Nowe systemy wynagradzania

Redakcja
Uchwała dotyczy pracowników zatrudnionych w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w placówkach podległych Zespołowi Obsługi Szkół i Przedszkoli.

W samorządzie terytorialnym

 Od 1 sierpnia obowiązują nowe zasady wynagradzania w jednostkach organizacyjnych podległych samorządom terytorialnym. Zasady te reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów. Opracowany już został projekt uchwały regulującej te sprawy, przedstawiony zostanie pod głosowanie radnych brzeskich podczas najbliższej sesji, w czwartek, 28 września.
 Projekt uchwały przewiduje, że najniższe wynagrodzenie dla pracowników MZGM-u nie może być niższe niż 500 złotych. Konsekwencją wprowadzenia nowych zasad w zakładzie będzie wzrost wydatków płacowych o 441,55 zł. W przypadku 10 pracowników nastąpi wzrost miesięcznego wynagrodzenia od 1,02 zł do 4,98 zł, zaś jeden pracownik zatrudniony na stanowisku starszego inspektora zyska miesięcznie
86 złotych. Nie wszyscy jednak zyskają, 8 pracowników zarabiać będzie mniej niż do tej pory, ich zarobki zmaleją o kwoty od 1,98 zł do 4,02 zł - dotyczy to osób sprzątających.
 W MOPS najniższe wynagrodzenie również wynosić ma 500 złotych miesięcznie, znacznie jednak zmieni się wysokość zarobków u poszczególnych pracowników. 11 osób zyska miesięcznie od 22 do 25 złotych, 17 pracowników zarabiać będzie więcej od 100 do 300 złotych. W przypadku jednej osoby wynagrodzenie zmaleje o 60 złotych miesięcznie. Wprowadzenie regulacji płac spowoduje wzrost wydatków płacowych w MOPS o 19 100 złotych - dotyczy to okresu od 1 sierpnia do 31 grudnia br. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej "posiada oszczędności funduszu płac uzyskane z ograniczenia zatrudnienia w ilości 3 etatów i z pozostawania jednej pracownicy na urlopie macierzyńskim, które w części pokryją niedobór funduszu płac w 2000 roku, a także po uzyskaniu środków z gminy w wysokości 50 000 zł oraz zapewnieniu przez wojewodę o dofinansowaniu usług specjalistycznych w wysokości 50 000 zł - w bieżącym roku środki te zabezpieczą w pełni fundusz płac wraz z pochodnymi.
 W Zespole Obsługi Szkół i Przedszkoli najniższe wynagrodzenie wynosić będzie, podobnie jak w poprzednio wymienianych zakładach,
500 złotych. Nowe zasady wynagradzania dotyczą także pracowników nie będących nauczycielami, a zatrudnionych w gimnazjach, szkołach i przedszkolach na terenie gminy. W nowym regulaminie płacowym nie uwzględnia się premii regulaminowej, która do tej pory była przyznawana w wysokości 20 procent wynagrodzenia zasadniczego. Nowe zasady opracowane zostały jednak w taki sposób, aby pracownik po wdrożeniu nowego systemu płacowego nie otrzymał mniej niż poprzednio (brutto). Nowe wynagrodzenie składa się z pensji zasadniczej, dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego dla pracownika zajmującego stanowisko kierownicze oraz dodatku funkcyjnego dla sekretarza szkoły. Koszty podwyżek dla pracowników placówek podległych ZOSiP wyniosą miesięcznie ok. 37 tys. złotych.

(ZS)

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie