno wyglądać - mówił prezydent Majchrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Nowe oddziały Muzeum Narodowego wokół Błoń. Kiedy powstaną? - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wacek fujara !
Komu to i do czego potrzebne, poza lewymi posadkami dla znajomaków i rodzinki ?
Y
Yoa
Kraków to największe skupisko muzeów przypadających na km2. A może zrobili by coś w końcu pożytecznego dla mieszkańców a nie turystów.
E
Ehh
Gliński z totka ma zapewne więcej niz wynosi budzet Krakowa.Stad taki gest.
D
DD
Ta lajza gliński to podpisywał. Szkoda że nie wiedzieliśmy, ehh.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie