Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia dla kierowców z prawem jazdy kategorii B. Sprawdź co się zmienia

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Dotychczas posiadacz prawa jazdy kategorii B mogli kierować samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.
Dotychczas posiadacz prawa jazdy kategorii B mogli kierować samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Anna Kaczmarz/ Polska Press
Zgodnie z nowelizacją ustawy o elektromobilności, kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B przynajmniej od dwóch lat, mogą kierować pojazdem elektrycznym o dopuszczalnej masie całkowitej do 4,25 ton. Dotychczas ograniczenie wynosiło 3,5 tony.

Dotychczas posiadacz prawa jazdy kategorii B mogli kierować samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Jednak podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o elektromobilności zawiera również zmianę w Ustawie o kierujących pojazdami.

- Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat- czytamy.

O wprowadzenie zmian w przepisach, znoszącą tę barierę rozwoju ekologicznego transportu i logistyki, zabiegało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

- Użytkownicy elektrycznych pojazdów dostawczych o DMC do 3,5 tony, z reguły firmy z branży TSL, muszą iść na daleko idące ustępstwa w obszarze dostępnego zasięgu, chcąc zmieścić się w ramach dopuszczalnej masy całkowitej. Zasięg zeroemisyjnych „dostawczaków” nie przekracza zazwyczaj 120 - 150 km w warunkach rzeczywistych, a często jest nawet mniejszy. To istotne ograniczenie z perspektywy zarządców flot. Ponadto, otrzymanie uprawnień wyższych niż kategoria B jest kosztowne i często czasochłonne. Dlatego tak ważne jest przyjęcie najbardziej oczywistych rozwiązań, z których korzystają już inne europejskie państwa – mówił Jan Wiśniewski, Kierownik Centrum Badań i Analiz PSPA.

Listopad 2021 rekordowym miesiącem w polskiej elektromobilności

- Pod względem liczby nowo zarejestrowanych, osobowych samochodów całkowicie elektrycznych listopad był nie tylko zdecydowanie najlepszym miesiącem w 2021 r., ale również rekordowym miesiącem w historii polskiej elektromobilności- przyznał Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA, cytowany w komunikacie.

Pod koniec listopada 2021 r. po polskich drogach jeździły 35 222 elektryczne samochody osobowe. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49 proc. (17 145 szt.) tej części parku pojazdów, a pozostałą część (51 proc.) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 18 077 szt.- wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1 541 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada składała się z 10 622 szt, jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 313 580 szt.

Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 639 szt. Od stycznia do listopada 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 208 zeroemisyjne pojazdy. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy zarejestrowano 189 takie autobusy, oznacza to wzrost o 10% r/r.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe uprawnienia dla kierowców z prawem jazdy kategorii B. Sprawdź co się zmienia - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski