Nowe prawo. Od środy każdy bank musi zapewnić ci darmowe...

Nowe prawo. Od środy każdy bank musi zapewnić ci darmowe konto

Maja Piotrowska AIP

Polska

Aktualizacja:

Polska

 Z darmowego rachunku podstawowego nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy.

Z darmowego rachunku podstawowego nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy. ©123RF

Od środy 8 sierpnia wszystkie polskie banki muszą mieć w swojej ofercie tzw. rachunki podstawowe, czyli całkowicie darmowe w prowadzeniu konta. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? Czy na pewno wszystkie usługi bankowe będą bezpłatne?
 Z darmowego rachunku podstawowego nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy.

Z darmowego rachunku podstawowego nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy. ©123RF

Podstawowy Rachunek Płatniczy musi znaleźć się w ofercie wszystkich polskich banków i SKOK-ów najpóźniej do 8 sierpnia. Nowe konta mają zapewnić darmowy dostęp do podstawowych operacji finansowych. To efekt unijnej dyrektywy PAD (Payment Account Directive), w ramach której europosłowie postanowili zawalczyć z ''wykluczeniem finansowym''. – Głównym założeniem Podstawowego Rachunku Płatniczego jest przeciwdziałanie dyskryminacji finansowej.
Rachunek będzie mógł otworzyć każdy obywatel przebywający legalnie na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego – informuje Strefę Biznesu Biuro Prasowe Banku Pekao S.A. Instytucje finansowe, które nie dostosują się do wymagań ustawy, będą musiały liczyć się z karą w wysokości nawet miliona złotych, a w przypadku SKOK-ów do 100 tysięcy złotych.

Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski twierdzi, że ciosem dla banków będzie nie tyle konieczność oferowania darmowych rachunków, co ograniczenie możliwości sprzedaży innych produktów finansowych. – Z kontem podstawowym nie może być powiązany żaden produkt kredytowy, a kredyty przynoszą bankom wysokie zyski. Aby zachęcić klienta z kontem podstawowym do zaciągnięcia pożyczki, trzeba będzie go również przekonać do zmiany rachunku. To oznacza więcej komplikacji, a więc rośnie ryzyko, że klient zadłuży się w innym banku – pisze.

Kto może skorzystać z rachunku podstawowego?

Z darmowego rachunku podstawowego nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy. Jak czytamy w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego: '' Podstawowy rachunek płatniczy przeznaczony jest dla konsumentów, którzy nie posiadają innego rachunku płatniczego w walucie polskiej, prowadzonego przez dostawcę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, który umożliwia wykonywanie transakcji przewidzianych dla rachunku podstawowego.''. To oznacza, że bezpłatne konto będzie oferowane jedynie dla nowych klientów, którzy nie posiadają żadnego innego rachunku bankowego w złotówkach. Oczywiście, zainteresowani będą mogli z tego rozwiązania skorzystać, jeżeli zrezygnują z innych kont. Tym samym uda się im zakwalifkować do osób, które nie posiadają rachunku. – Później nie możemy jednak otwierać kolejnych rachunków. Gdybyśmy tak postąpili i bank by się o tym dowiedział, to ma prawo wypowiedzieć nam umowę – pisze Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Zakupy w najbliższym czasie to sprawa strategiczna. Nie tylko ze względu na upały - w ciągu najbliższych dni aż trzy będą bez handlu. Kliknij w ten ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z rachunku podstawowego, to w większości banków będziemy mogli liczyć na: darmowe prowadzenie konta, możliwość pięciu bezpłatnych przelewów i pięciu bezpłatnych wypłat we wszystkich bankomatach w Polsce. Transakcje powyżej wspomnianego limitu – pięciu bezpłatnych przelewów – będą rozliczane tak samo jak u posiadaczy innych kont. Do rachunku nie będzie można zaoferować także żadnych innych produktów finansowych np. pożyczki czy kredytu.

Sonda

Czy masz pełne zufanie do swojego banku?Głowny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski jednak zaznacza – nie wszystkie usługi będą darmowe. – Prowizje banki mogą naliczać tylko w trzech przypadkach – za szósty i kolejny przelew w miesiącu, za szóstą i kolejną wypłatę z bankomatu obcego w miesiącu oraz za transgraniczne operacje płatnicze (np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu). Na szczęście wysokość tych opłat ogranicza ustawa – informuje w swoim artykule Jarosław Sadowski.

Kliknij w następną stronę i sprawdź, jaką ofertę przygotowały banki
1 »

Komentarze (12)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
konto nest bank

opiekunnestbank

Zgłoś naruszenie treści

Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe...rozwiń całość

Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą Nest Konta w Nest Banku, które jest darmowym kontem bankowym. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut); poprzez Kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę); w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku. Można także złożyć wniosek za pomocą infolinii, a podpisanie umowy następuje w oddziale stacjonarnym banku.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.plzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kagv

kama (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dla mnei grunt to bank, któy stawia na jasne zasady a nie na gwiazdki, dlatego kierunek w jakim idzie getin do mnie przemawia.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WYBÓR

Po-Pis (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

gdzie jest moje prawo do wyboru? skoro firma w której powinienem otrzymać zapłatę musi wysłać pieniądze do banku a ja ich nie mogę bezpośrednio otrzymać

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a POtem DrobNY DRUK POra STRO ON UMOWY Z BALLCYRKIEM

777 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

I KLIKA NOWYCH OPAT ZA PRzeLEWYI TRANSSAKCJE Z STAŁYM niePO HAMO WAŃYM ZYSKIEM ELYTY BĄKSSTERKI Z LIBER WALL sstRAT NY I OLT.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bank

Szepty ola i paulina .teca muzyka. haneczka . Mariusz Marciniak. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7

Grzybek pl Borowik czemu niema Bocianuf ja mam Grzyba z szokukszkich Bocianuf czat zywo z ytbe tsm Grzybek to hipopotan hodzi mi o mojego kohanego A nonimusza wunsatego

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bank

Szepty ola i paulina .teca muzyka. haneczka . Mariusz Marciniak. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Banki dobre som . jem wino Grono sobie I Grzybek pl Borowik niersdze mnie draznic Bo znuf bede dzwonil na Policje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Banki

Szepty ola i paulina .teca muzyka. haneczka . Mariusz Marciniak. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Bank Dobry jest . tak jak wino Grono czo jem Dobre Dobre te wino Grono jest pyha

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tych 5 przelewów to co ma pokryć?

Niebawem uniodomici uchwalą, że wszyscy mamy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

być piękni, zdrowi i żyć 100 lat - na koszt innych.
A pros pos - co z jednolitą wtyczką do aparatów tel. i prostowaniem bananów?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To jest chyba jedyna "dobra zmiana" jaką odczuję za tej władzy

Jan (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Takie konto w zupełności mi wystarczy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
SONDA: czy masz zufanie??

Suzie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

zatrudnijcie ludzi, którzy potrafią pisać?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo