Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stawki za prąd. Ile dokładnie zapłacimy? Czy będzie drożej? [03.12]

redakcja
Opłaty wyniosą od 1,87 do 10,46 złotych miesięcznie
Opłaty wyniosą od 1,87 do 10,46 złotych miesięcznie Fot. Pixabay
Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe stawki opłaty mocowej, która już od stycznia pojawi się na rachunkach za prąd. Ceny uzależnione będą od rocznego zużycia energii elektrycznej.

Opłata mocowa. Zmiany w rachunkach za prąd

Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że od stycznia 2021 roku czekają nas zmiany na rachunkach za prąd niezależne od wyniku postępowań taryfowych, a wynikające z obowiązujących przepisów prawa. W części rachunku pobieranej przez dystrybutorów od nowego roku pojawi się nowa pozycja - tzw. opłata mocowa.

Opłata ta wynika wprost z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która tworzy mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności. Można ją więc nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość oblicza Prezes URE, bazując na przepisach ustawy o rynku mocy oraz rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.

Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu

Opłata za prąd. Jak wyliczane są stawki?

Jak podkreśla URE - wyliczając wysokość opłaty mocowej na 2021 rok dla poszczególnych grup odbiorców, regulator – zgodnie z założeniem ustawodawcy - bierze pod uwagę wyniki aukcji głównej i aukcji dodatkowych na 2021 rok, tj. wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na 2021 rok oraz koszty Zarządcy Rozliczeń S.A.

W przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii.

Poziom opłaty mocowej wyniesie:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

Odbiorcy, którzy nie należą do gospodarstw domowych, zapłacą 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dniach roboczych.

Zmiany w opłacie OZE

- Wprowadzona ustawą o OZE w 2015 roku, stawka OZE pokrywa koszty wynikające z uczestnictwa producentów zielonej energii w systemie aukcyjnym oraz w systemach: taryfy gwarantowanej oraz dopłat do ceny rynkowej. Jest to mechanizm wspierania wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE - czytamy na ure.gov.pl.

W 2021 roku opłata ta wyniesie 2,20 zł/MWh.

Brak opłaty kogeneracyjnej od przyszłego roku

Stawka opłaty kogeneracyjnej jest każdego roku ustalana przez ministra właściwego do spraw energii - obecnie jest to Minister Klimatu i Środowiska. Tegoroczna opłata wyniosła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł.

Według rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 23 listopada br. wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej w 2021 roku zostanie zredukowana do zera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe stawki za prąd. Ile dokładnie zapłacimy? Czy będzie drożej? [03.12] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski