Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy drogowe 2020: pierwszeństwo dla pieszych, ograniczenia prędkości, wyższe mandaty. Sprawdź zmiany w kodeksie drogowym

AIP
W kodeksie drogowym pojawią się trzy nowe przepisy
W kodeksie drogowym pojawią się trzy nowe przepisy Łukasz Kaczanowski
Korytarz życia oraz jazda na suwak - to najnowsze, wprowadzone w życie zmiany w kodeksie drogowym. Wciąż jednak pojawiają się kolejne propozycje. - Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które ograniczą śmiertelność na drogach - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jakie zmiany czekają kierujących?

Od 6 grudnia 2019 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którą jazda na suwak i tworzenie korytarzy życia są obowiązkowe.

- Polacy potrafią tworzyć korytarz życia czy jeździć na suwak. Niektórzy jednak potrzebują, aby był taki zapis w kodeksie drogowym. Niestosowanie się do takich przepisów może kosztować 500 zł - powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Prawo o ruchu drogowym. Jazda na "suwak", korytarz życia

Rocznie w Polsce ginie na drogach 3 tys. ludzi. To dużo więcej niż w innych europejskich krajach. Ze względu na to w kodeksie drogowym pojawią się trzy nowe przepisy, które mają zapewnić większy komfort pieszym oraz ograniczyć zbyt szybką jazdę w nocy oraz poza terenem zabudowanym. W 2019 roku sejm znowelizował ustawę o ruchu drogowym. W myśl nowych zasad, obowiązkiem każdego kierowcy jest jazda na "suwak" w określonych okolicznościach oraz udostępnienie przejazdu służbom ratowniczym do poszkodowanych, tzw. korytarz życia.

Zmiany w kodeksie drogowym. Ograniczenie prędkości w nocy do 50 km/h

Ustawodawcy zapowiadają zmianę dopuszczalnej prędkości, obowiązującej w nocy. Obecnie, pomiędzy godziną 23 a 5 nad ranem można jechać z dozwoloną prędkością 60 kilometrów na godzinę. Przepis ten - jak wskazuje rząd - jest raczej ewenementem w Europie, gdzie obowiązują jednolite, bez względu na porę dnia, przepisy o dozwolonej prędkości. Dozwolona prędkość, zarówno w nocy, jak i w dzień ma wynosić 50 kilometrów na godzinę.

Źródło: x-news

Kodeks drogowy 2020. Pierwszeństwo dla pieszych

Kolejna zmiana wprowadza bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych. Obecnie obowiązkiem kierowcy jest zatrzymanie pojazdu, kiedy pieszy znajduje się na przejściu. W myśl nowych reguł, zatrzymanie pojazdu będzie obligatoryjne, nawet kiedy przechodzień będzie zbliżał się do pasów.

Zmiany w przepisach drogowych 2020. Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości

Przypominamy, że kiedy policja przyłapie kierowcę w terenie zabudowanym za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h, wówczas zatrzyma prawo jazdy przynajmniej na trzy miesiące. W 2020 roku także i ta zasada ulegnie obostrzeniom. Prawo jazdy będzie odbierane, nawet kiedy do przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h dojdzie na terenach poza miastem. Na przykład prawo jazdy traciłby kierowca, który na autostradzie jechałby z prędkością wyższą niż 190 km/h.

Zmiany w przepisach drogowych. Wyższe mandaty

Padły propozycje, by kwoty mandatów były wyższe trzy-, lub nawet czterokrotnie. Obecnie najwyższy możliwy mandat to 500 zł za jedno wykroczenie i 1000 zł za zbieg wykroczeń. Inna koncepcja mówi o uzależnieniu wysokości mandatów od dochodów kierowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski