Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy - z oporami

Redakcja
Mirosław Knuth na razie więcej tłumaczy, niż pobiera opłaty Fot. Zbigniew Wojtiuk
Mirosław Knuth na razie więcej tłumaczy, niż pobiera opłaty Fot. Zbigniew Wojtiuk
To, co uchwaliła Rada Miejska 27 stycznia 2010 r., weszło w życie z dniem 1 marca. Ustalono 4 strefy płatnego parkowania pojazdów samochodowych do 2,5 t. oraz pojazdów motocyklowych. W strefach tych zaczęto pobierać opłaty - także tam, gdzie dotychczas parkowano za darmo.

Mirosław Knuth na razie więcej tłumaczy, niż pobiera opłaty Fot. Zbigniew Wojtiuk

MIECHÓW. Poszerzenie stref płatnego parkowania powoduje zagęszczenie ruchu wokół centrum

Strefy te to: parking na głównej płycie Rynku przy pomniku, plac T. Kościuszki, parking przy północnej pierzei Rynku oraz na dawnym placu targowym między ulicami Słowackiego a Poprzeczną. Parkingi obsługuje 9 inkasentów. Nowością dla użytkowników pojazdów jest pobieranie opłaty na przebudowanym parkingu (dawnym placu targowym) oraz na całym skwerze T. Kościuszki.

W tym ostatnim przypadku miało być po staremu (płatne parkowanie od ul. Sienkiewicza tylko do budynku poczty). Jednak radni na komisjach przed styczniową sesją zadecydowali inaczej. Dotychczas obowiązujące zapisy zostały zmienione w trakcie posiedzeń komisji stałych RM. Nie ma wyjątków, zostanie wydzielony jedynie bezpłatny pas przed budynkiem poczty (dla pojazdów służbowych tej instytucji).

- Ludzie przyjeżdżają, zatrzymują się i odjeżdżają, gdy słyszą, że trzeba zapłacić 2 zł. Wolą poszukać czegoś bezpłatnego obok. Nowe musi się zadomowić, to wymaga czasu - mówi Mirosław Knuth, obsługujący - do 1 marca br. bezpłatną - strefę na pl. Kościuszki.

- Chcemy przyzwyczajać zmotoryzowanych i mieszkańców do sytuacji, która wynika z zapisów uchwały Rady Miejskiej, podjętej 27 stycznia br. To dopiero pierwsze dni, dlatego informujemy, że to jest strefa płatnego parkowania. Proces informacyjny jeszcze potrwa. Na razie unikamy jakichś działań restrykcyjnych, egzekucji. Tylko informujemy - zaznacza burmistrz Krzysztof Świerczek.

- Chcieliśmy się zatrzymać tylko na kilka minut, by wrzucić list do skrzynki. I od razu wołają o 2 złote. Tylko cały czas trzymaj się za kieszeń. Co za czasy - narzekało starsze małżeństwo z Podleśnej Woli.

Po dość ostrej zimie, która chyba już za nami, wydaje się, że z podwórek i garaży wyjechały wszystkie samochody, które dotychczas stały pod śniegiem. Takiego zatłoczenia w Miechowie - i to w każdy bez wyjątku dzień, a nie tylko targowy - dawno nie widzieliśmy.

- Wiem, że jest ciasno w mieście i dlatego będziemy jeszcze raz starać się o to, aby starosta przemyślał kwestię budowy miejsc postojowych przy ul. Piłsudskiego - po drugiej stronie cmentarza - dodaje burmistrz.

Stan parkingu przy północnej pierzei Rynku pozostawia wiele do życzenia. Wyboisty, nierówny plac jest daleki od jakichkolwiek standardów, obowiązujących w tym względzie. Zdaniem wielu, za parkowanie w takim miejscu w ogóle nie powinno się pobierać żadnych opłat.

- Mamy w budżecie środki na zagospodarowanie tego placu. We wnęce mają być budynki handlowo-mieszkaniowe, a plac postojowy powinien zostać utwardzony i zmodernizowany. W tym roku ma być opracowana kompletna dokumentacja - mówi o najbliższych planach burmistrz.

Planuje się wprowadzenie za kilka tygodni w płatnych strefach kart abonamentowych. Na najbliższej sesji RM Miechowa ma być podjęta uchwała w tej sprawie. Po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, abonamenty na parkowanie będą już dostępne.

Zbigniew Wojtiuk

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski