Nowe terminy

GEG
Miasto Kraków nie będzie płacić firmie ECE odszkodowania za opóźnienie w przekazaniu terenu pod budowę galerii handlowo-usługowej. Nie wiadomo jeszcze, czy kar umownych za opóźnienia w budowie tunelu tramwajowego pod galerią handlową nie zapłaci turecka firma Güris. To dwie najważniejsze informacje, przekazane wczoraj dziennikarzom przez Agencję Rozwoju Miasta.

Kary umowne albo zmiana umowy

   Dziś mija termin zakończenia robót przy tunelu tramwajowym pod planowaną Galerią Krakowską. Teoretycznie dziś inwestor tej galerii - firma ECE - powinien przejąć teren budowy. Tymczasem jeszcze dzisiaj betonowane będą ostatnie segmenty tunelu. - Spodziewaliśmy się, że będzie jeszcze gorzej - przyznała Anna Marszał, prezes Agencji Rozwoju Miasta, - ale w ostatnim czasie wykonawcy bardzo się zmobilizowali, pracuje więcej ludzi i sprzętu, roboty prowadzone są 7 dni w tygodniu.
   Jak poinformowała Anna Marszał, gmina nie będzie płacić odszkodowania firmie ECE za niedotrzymanie terminu przekazania placu budowy. - W najbliższym czasie zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie - dodała. Zgodnie z nowym harmonogramem, do 26 listopada zostanie zasypany 10-metrowy odcinek tunelu, by umożliwić budowę drogi dojazdowej do placu budowy; w połowie grudnia zasypany będzie cały tunel pod przyszłym budynkiem ECE, a 4 stycznia ta firma przejmie cały teren budowy.
   To jednak nowe terminy dotyczące tylko umowy miasto - ARM - ECE. - W przypadku umowy ARM - Güris termin 16 listopada nadal obowiązuje - zaznaczyła prezes Marszał. Już raz turecka firma wystąpiła o przesunięcie tego terminu, ale agencja odmówiła. Drugi wniosek jest właśnie rozpatrywany. Wprawdzie ARM mogłaby naliczać kary umowne (0,5 proc. wartości kontraktu za każdy dzień zwłoki, lecz w sumie nie więcej niż 10 proc. tego kontraktu), jednak najprawdopodobniej obie strony dojdą do porozumienia. Umowa ma być tak zmieniona, by było w niej więcej terminów pośrednich (dziś umowa określa tylko 3 takie terminy), wymuszających na wykonawcy systematyczne kończenie poszczególnych etapów inwestycji. Z drugiej strony - po każdym zakończonym etapie wykonawca otrzymywałby zapłatę za te roboty (obecnie większość płatności ma być finalizowana na samym końcu budowy).
   Prezes ARM poinformowała również, że agencja zleci przebadanie konstrukcji budowanego tunelu, najprawdopodobniej metodą nieinwazyjną (bez konieczności wycinania kawałków betonu). Jak już informowaliśmy, podczas rutynowego badania wytrzymałości betonu, użytego do budowy tunelu, kilka próbek miało wyniki negatywne. - Proces wiązania betonu użytego do budowy tunelu jest znacznie dłuższy od normalnego betonu, więc właśnie prowadzone są drugie badania próbek. Gdyby te wyniki były negatywne, to wtedy konieczne będzie przeliczenie konstrukcji i ewentualne jej wzmocnienie. Wiemy jednak, że konstrukcja tunelu jest tak mocno zbrojona, że nie powinno być problemów - stwierdziła Anna Marszał.
   Turecka firma, choć zwróciła się o zmianę niektórych terminów w harmonogramie inwestycji, nadal podtrzymuje, że budowa linii szybkiego tramwaju od ronda Mogilskiego do pętli przy ul. Kamiennej zakończy się w połowie 2006 roku. Budowa tunelu w okolicach ul. Pawiej i związane z nią opóźnienia nie są odczuwalne dla mieszkańców. Krakowianie odczują dopiero rozpoczęcie robót przy przebudowie ronda Mogilskiego - pod koniec grudnia zostanie zamknięta jedna nitka ul. Mogilskiej i rozpocznie się budowa prowizorycznego torowiska, po którym będą jeździć tramwaje, gdy rozkopane zostanie rondo Mogilskie. (GEG)

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Pandemia nastraszyła Polaków, zaczęli się kupować ubezpieczenia

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.