Nowe prawo: prezydent podpisał ustawę! Wszystko o wakacjach kredytowych: kto skorzysta, ile rat zawieszonych, co z WIBOR

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co ważne w okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż składki ubezpieczeniowe.I jeszcze jedna ważna regulacja: zmiana okresu kredytowania w wyniku zawieszenia spłaty kredytu nie wymaga zgody osób, które ustanowiły zabezpieczenie kredytu, ani jej ujawnienia w treści hipoteki stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu.
Co ważne w okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż składki ubezpieczeniowe.I jeszcze jedna ważna regulacja: zmiana okresu kredytowania w wyniku zawieszenia spłaty kredytu nie wymaga zgody osób, które ustanowiły zabezpieczenie kredytu, ani jej ujawnienia w treści hipoteki stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu. Karolina Misztal / Polska Press
W czwartek 14 lipca 2022 r. prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę! Prawo do zawieszenia spłaty kredytów hipotecznych zostało ostatecznie uchwalone przez Sejm w miniony czwartek - 7 lipca a w życie wejdzie 31 lipca 2022 r. Od tego dnia można będzie składać w banku lub SKOK, czyli u kredytodawcy wniosek o zawieszenie spłat kredytu hipotecznego. Od kiedy i na jaki czas zostanie zawieszona spłata kredytu na mieszkanie lub dom, co powinien zawierać wniosek o zawieszenie, co z oprocentowaniem kredytu w okresie zawieszania spłaty i innymi opłatami oraz okresem kredytowania zapisanym wcześniej w umowie, czy zgodę na zawieszenie muszą wyrazić poręczyciele - wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

- To nie była łatwa ustawa, bo w trudnych czasach trzeba było podjąć zdecydowane decyzje dotyczące szeroko pojętego rynku finansowego - funkcjonowania banków, ale w niezwykle ważnym kontekście, jakim jest codzienne funkcjonowanie naszych gospodarstw domowych - powiedział prezydent Andrzej Duda po uroczystym podpisaniu ustawy.

- Chodzi o wszystkich tych, którzy kupili mieszkania, zbudowali domy i wzięli na ten cel kredyty hipoteczne a dzisiaj w warunkach rosnących stóp procentowych i wysokiej inflacji, z jaką mamy dziś do czynienia, są często w trudnej sytuacji - dodał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że ustawa w polskim parlamencie została przyjęta niemal jednogłośnie - co dodatkowo świadczy o tym jak bardzo jest ona potrzebna.

Spis treści

Wszystkie interesujące kredytobiorców przepisy dotyczące zawieszania spłaty kredytu hipotecznego zawarte są w art. 73-76 ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom - aktualnie czekającej na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego: czy dotyczy wszystkich kredytów?

Nowe prawo stanowi, że na wniosek konsumenta kredytodawca zawiesza spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska.

Zawiesza się wyłącznie spłatę kredytu hipotecznego, udzielonego na podstawie umowy o kredyt hipoteczny, która może być uznana za umowę o kredyt hipoteczny. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.

Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:

  • od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
  • od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
  • od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Częścią wniosku jest oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, które to oświadczenie konsument składa pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Wakacje kredytowe w kredytach hipotecznych: od kiedy zawieszenie spłaty

Jak stanowią nowe przepisy uchwalone przez Sejm, z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie spłaty kredytu, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.

Projekt Programu Małżeństwo  pierwsza wersjaDwa lata temu z inicjatywy obywatelskiej proszono prezydenta o świadczenie dla małżeństw z dużym stażem, Oto główne założenia. Świadczenie otrzymywałyby pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. Po 50 latach małżeństwa – 500 zł, po 55 latach – 550 zł, a po 60 latach – 600 zł. Wdowcy mogliby liczyć, zgodnie z pomysłem, na dodatek dożywotnio.

Nowe 500 plus: Program Małżeństwo+. Dla kogo? Ile lat powini...

W okresie zawieszenia konsument nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy, z wyjątkiem opłat z tytułu ubezpieczeń powiązanych z tą umową.

Bank lub SKOK (kredytodawca), w terminie 21 dni od dnia doręczenia wniosku potwierdza jego otrzymanie na trwałym nośniku i przekazuje potwierdzenie konsumentowi. Kredytodawca wskazuje w potwierdzeniu okres, na który została zawieszona spłata kredytu, oraz wysokość opłat z tytułu ubezpieczeń. Co ważne - brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu: od kiedy można składać

Zgodnie z nowym prawem przepisy ustawy dotyczące zawieszania spłaty kredytów hipotecznych wchodzą w życie z dniem 31 lipca 2022 r. Wniosek o zawieszenie spłaty można więc już będzie złożyć 31 lipca br.

Niezależnie od terminu złożenia wniosku, spłata kredytu zostanie zawieszona na zasadach określonych w nowych przepisach, a więc w odniesieniu do br. - cztery raty miesięczne zostaną zawieszone w okresie od sierpnia do grudnia 2022 r.

Zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego: czy wakacje kredytowe przedłużają okres spłaty kredytu, co z odsetkami?

Nowe prawo stanowi, iż okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia spłaty kredytu.

Co ważne w okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż składki ubezpieczeniowe.

I jeszcze jedna ważna regulacja: zmiana okresu kredytowania w wyniku zawieszenia spłaty kredytu nie wymaga zgody osób, które ustanowiły zabezpieczenie kredytu, ani jej ujawnienia w treści hipoteki stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu.

Nowe prawo: prezydent podpisał ustawę! Wszystko o wakacjach kredytowych: kto skorzysta, ile rat zawieszonych, co z WIBOR
Źródło: totalmoney.pl

Wakacje kredytowe dla kredytów hipotecznych: co z wcześniej złożonymi wnioskami o zawieszenie kredytu?

Nowe zasady zawieszania spłaty kredytu hipotecznego mają zastosowanie do umów zawartych przed dniem 1 lipca 2022 r., w tym również do umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1027 i 2320 oraz z 2022 r. poz. 872), jeżeli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Trwa głosowanie...

Czy podczas zakupów na targowiskach odczuwasz podwyżki cen?

Na identycznych zasadach zawieszone zostaną kredytu udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane mające na celu budowę lokali mieszkalnych na wynajem lub budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, co reguluje art. 76 nowej ustawy.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja

WIBOR do likwidacji

Ustawa zawiera decyzję o wycofaniu wskaźnika WIBOR do indeksacji oprocentowania kredytów hipotecznych. Ma go zastąpić nowy parametr, ale szczegóły dopiero w przyszłości - ustawa zawiera jedynie prawną delegację do ogłoszenia ich w drodze rozporządzenie a nie ustawy.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe prawo: prezydent podpisał ustawę! Wszystko o wakacjach kredytowych: kto skorzysta, ile rat zawieszonych, co z WIBOR - Strefa Biznesu

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edukacja inflacyjna now!
Dobre i to. Jeśli zaś oprocentowanie nie spadnie w ciągu, powiedzmy, najbliższych 8-10 miesięcy, to mamy mały dramat.

P.S. rozmawiałem ostatnio ze znajomą. Kredyt hipoteczny, dwójka dzieci. Złorzeczy, ale w ogóle nie widzi związku między 500-plus a inflacją. Ręce opadają.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie