Nowe święto. Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego...

Nowe święto. Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana katolicy czcić będą 23 maja.

GRAŻYNA STARZAK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

KOŚCIÓŁ. Papież Benedykt XVI w ostatnich dniach pontyfikatu ustanowił nowe święto. 23 maja katolicy po raz pierwszy czcić będą Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
- Nowe święto ma być zachętą dla księży, by wpatrywali się w Chrystusa Kapłana, a dla wiernych - by nieśli kapłanom duchowe wsparcie - wyjaśnia biskup Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Biskup Adam Bałabuch dodaje, że poprzednik papieża Franciszka ustanowił to święto wierząc, że "przyczyni się do pogłębiania świętości życia duchowieństwa" i stanie się "inspiracją do modlitwy o nowe, liczne powołania do służby kapłańskiej".

Nabożeństwa w dniu święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana sprawowane będą na podstawie tekstów liturgicznych przetłumaczonych z łaciny na język polski. Ponieważ nie jest to święto nakazane, wierni nie muszą brać w nim udziału.

Taka sama zasada obowiązuje także w przypadku ośmiu innych świąt, np. Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej), w Poniedziałek Wielkanocny czy w uroczystość św. Piotra i Pawła. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy św. oraz "powstrzymywania się od prac niekoniecznych". Polscy biskupi zachęcają jednak wiernych do udziału w liturgii również w te dni.

W przypadku tzw. świąt nakazanych - do których należy m.in. Wielkanoc, Boże Narodzenie, Trzech Króli, Boże Ciało, Wszystkich Świętych - katolik ma obowiązek uczestnictwa we mszy św.

Ten obowiązek można spełnić również poprzez udział w jakimkolwiek obrządku katolickim w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego.

Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo