Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe rozgłośnie w małopolskim internecie i cyfrowym eterze

Paweł Gzyl
Prezes Radia Kraków prezentuje specjalny odbiornik cyfrowy do odbioru nowego programu jego rozgłośni - OFF Kraków
Prezes Radia Kraków prezentuje specjalny odbiornik cyfrowy do odbioru nowego programu jego rozgłośni - OFF Kraków Radio Kraków
Media. Radio Kraków uruchamia od soboty pierwszą stację cyfrową w Małopolsce. Własną rozgłośnię w internecie chcą również powołać do życia studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego

OFF Kraków będzie można słuchać zarówno w eterze, jak i w internecie. W tym pierwszym przypadku niezbędny jest odbiornik cyfrowy, a w drugim - jedynie wejście na stronę www.off.krakow.pl.

- To zupełnie nowa technologia, która w 2013 roku została wprowadzona w Warszawie i na Śląsku, a od początku 2015 roku jest dostępna w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie. Docelowo ma objąć cały kraj w 2020 roku. Jej najważniejszymi atutami są: lepsza jakość, możliwość przesyłania wiadomości tekstowych i graficznych oraz znacznie niższe koszty nadawania - zachwala cyfrowe radio Marcin Pulit, prezes i redaktor naczelny Radia Kraków.

Jak na razie stację można będzie odbierać w Krakowie i okolicach. Dopiero w 2017 roku będzie ona dostępna w całej Małopolsce. Niestety, w mieście nie ma zbyt wielu odbiorników cyfrowych. Kosztują przeważnie od 200 zł wzwyż i można na nich odbierać zarówno program cyfrowy DAB+, jak i tradycyjny FM.

W ramach promocji programu OFF Kraków w najbliższym czasie radio rozda 400 takich odbiorników w wybranych klubach pod Wawelem.

- Nadawanie testowe rozpoczęło się wczoraj w południe. Oficjalna inauguracja OFF Kraków nastąpi jednak dopiero w sobotę o godz. 21.05. Ceremonia otwarcia odbędzie się w krakowskim klubie Forum Przestrzenie. Wstęp wolny - zaprasza Paulina Bisztyga, znana krakowska piosenkarka, występująca tutaj w roli kierownika redakcji Radia OFF Kraków.

Na program stacji składać się będzie w 84 procentach muzyka, a w 12 proc. - słowo. Większość stanowić będą audycje autorskie prowadzone przez młodych radiowców. Jest wśród nich Jarek Szubrycht, krakowski dziennikarz specjalizujący się w muzyce metalowej oraz organizatorzy krakowskiego festiwalu Unsound, skoncentrowanego na współczesnej elektronice. Poza tym na falach OFF Kraków zabrzmią inne gatunki muzyki alternatywnej. To niespodzianka - bo takie brzmienia dotychczas nigdy nie gościły na falach krakowskiej stacji.

- Długo zastanawialiśmy się nad profilem cyfrowej rozgłośni. I postanowiliśmy w końcu postawić na ofertę, która poszerzy grono odbiorców Radia Kraków. Drugiej takiej rozgłośni nie ma w Małopolsce - tłumaczy Marcin Pulit.

Zgodnie ze swoją nazwą OFF Kraków skierowany jest do konsumentów kultury offowej - choćby tych, którzy jeżdżą na OFF Festival w Katowicach, czy bywają na Un-sound Festivalu w Krakowie. Szefostwo stacji chce zbudować wokół niej społeczność wiernych słuchaczy. Już dziś profil OFF Kraków w serwisie Facebook ma prawie trzy tysiące fanów.

- Celem stacji nie jest zysk. Jej uruchomienie to element misji radia publicznego. Dlatego będziemy szczęśliwi, jeśli powiedzmy w sierpniu, OFF Kraków pojawi się w oficjalnych badaniach słuchalności. Nawet ułamek procentu będzie sukcesem - zwraca uwagę Marcin Pulit.

Uruchomienie OFF Kraków było możliwe dzięki funduszom KRRiTV, która przekazała na pierwszy rok działalności stacji 700 tys. zł. Większość tej kwoty pochłonie zakup sprzętu, remont pomieszczeń i koszty nadawania. Młodzi twórcy rozgłośni, jak powiedział prezes Pulit, "nie pracują w stacji dla pieniędzy, ale też nie będzie to praca społeczna".

Na działalność non-profit muszą się nastawić z kolei twórcy studenckiego radia Ujot FM, które rozpocznie nadawanie w internecie w marcu. Na pomysł jego uruchomienia wpadła w połowie ub. roku Beata Sabała-Zielińska, do niedawna zakopiańska korespondentka Radia Zet. "To ma być radio studenckie. Będą mówić o tym, co chcą, co ich interesuje. Pomysłów mają mnóstwo. Muzyka, polityka, najnowsze trendy, literatura, chcą zrobić słuchowisko" - wylicza Beata Sabała-Zielińska w serwisie internetowym Press.pl

Obecnie trwa wyposażanie dwóch studiów na potrzeby rozgłośni na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. W radiu ma dominować współczesna muzyka rockowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski