Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ogrody mają tętnić życiem

MST
W Nowej Hucie jest jeszcze wiele miejsc, które można wykorzystać z pożytkiem dla mieszkańców FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI
W Nowej Hucie jest jeszcze wiele miejsc, które można wykorzystać z pożytkiem dla mieszkańców FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI
NOWA HUTA. Mieszkańcy dwóch nowohuckich osiedli - Kantorowic i Pleszowa - zamienią nieużytki na ogrody i miejsca spotkań. To efekt projektu "Ogrody Nowej Huty", którego trzecią edycję właśnie podsumowano.

W Nowej Hucie jest jeszcze wiele miejsc, które można wykorzystać z pożytkiem dla mieszkańców FOT. GRZEGORZ ZIEMIAŃSKI

Organizatorzy akcji - Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida przy wsparciu firmy ArcelorMittal - przypominają, że jej celem jest przede wszystkim rewitalizacja zieleni oraz tworzenie na terenie najmłodszej dzielnicy Krakowa nowych, ogólnodostępnych i bezpiecznych obszarów zielonych. Bardzo istotna jest jednak rola mieszkańców: to oni proponują miejsca, współtworzą projekt i aktywnie uczestniczą w jego realizacji.

Pierwszy projekt został zrealizowany przed dwoma laty. Dwa ogrody powstały wówczas przy blokach na os. Piastów oraz w rejonie budynków komunalnych na os. Ruszcza. Rok temu założono je na os. Dywizjonu 303 (koło pasa startowego dawnego lotniska Czyżyny) oraz przy ul. Truskawkowej.

W tegorocznej edycji konkursu jurorzy zadecydowali, że ogrody zostaną zaaranżowane w Pleszowie i Kantorowicach. - Obie lokalizacje są bardzo rozwojowe. Pierwsze prace aranżacyjne już się rozpoczęły. Urządzanie ogrodów będzie kontynuowane w przyszłym roku - mówi Elżbieta Urbańska-Kłapa z Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Projektowany wspólnie ze Stowarzyszeniem "Nasze Kantorowice" ogród społeczny jest zlokalizowany przy ul. Zakole, na terenie Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie. Układ komunikacyjny ogrodu składa się z dwóch rodzajów elementów. Przez jego środek poprowadzona została jasna, żwirowa ścieżka, lekko meandrująca między drzewami. Dopełnienie układu komunikacyjnego stanowią prostokątne placyki różnych rozmiarów, wykonane z ciemnego żwiru.

W Pleszowie powstaje natomiast ogród zgłoszony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pleszowskiej. Zaproponowany teren od zawsze był traktowany jako punkt spotkań. Jednak mimo tego, że stanowi ważne miejsce dla mieszkańców, jest jednocześnie chyba najbardziej zdegradowaną przestrzenią w Pleszowie. Teraz ma to się zmienić.

Projekt przewiduje bowiem zmianę organizacji ruchu i wprowadzenie płyty rynku na teren między sklepem a kościołem. Ma to być rynek z punktem centralnym w postaci pomnika-ławki Tadeusza Kościuszki.

(MST)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski