Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe psy na policyjnej służbie

Maciej Makowski
Specjalistyczne szkolenie policyjnego psa trwa około dwóch lat
Specjalistyczne szkolenie policyjnego psa trwa około dwóch lat Fot. nadkom. Wojciech Chechelski KWP
Policja. Od 2012 roku Urząd Marszałkowski przekazał małopolskiej policji 213 tys. złotych na zakup i szkolenie psów służbowych. Od tego czasu garnizon zasiliły 34 czworonogi. W roku policja zakupi jeszcze cztery psy patrolowo-tropiące i jeden do wyszukiwania narkotyków.

Psy służbowe są wykorzystywane w pracy policyjnej w bardzo szerokim zakresie. Pomagając policjantom pionów prewencji i kryminalnego w rozwiązaniu dużej liczby spraw, dzięki swoim wyostrzonym zmysłom.

Najliczniejszą grupą są psy patrolowo-tropiące wykorzystywane do zabezpieczenia imprez masowych także o podwyższonym ryzyku, jak np. mecze piłki nożnej. Psy te wykorzystuje się również do tropienia śladów na miejscu zdarzenia, często doprowadzając do ujawnienia sprawców przestępstw.

Kolejną liczną grupą są czworonogi specjalnie szkolone do wyszukiwania narkotyków. Policja stosuje je najczęściej podczas przeszukań miejsc, gdzie mogą znajdować się niedozwolone substancje. Biorą one również udział w wielu akcjach profilaktycznych organizowanych przez policję w szkołach.

Małopolski garnizon posiada także psy szkolone do wykrywania materiałów wybuchowych. Wykorzystuje się je do sprawdzenia pirotechnicznego m.in. lotnisk, budynków, pojazdów, gdzie przebywają osoby o statusie VIP. Również te psy ze względu na swój łagodny charakter biorą udział w wielu akcjach profilaktycznych z udziałem dzieci i młodzieży.

W wydziale kryminalnym służy również pies do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich. Jest on najczęściej wykorzystywany do poszukiwań osób zaginionych, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka osoba może nie żyć.

Odrębną kategorią są psy przeznaczone do badań osmologicznych. Potrafią one porównać zapach podejrzanego z zapachem zabezpieczonym na miejscu przestępstwa.

Szkolenie psiego specjalisty trwa około dwóch lat. Czworonogi są na służbie do 9. roku życia. Policjanci przyznają, że daje to 7 lat bardzo owocnej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski