Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ścieżki dla małopolskiej gospodarki

Redakcja

Na terenie III Kampusu UJ w Krakowie powstanie nowoczesna siedziba Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. Park będzie służył małym i średnim firmom z sektora IT, stanie się też centrum kompetencyjnym inteligentnego miasta.

5 listopada w Pychowicach odbyła się uroczysta inauguracja budowy Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. Uczestniczyli w niej m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, wojewoda małopolski Stanisław Kracik, marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rektor Akademii Górniczo–Hutniczej prof. Antoni Tajduś, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł, rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak, dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego prof. Kazimierz Wiatr oraz przedstawiciele wykonawcy, projektanci i dziennikarze.

Przede wszystkim dla absolwentów

– Chcielibyśmy, by Park służył małym i średnim firmom z sektora IT, które rozwijają dopiero własne pomysły. Z drugiej strony zapraszamy duże firmy o znaczeniu globalnym, które są skłonne dzielić się swoimi technologiami i udostępniać je mniejszym firmom – powiedział o Małopolskim Parku Technologii Informacyjnych Sławomir Kopeć, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, który realizuje pychowicką inwestycję.

Minister Jerzy Miller podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie Krakowskiego Parku Technologicznego dla rozwoju regionu. Powiedział, że Park wyznacza nowe ścieżki, stając się liderem małopolskiej gospodarki. Podkreślił też, że Małopolski Park Technologii Informacyjnych ma stać się ofertą przede wszystkim dla absolwentów krakowskich uczelni, by mogli pozostać i pracować w mieście, w którym studiowali: – Chciałbym, by Kraków korzystał z tego, że jest miastem uniwersyteckim, ale nie tylko dla naukowców – również dla młodych ludzi, którzy zastanawiają się, co dalej.

Podczas spotkania podpisano umowę z wykonawcą oraz akt erekcyjny, który zostanie wmurowany w fundament MPTI. Na akcie znalazły się podpisy m.in. Jerzego Millera, Stanisława Kracika, Marka Nawary i Jacka Majchrowskiego. Na zakończenie uroczystości goście z uwagą śledzili pierwszy wykop dokonany przez koparkę na terenie budowy. Według harmonogramu wznoszenie obiektu zakończy się w grudniu przyszłego roku, a jego wyposażanie potrwa do czerwca 2012 r.

Nowoczesność w Pychowicach

Czteropiętrowy budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych będzie miał powierzchnię 12 tys. metrów kwadratowych i nowoczesną, futurystyczną formę. Znajdą się w nim laboratoria, pomieszczenia biurowe oraz przestrzeń dla świadczenia usług szkoleniowych, informacyjnych i doradczych. Siedziby będą mieć w nim małe i średnie firmy z sektora IT. Budynek ma być jednocześnie zapleczem infrastrukturalnym dla funkcjonowania Małopolskiego Klastra Technologii Informacyjnych, który skupia kilkadziesiąt firm i instytucji związanych z IT z Małopolski. Koncepcja budynku została opracowana przez Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V–Projekt.

Lokalizacja siedziby MPTI nie jest przypadkowa – w Pychowicach powstaje jedno z najnowocześniejszych centrów biznesowo–naukowych, systematycznie budowane są obiekty uniwersyteckie, działają także firmy takie jak Ericpol, Onet, Motorola, a w najbliższej przyszłości powstanie tam synchrotron. MPTI będzie więc wpływał na powstanie innowacyjnego środowiska (nauka + biznes + administracja), oddziałując na rozwiązanie największego problemu, z jakim boryka się polska gospodarka – transferu nowoczesnych rozwiązań z nauki do biznesu.

Inteligentne miasto

Małopolski Park Technologii Informacyjnych stanie się także miejscem, w którym rozwijane będą idee związane z koncepcją „inteligentnego miasta”. Inteligentne miasto to nowoczesny ośrodek aglomeracyjny, który emituje mniej dwutlenku węgla, a pozyskuje więcej energii ze źródeł odnawialnych i którego budynki odznaczają się wysoką efektywnością energetyczną. Aglomeracja wyposażona jest w nowoczesną inteligentną infrastrukturę obsługi mieszkańców, a transport miejski sterowany jest przez specjalny system. Generalnie miasta inteligentne mają być przestrzenią publiczną jak najlepiej dostosowaną do zbiorowych i indywidualnych potrzeb mieszkańców.

– Naszym celem jest, by w Pychowicach, na 12 tysiącach metrów kwadratowych Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych powstało centrum kompetencji inteligentnego miasta – deklaruje prezes KPT Sławomir Kopeć.

Zagadnienia związane z ideą inteligentnego miasta Krakowski Park Technologiczny rozwija już od jakiegoś czasu. W październiku tego roku w siedzibie Parku odbyła się konferencja „Inteligentne miasto – rekomendacje dla Polski”. Przedstawiciele biznesu, nauki i samorządu oraz specjaliści w dziedzinie polityki miejskiej rozmawiali o polskich szansach na rozwój idei „smart cities”. Podczas konferencji zaprezentowano konkretne przykłady zastosowań wspierających zarządzanie nowoczesnym miastem w takich obszarach jak transport, efektywność energetyczna, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo publiczne czy zarządzanie kryzysowe. Mówiono m.in. o wykorzystaniu miejskich sieci informatycznych jako platformy komunikacyjnej dla systemów transportu, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, o zastosowaniu systemów informatycznych w zarządzaniu przeciwpowodziowym (wykorzystywanych m.in. w Nowym Jorku, Holandii i na Malcie), a także o systemach sterowania ruchem komunikacji miejskiej. Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja panelowa ekspertów pod hasłem „Rekomendacje dla Polski”. Wzięli w niej udział m.in.: dyrektor Instytutu Rozwoju Miast Jerzy Adamski, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju przestrzennego Kazimierz Bujakowski, wojewoda małopolski Stanisław Kracik oraz prorektor AGH ds. nauki prof. Tadeusz Szmuc. Eksperci postulowali m.in. zwiększenie ilości usług oferowanych przez urzędy i instytucje miejskie drogą elektroniczną, szeroki i nieograniczony dostęp mieszkańców do informacji, współpracę samorządów, nauki i biznesu w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań informacyjnych, a także wymianę doświadczeń między dużymi ośrodkami miejskimi.

Interesujący pilotaż

– Podczas dyskusji uzyskaliśmy w sumie kilkadziesiąt rekomendacji co do koniecznych kroków umożliwiających wdrażanie w Polsce rozwiązań i technologii „inteligentnego miasta”. Zgrupowaliśmy je w cztery generalne zalecenia. Po pierwsze, zwrócono uwagę, że stronie samorządowej (prezydentom, burmistrzom, wójtom) brakuje informacji, co może im zaoferować nowoczesna technika i w jaki sposób mogą jej użyć do wspomagania zarządzania miastem i realizacji usług dla mieszkańców. W związku z tym chcemy stworzyć tzw. repozytorium wiedzy, do którego trafią propozycje rozmaitych firm, a z których korzystać będą mogli samorządowcy. W dyskusji podkreślano również, że we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań w miastach brakuje systematyczności. Wprowadza się np. sterowanie ruchem, ale w oderwaniu od innych sfer życia miasta. Albo buduje się potężne osiedle, nie zwracając uwagi na możliwości dojazdu czy zapewnienie mieszkańcom dostępu do szkół, przedszkoli i komunikacji zbiorowej. Niezbędne jest więc podejście całościowe i wprowadzanie konkretnych rozwiązań w oparciu o wizję rozwoju miasta. Wskazywano również na znaczenie wymiany informacji, dyskusji i kontaktu między administracją, biznesem i nauką. Tutaj mogłoby pomóc stworzenie sieci współpracy, stanowiącej forum wymiany informacji. I wreszcie pojawiły się sugestie konkretnych pilotażów. Podczas dyskusji zastępca prezydenta Krakowa Kazimierz Bujakowski potwierdził, że dla miasta jest to bardzo interesujący pomysł. Z kolei prorektor AGH prof. Tomasz Szmuc zauważył, że dobrym miejscem do testowania nowoczesnych rozwiązań może być miasteczko studenckie AGH. Będziemy się starali zaproponować taki pilotaż w Krakowie – podsumowuje prezes Sławomir Kopeć.

AKT EREKCYJNY

Sporządzony 5 listopada 2010 roku w dniu inauguracji budowy Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych, którego inwestorem jest Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o., gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej jest Bronisław Komorowski, Premierem Rzeczypospolitej Polskiej jest Donald Tusk, Wojewodą Małopolskim jest Stanisław Kracik, Marszałkiem Województwa Małopolskiego jest Marek Nawara, Prezydentem Miasta Krakowa jest Jacek Majchrowski, Projektantem inwestycji jest Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V–Projekt, Wykonawcą inwestycji jest Warbud S.A., Inżynierem Kontraktu jest Ekocentrum Sp. z o.o. Termin zakończenia budowy 31.12.2011 r.
Budowa Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych – Ośrodka Innowacyjności jest kolejnym krokiem na drodze rozwoju Krakowskiego Parku Technologicznego, stanowiąc jednocześnie wkład w rozwój nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki Małopolski.

Paweł Stachnik

W nowoczesnym budynku Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych znajdą się laboratoria, pomieszczenia biurowe oraz przestrzeń dla świadczenia usług szkoleniowych, informacyjnych i doradczych. Jego koncepcję opracował Zespół Projektowo Inwestycyjny Kontrapunkt V–Projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski